endometriózis
policisztás ovárium szindróma (PCOS)
inzulinrezisztencia (IR)
pajzsmirigy problémák
Rendelés típusa:
Rendelés helyszíne:
Tanulmányaimat 2016-ban fejeztem be a Semmelweis Egyetemen. Szakdolgozatom témaköre a policisztás ovárium szindróma volt (Dr. Reismann Péter szakmai irányítása alatt), melyben a PCO szindrómás betegek csapatmunkában való ellátását vizsgáltam. Hitvallásom, hogy a megfelelő testmozgás mellett a helyesen kialakított étrend a legjobb prevenció. 2020-ban ennek szellemében továbbképeztem magam, és elvégeztem a jóga instruktori képzést a Bindusar Yoga Studióban, Budapesten. A tudatos táplálkozás kialakítása már a bevásárlásnál kezdődik, így tanácsadásaim során kiemelt figyelmet fordítok az alapanyagok megfelelő válogatására, segítek kiigazodni az élelmiszercímkék helyes értelmezésében és szó esik a különböző kíméletes és zsírszegény konyhatechnológiákról is, melyek segítségével nem csak finom, de magas minőségű ételeket tehetünk napmint nap a családunk asztalára. Kutatások bizonyítják, hogy a felnőttkorban előforduló helytelen táplálkozási szokások már gyermekkorban is fellelhetők, ezért is kiemelkedően fontos, hogy felnőttként is jó példát mutassunk a felnövekvő generációnak.
Az étrend egészségre gyakorolt hatásában fontos szerepe van a környezetnek, ételkészítésnek és az élvezetnek is, azonban nem mindegy, hogy mikor, mit és milyen mennyiségben viszünk be a szervezetünkbe. A dietetikai tanácsadással szeretném segíteni az embereket abban, hogy könnyedén elsajátíthassák a kiegyensúlyozott táplálkozás alapjait, amely segíthet a családoknak az egészséges életmód kialakításában.
Az inzulinrezisztencia társadalmunk egyik leggyakoribb problémája, mely kezeletlen esetben akár 2-es típusú cukorbetegéghez is vezethet. A terápia lényeges részét képezi a speciális diéta, mely elsőre nehezen betarthatónak tűnik, ám egy idő után bárki belejöhet. Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa a leggyakoribb kérdéseket szedte össze a diétával kapcsolatban.
A pajzsmirigyzavarok diagnosztikájában nagy szerepe van a laborvizsgálatnak is, melynek során olyan értékeket néznek, mint pl. a TSH, fT3, fT4, ATPO. Sokan úgy gondolják, hogy ha az ATPO szintje emelkedett, akkor bizony a TSH is rendellenes. Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa elárulta, ez nem minden esetben van így.
A jód a pajzsmirigy hormonok fontos alkotója, hiánya és túlsúlya is zavart okoz a pajzsmirigy működésben- éppen ezért érdemes nagy figyelmet fordítani a megfelelő mennyiségű bevitelére. Hogy milyen hazánk jódellátottsága jelenleg, miért számít mérföldkőnek a jódozott só bevezetése, illetve, miket okoz pontosan jódhiány, arról Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.
A metformin igen gyakran használt hatóanyag az IR, a prediabetes és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében, hiszen nagyban hozzájárul az inzulin-és a vércukorszintek optimalizálásához. Hogy mi mindent érdemes róla tudni, azt dr. Koppány Viktóriától, az Endokrinközpont endokrinológusától, PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától kérdeztük meg.