Pajzsmirigy ultrahang

Pajzsmirigy ultrahang

Módosítva: 2023.05.17 09:06

A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett az ultrahang (UH) a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállására, daganatok jelenlétére lehet következtetni.

A vizsgálat nem csak fájdalommentes, gyorsan elvégezhető, de a pajzsmirigy egészének állapotáról is képet ad valamint semmilyen káros hatással nem jár. A pajzsmirigy ultrahang vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát. Az idejében felismert elváltozások az esetek többségében gyógyszeres kezeléssel hatékonyan orvosolhatóak.pajzsmirigy ultrahang vizsgálat

Felkészülés a Pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatra

A vizsgálat semmilyen előkészületet, felkészülést nem igényel a beteg részéről. Ha esetleg volt már korábban pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata, akkor a leleteket érdemes magával vinnie, hogy az esetleges méretbeni eltérésekre fény derülhessen. 

Mit mutat a pajzsmirigy ultrahang

Az ultrahang kiváló eszköz arra, hogy a pajzsmirigy legkisebb változásait is lekövessük: segítségével pontosan meg tudjuk határozni a pajzsmirigy méretét, alakját és szerkezetét. Észlelhetők az esetleges göbös elváltozások, ciszták, gyulladásos folyamatok is. Ha az eredmények alapján szükségessé válik, az ultrahang segítségével végezzük el a biopsziát is. A képalkotó eljárás segítségével követjük nyomon a tű helyzetét a pajzsmirigy szövetéből történő mintavétel során.

Kapcsolódó cikkünk

Mi a teendő, ha a nyakon csomót tapintunk?

A nyak bőréből, vagy a nyakon elhelyezkedő képletekből, szervekből kiinduló csomók esetén első gondolatként jogosan merül fel, hogy nem rákos betegségről van-e szó. Dr. Egyed - Fekete Ágnes, az Endokrinközpont endokrinológia és anyagcsere betegségek szakorvosa szerint ugyan leggyakrabban egy megnagyobbodott nyirokcsomóról van szó, de fontos, hogy gyakorlott orvos is lássa a csomót.

Mi történik a vizsgálat közben?

Nem szükséges külön felkészülni, a páciensektől csak az ékszerek eltávolítását kérjük a fül- és a nyak területéről – mondja az Ultrahang Központ főorvosa. A ruházat megóvásának érdekében a vizsgálat felsőruházat nélkül zajlik, a vállakra papírtörölközőt terítünk, amivel a vizsgálat végén a felesleges zselé eltávolítható. A beteg hanyatt fekszik a vizsgálóágyon. A nyak bőrét az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselével kenjük be, majd a vizsgálófej lassú mozgatásának segítségével tekintjük át a pajzsmirigyet és a nyaki nyirokcsomókat is. Az ultrahang lehetőséget biztosít bizonyos részletek felnagyítására, a kép kimerevítésére és nyomtatására is. A teljes vizsgálat átlagosan 20 percet vesz igénybe.

Ultrahang vezérelt pajzsmirigy biopszia

Az elváltozás függvényében a kezelőorvos kérhet aspirációs citológiát is, aminek a lényege, hogy a pajzsmirigyből egy tű segítségével mintát vesznek ultrahang segítségével. A kapott mintát egy tárgylemezre helyezik és mikroszkópos vizsgálattal kiértékelik. Ez a vizsgálat sem jár nagy fájdalommal, egy tűszúrás okozta fájdalomhoz hasonlítható.

Pajzsmirigy citológiáról itt olvashat>>

A beavatkozásról szóló betegtájékoztatót itt olvashatja.

Pajzsmirigy ultrahang vizsgálata Budapesten az Endokrinközpontban, kiváló szakemberekkel.

Téma szakértői

Dr. Gergely Mária

Dr. Gergely Mária

radiológus
Dr. Bánhegyi Barbara

Dr. Bánhegyi Barbara

radiológus
Dr. Horváth Barnabás

Dr. Horváth Barnabás

radiológus

Hírek

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

Egy közelmúltban készült tanulmányban sikerült bizonyítani, hogy a magas testzsír százalék és különösen a hasi elhízás már a tinédzsereknél és a fiataloknál is inzulinrezisztenciához vezethet. Ez pedig beindíthat egy ördögi kört, hiszen az inzulinrezisztencia és az elhízás kölcsönhatásban vannak egymással. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy orvosi segítséggel és életmódváltással a folyamat megállítható.

További részletek
A PCOS folyamatos kezelést és kitartást igényel

A PCOS folyamatos kezelést és kitartást igényel

A hormonális egyensúly felborulása miatt kialakuló policisztás ovárium szindróma, a PCOS szerteágazó és nagyon kellemetlen tünetekkel járhat. Éppen ezért fontos, hogy ezt az összetett kórképet kezelni, gondozni kell akár éveken át, hogy ne károsítsa a női működést, a termékenységet! Ehhez azonban dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, klinikai farmakológus szerint az orvosi kezelés mellett a páciens aktív együttműködése is szükséges.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok