A PCOS elsősorban a petefészek betegsége, azonban több szervet is érinthet - és így a szerteágazó tünetei miatt nevezik policisztás ovárium szindrómának.
A PCO (Policisztás Ovárium) női szervezet hormonális megbetegedése. PCOS neve onnan ered, hogy a petefészek kéreg alatt ciszták sorakoznak (ezek a megérni akaró, de nem tudó petesejtek, tüszők).
PCOS tünetei |
PCOS kezelése, gyógyulás |
PCOS étrend |
Meddőség kezelése |
A PCOS minden tízedik nőt érint és vezető meddőségi okok között tartják számon. Egy komplett anyagcserezavarról beszélünk, aminek a kezelése az endokrinológus szakember feladata. Viszont a kezelés egy élethosszig tart. A PCOS hátterében sok esetben örökletes cukor anyagcsere zavar állhat.
A PCOS (policisztás ovárium) tünetei között a fokozott szőrnövekedés okoz esztétikai kellemetlenségeket, arcon, végtagokon, mellkason. A hormonok megnövekedett mennyisége miatt nagyon sokszor túlsúly és erősen pattanásos bőr is a PCOS (policisztás ovárium) kísérőjelensége. A menstruáció zavarai, ritkulása és elmaradása is kivizsgálást tehet szükségessé. PCOS (policisztás ovárium) esetében meddőség is kialakulhat, mivel a petefészek elváltozása lehetetlenné teszi a megtermékenyülést. Ilyenkor nem jön létre a tüszőrepedés sem, aminek következményeképp ciszták alakulnak ki a petefészekben.
A felsorolt leggyakoribb tünetek nem feltétlenül egyszerre és nem mindenkinél jelentkeznek. PCOS esetén (policisztás ovárium) folyamatosan magas ösztrogén és androgén hormonszintek miatt a betegség fokozott hajlamosító veszélyt jelent a cukorbetegség, a méh- és emlődaganat kialakulására. PCOS (policisztás ovárium) gyakran összefüggésben áll a cukoranyagcsere zavarával, ezért javasolt kivizsgáltatni, hogy cukorbetegég van-e, illetve annak "előszobája" az inzulinrezisztancia. Ez kiváltképp fontos túlsúlyos nők esetében.
PCOS (policisztás ovárium) tünete a teherbeesés nehézsége, meddőség. A női meddőség leggyakoribb okai között a következő endokrinológiai betegségek állnak: (policisztás ovárium) PCOS; pajzsmirigy megbetegedése; hipofízis megbetegedése – daganata vagy mellékvese megbetegedése
A menstruációs zavar és a nem rendszeres tüszőérés esetén nem csak a női és férfi nemi hormonokat, de prolaktin szintet és pajzsmirigy funkciót is ki kell vizsgálni, valamint szükséges vércukorterhelés, hogy a cukorbetegséget vagy inzulinrezisztanciát kizárhassuk. A vérvételeket a ciklus két különböző pontján is érdemes elvégeztetni: 7. és 21. napon is szükséges a hormonvizsgálat.
Medicine tudományos folyóiratban kínai kutatók korábban közzétett vizsgálata szerint a PCOS résztvevő adatait összehasonlítva megállapították, hogy a policisztás ovárium szindrómában szenvedő nők zsírszövete nem termel elegendőt az adiponektin nevű hormonból. Így egy egyszerű adipoenktin szint mérésből is lehet következtetni a páciens állapotára.
Bővebben az adipoenktin szint mérésről itt olvashat>>
Kapcsolódó cikkünk
Az elhízás hátterében hormonális probléma is húzódhat
Végre itt a jó idő, így egyre kevesebb ruha fedi a testünket. Ez sajnos egyben azzal is jár, hogy a felesleges zsírpárnák is jobban közszemlére kerülnek - éppen ezért ilyenkor sokan tűzik ki célul, hogy a nyáron már normál súllyal, karcsún fognak a vízparton napozni. Azonban előfordulhat, hogy hiába a kitartó diéta és mozgás, mégse mutat annyit a mérleg nyelve, amennyit szeretnének. Dr. Lőrincz Ildikó, az EndokrinKözpont nőgyógyász-endokrinológusa szerint ekkor hormonális elhízásról is lehet szó, melyet valamilyen endokrin zavar okoz.
A PCOS (policisztás ovárium) gyanúja esetén szükséges nőgyógyászati szakorvosi vizsgálat, illetve kivizsgálás, hogy a pontos diagnózis megadható legyen és kezelni lehessen a betegséget. Ekkor a nőgyógyász szakorvos a különböző meddőségi okok és gyanúk kizárásával meg tudja határozni a betegség okát. PCOS (policisztás ovárium) kezelésnél a megkezdett kezelések során a nőgyógyászati kontroll rendkívül fontos, a kezelés és a páciens gyógyulásának nyomon követésére.
A PCOS (policisztás ovárium) és tünetei sajnos, nagyon sok nő életét megkeseríti. PCOS (policisztás ovárium) tüneteinek, az elhízásnak következében, sokszor a szexuális élet minősége leromlik, a párkapcsolat is megsínyli a megbetegedést. Ebben a helyzetben a termékenység, a gyermekvállalás sikeressége nem könnyű. A fizikai tünetek rányomják bélyegüket és mentális síkon is negatívan hatnak a nőre.
Nagyon sok meddőség esetében az ok valójában egy mentális gát, melynek feloldásával a termékenység helyre állhat és a gyermekvállalás útjából elhárulhat az akadály. Tudjon meg többet a PCOS és a meddőség oldalának kezeléséről. Pszichoterápia >>
PCOS - Policisztás ovárium, több szervet is érintő, összetett női hormonális betegség, kezelése neves szakemberekkel az Endokrinközpontban.
Jelentkezzen be policisztás ovárium szindróma kivizsgálásra és kezelésre az Endokrinközpontba!
Téma szakértői
A pajzsmirigy alulműködés hatékony terápiája a gyógyszeres kezelés, mely során pótolják a hiányzó hormonokat. Ennek hatására az alulműködésre utaló kellemetlen tünetek megszűnnek, az értékek normál tartományba kerülnek. Igen ám, de előfordulhat, hogy a beteg egyszer csak túlműködésre jellemző panaszokat tapasztal. Ennek okáról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.
A tavaszi fáradtság nem egy ismeretlen fogalom, hiszen sokan tapasztalják a tavasz beköszöntével azt, hogy az átlagosnál aluszékonyabbak, fáradékonyabbak. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa felhívja a figyelmet arra, hogy előfordulhat, hogy valamilyen endokrin probléma okozza a panaszt, így érdemes utánajárni, ha elhúzódó problémáról van szó.