A PCOS elsősorban a petefészek betegsége, azonban több szervet is érinthet - és így a szerteágazó tünetei miatt nevezik policisztás ovárium szindrómának.
A PCO (Policisztás Ovárium) női szervezet hormonális megbetegedése. PCOS neve onnan ered, hogy a petefészek kéreg alatt ciszták sorakoznak (ezek a megérni akaró, de nem tudó petesejtek, tüszők).
PCOS tünetei |
PCOS kezelése, gyógyulás |
PCOS étrend |
Meddőség kezelése |
A PCOS minden tízedik nőt érint és vezető meddőségi okok között tartják számon. Egy komplett anyagcserezavarról beszélünk, aminek a kezelése az endokrinológus szakember feladata. Viszont a kezelés egy élethosszig tart. A PCOS hátterében sok esetben örökletes cukor anyagcsere zavar állhat.
A PCOS (policisztás ovárium) tünetei között a fokozott szőrnövekedés okoz esztétikai kellemetlenségeket, arcon, végtagokon, mellkason. A hormonok megnövekedett mennyisége miatt nagyon sokszor túlsúly és erősen pattanásos bőr is a PCOS (policisztás ovárium) kísérőjelensége. A menstruáció zavarai, ritkulása és elmaradása is kivizsgálást tehet szükségessé. PCOS (policisztás ovárium) esetében meddőség is kialakulhat, mivel a petefészek elváltozása lehetetlenné teszi a megtermékenyülést. Ilyenkor nem jön létre a tüszőrepedés sem, aminek következményeképp ciszták alakulnak ki a petefészekben.
A felsorolt leggyakoribb tünetek nem feltétlenül egyszerre és nem mindenkinél jelentkeznek. PCOS esetén (policisztás ovárium) folyamatosan magas ösztrogén és androgén hormonszintek miatt a betegség fokozott hajlamosító veszélyt jelent a cukorbetegség, a méh- és emlődaganat kialakulására. PCOS (policisztás ovárium) gyakran összefüggésben áll a cukoranyagcsere zavarával, ezért javasolt kivizsgáltatni, hogy cukorbetegég van-e, illetve annak "előszobája" az inzulinrezisztancia. Ez kiváltképp fontos túlsúlyos nők esetében.
PCOS (policisztás ovárium) tünete a teherbeesés nehézsége, meddőség. A női meddőség leggyakoribb okai között a következő endokrinológiai betegségek állnak: (policisztás ovárium) PCOS; pajzsmirigy megbetegedése; hipofízis megbetegedése – daganata vagy mellékvese megbetegedése
A menstruációs zavar és a nem rendszeres tüszőérés esetén nem csak a női és férfi nemi hormonokat, de prolaktin szintet és pajzsmirigy funkciót is ki kell vizsgálni, valamint szükséges vércukorterhelés, hogy a cukorbetegséget vagy inzulinrezisztanciát kizárhassuk. A vérvételeket a ciklus két különböző pontján is érdemes elvégeztetni: 7. és 21. napon is szükséges a hormonvizsgálat.
Medicine tudományos folyóiratban kínai kutatók korábban közzétett vizsgálata szerint a PCOS résztvevő adatait összehasonlítva megállapították, hogy a policisztás ovárium szindrómában szenvedő nők zsírszövete nem termel elegendőt az adiponektin nevű hormonból. Így egy egyszerű adipoenktin szint mérésből is lehet következtetni a páciens állapotára.
Bővebben az adipoenktin szint mérésről itt olvashat>>
Az adiponektin szint egyszerűen, mellékhatásmentesen, egy vérvételből meghatározható. Amennyiben kiderül az alacsonyabb szint, hasznos segítséget nyújt a PCOS, cukorbetegség, inzulinrezisztencia, sőt, a metabolikus anyagcsere szindróma diagnózisának felállításában, illetve a kezelés hatékonyságában! Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont orvosa osztja meg a legfontosabbakat. Kapcsolódó cikkünk
Miért hasznos az adiponektin szint meghatározása?
A PCOS (policisztás ovárium) gyanúja esetén szükséges nőgyógyászati szakorvosi vizsgálat, illetve kivizsgálás, hogy a pontos diagnózis megadható legyen és kezelni lehessen a betegséget. Ekkor a nőgyógyász szakorvos a különböző meddőségi okok és gyanúk kizárásával meg tudja határozni a betegség okát. PCOS (policisztás ovárium) kezelésnél a megkezdett kezelések során a nőgyógyászati kontroll rendkívül fontos, a kezelés és a páciens gyógyulásának nyomon követésére.
A PCOS (policisztás ovárium) és tünetei sajnos, nagyon sok nő életét megkeseríti. PCOS (policisztás ovárium) tüneteinek, az elhízásnak következében, sokszor a szexuális élet minősége leromlik, a párkapcsolat is megsínyli a megbetegedést. Ebben a helyzetben a termékenység, a gyermekvállalás sikeressége nem könnyű. A fizikai tünetek rányomják bélyegüket és mentális síkon is negatívan hatnak a nőre.
Nagyon sok meddőség esetében az ok valójában egy mentális gát, melynek feloldásával a termékenység helyre állhat és a gyermekvállalás útjából elhárulhat az akadály. Tudjon meg többet a PCOS és a meddőség oldalának kezeléséről. Pszichoterápia >>
PCOS - Policisztás ovárium, több szervet is érintő, összetett női hormonális betegség, kezelése neves szakemberekkel az Endokrinközpontban.
Jelentkezzen be policisztás ovárium szindróma kivizsgálásra és kezelésre az Endokrinközpontba!
Téma szakértői
Akár már diagnosztizáltak valakinél pajzsmirigy betegséget, akár csak a gyanú merült fel, vannak olyan vizsgálatok, melyek fontosak a nyomon követés, valamint a pontos diagnózis felállítása céljából. Dr. Polyák Annamáriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát ezekről a vizsgálatokról kérdeztük.
A Graves-Basedow-kór egy autoimmun pajzsmirigyzavar, melynek során a szerv a kelleténél nagyobb mennyiségű pajzsmirigy hormont termel. A betegek kb. fele tapasztalja az ún. Merseburgi triászként emlegetett három tünetet. Hogy melyek ezek, és mit lehet tenni, azt dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája mondta el.
A hormonzavarok okozta tünetek igen széles skálán mozognak, mivel az egész szervezetünk működését befolyásolják. Hogy pontosan milyen problémákat is generálnak, az attól függ, mire is hat egy-egy adott hormon. Vannak olyanok, melyek igen súlyos gondokat okozhatnak, ám léteznek olyan endokrin betegségek is, melyek olyan általános tünetekhez vezethetnek, hogy gyakran eszében sem jut az érintettnek - van, hogy az orvosnak sem-, hogy bizony hormonzavar váltja ki a panaszt. Ilyen tünet lehet például a stressz is. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa felsorolta, mely endokrin problémák járhatnak túlzott szorongással, stresszel.