Az inzulinrezisztencia a 2-es típusú cukorbetegség előszobája, de más betegségekben, például PCOS-ben is előfordul. Az inzulinrezisztencia egy rendkívül csalóka állapot, mert sok esetben alig észrevehető tüneteket okoz, így az emberek egészségesnek érezhetik magukat mellette. Az inzulinrezisztencia tünetei egészen addig nem jelennek meg, amíg a hasnyálmirigy képes kompenzálni.
Mit jelent az inzulinrezisztencia?
Mik az inzulinrezisztencia tünetei?
Hogyan alakulnak ki az inzulinrezisztencia tünetei?
Miért fontos ismerni, hogy mik az inzulinrezisztencia tünetei?
Kezelhetőek valahogyan az inzulinrezisztencia tünetei?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Az inzulinrezisztencia egy olyan állapotot jelent, amelyben a szervezet sejtjei nem reagálnak megfelelően az inzulinra. Ez az állapot kezeletlen esetben 2-es típusú cukorbetegséghez vezet. Az inzulin a vércukorszint szabályozásáért felelős hormon, ami segíti a sejtekbe juttatni a cukrot, csökkentve ezzel a vérben lévő szintjét. Amikor inzulinrezisztenciáról beszélünk, akkor arról van szó, hogy a sejtek, elsősorban az izom-, zsír- és májsejtek nem képesek megfelelően felvenni a vércukrot (glükózt) az inzulin segítségével. Ennek eredményeképpen a vércukorszint megemelkedik, aminek kompenzálására a hasnyálmirigy fokozottan termel inzulint, hogy ezt a magas szintet csökkentse. Az inzulinrezisztencia kialakulásában számos tényező játszhat szerepet:
Érdemes tudni, hogy az inzulinrezisztencia a 2-es típusú cukorbetegség legfontosabb kockázati tényezője. Ha a hasnyálmirigy nem képes elegendő inzulint termelni, vagy a sejtek teljesen érzéketlenné válnak az inzulinnal szemben, akkor kialakul a 2-es típusú cukorbetegség. Az inzulinrezisztencia az egyre több fiatal nőt érintő PCOS kialakulásában is fontos, valamint az alábbi állapotok is társulhatnak hozzá:
A tavaszi fáradtság nem egy ismeretlen fogalom, hiszen sokan tapasztalják a tavasz beköszöntével azt, hogy az átlagosnál aluszékonyabbak, fáradékonyabbak. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa felhívja a figyelmet arra, hogy előfordulhat, hogy valamilyen endokrin probléma okozza a panaszt, így érdemes utánajárni, ha elhúzódó problémáról van szó.
Ahogy a bevezetésben is említettük, az inzulinrezisztencia egy csalóka állapot, ugyanis általában nem okoz tüneteket. Ha meg is jelennek, gyakran nem specifikusak vagy nem súlyosak az inzulinrezisztencia tünetei, ami miatt a legtöbben figyelmen kívül hagyják őket. Így aztán könnyen súlyosbodhat az állapot anélkül, hogy fokozódnának az inzulinrezisztencia tünetei, mígnem kialakul a 2-es típusú cukorbetegség. Sokan azonban még ezt sem veszik észre, mert a szervezet ilyenkor sem produkál könnyen felismerhető tüneteket.
Az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség tehát gyakran néma és csak szűrővizsgálaton kerül felismerésre. Az inzulinrezisztencia tünetei közé sorolható az emelkedett vércukorszint, ami egy szűrhető paraméter. Érdemes azonban tudni, hogy a szervezet sokáig képes kompenzálni a vércukorszintet, azáltal, hogy több inzulint szabadít fel. Az inzulinrezisztencia tünetei közé tartoznak olyanok is, amik habár nem specifikusak, de odafigyeléssel felismerhetőek. Az inzulinrezisztencia tünetei közé tartoznak az alábbiak:
Az inzulinrezisztencia specifikusabb tünetei közé sorolható az úgynevezett acanthosis nigricans. Ez az állapot sötét bőrt jelent a hónaljban vagy a nyak hátsó és oldalsó részén, ami a magas inzulin szint miatt jöhet létre. Gyakoriak még a bőrpettyek és a szemészeti elváltozások is, amelyek cukorbetegséggel összefüggő retinopátiához vezethetnek. Ha ezen tünetek bármelyikét tapasztalja, forduljon orvoshoz, hogy időben felismerésre kerülhessenek az inzulinrezisztencia tünetei.
Az inzulinrezisztencia tünetei egyrészt az inzulin hormon nagyobb mennyiségben való jelenléte, másrészt pedig a hormon hatástalansága miatt alakulnak ki. Inzulinrezisztencia esetén ugyanis a hasnyálmirigy azzal kompenzál, hogy nagyobb mennyiségben bocsát ki magából inzulin hormont. Ez kezdetben még többé-kevésbé elégséges lehet, ahogy azonban halad előre a betegség, úgy fokozódik a sejtek érzéketlensége és a hasnyálmirigy kimerül. Így létrejön egy ördögi, önrontó kör, ami végeredményben oda vezet, hogy a sejtek nem tudják felvenni a cukrot. Az inzulin hormon hatástalansága a vérben fokozódó cukormennyiséghez vezet, amit egy idő után már nem tud kiszűrni a vese, ami miatt az megjelenhet a vizeletben. A cukor ozmotikusan aktív anyag, ami vizet von magával, emiatt nő a vizelet mennyisége és a vizeletürítés gyakorisága. A gyakori szomjúság érzet is az előbbi mechanizmushoz kapcsolódik. A szomjúságérzettel és a következményes nagy mennyiségű folyadék fogyasztással próbálja a szervezet kompenzálni az elvesztett folyadékot, valamint higítani a vér koncentrációját.
A túl sok inzulin emellett arra késztetheti a szervezetet, hogy túl sok androgén férfihormont is termeljen. Ezt a jelenséget elsősorban a PCOS-ben fellépő inzulinrezisztencia esetén látjuk. A fokozott tesztoszteron termelés megborítja a reproduktív életkor női hormonális egyensúlyát, így problémák alakulhatnak ki az ovulációval, a menstruációs ciklus szabályosságával és a teherbeeséssel. A női menstruációs ciklus egy több hormon által szabályozott, finoman hangolt rendszer, amit felboríthat a nagy mennyiségben megjelenő inzulin és tesztoszteron. A rendszertelen menstruáció rendszertelen és kimaradó peteéréssel jár, amely megnehezíti a teherbe esést hagyományos úton. Éppen ezért gyakori, hogy az inzulinrezisztencia tünetei közül a szabálytalan menstruáció vagy a meddőség kerül elsőként felismerésre, és miattuk indul el kivizsgálás. A fokozott androgén termelés emellett pattanásokat és fokozott szőrnövekedést is okozhat, amik így közvetve az inzulinrezisztencia tünetei között is szerepelhetnek.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Az inzulinrezisztencia tünetei nem tartoznak az alapvető egészségügyi ismeretek közé, mégis fontos ismernünk őket. Érdemes úgy tekintenünk rájuk, mint a szervezet figyelmeztető jelzésére, mint egy segélykiáltásra, hogy baj van. Az inzulinrezisztencia ugyanis az utolsó szint, ahol még meg lehet akadályozni a súlyosabb betegség kialakulását. Ha idejében kiszűrjük az inzulinrezisztenciát, életmódbeli és gyógyszeres kezeléssel megelőzhetővé vagy késleltethetővé válik a 2-es típusú cukorbetegség. Éppen ezért nagyon fontos, hogy tudatosan éljenek az emberek: ismerjék mik az inzulinrezisztencia tünetei, járjanak rendszeres kontrollvizsgálatokra és kövessék a javasolt változtatásokat. A 2-es típusú cukorbetegség ugyanis súlyos, életveszélyes szövődményeket okozhat, kezelés nélkül szívbetegséghez, vesebetegséghez és stroke-hoz vezethet. Ezáltal hatalmas terhet ró az egyénekre, családjukra és az egészségügyi ellátórendszerre is. Mindezek miatt közös érdekünk, hogy megelőzzük a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. Ennek pedig egyik legfontosabb eleme, az inzulinrezisztencia szűrése és kezelése, amihez érdemes ismernünk, hogy mik az inzulinrezisztencia tünetei. Az inzulinrezisztencia szűrése során az alábbi vizsgálatokra lehet szükség:
Az inzulinrezisztencia tünetei és maga a 2-es típusú cukorbetegség is alapvetően életmódváltással kezelhetőek. Az életmódváltás az alábbi pilléreken alapszik:
Súlyosabb esetekben gyógyszeres kezelésre és/vagy inzulinpótlásra lehet szükség. Inzulinrezisztencia és prediabétesz esetén a metmorfin a leggyakrabban alkalmazott gyógyszer. A metmorfin képes javítani az inzulinérzékenységet és csökkenteni az inzulinszintet. Ezáltal javulnak az inzulinrezisztencia tünetei. A kezelés során érdemes figyelembe venni, hogy nem csak az inzulinrezisztenciát kell egymagában kezelnünk, hanem egy komplex anyagcsere állapotot. Éppen ezért gyakran kerülnek felírásra az alábbi gyógyszerek is:
Ezekkel a lépésekkel nemcsak az inzulinrezisztencia tünetei válnak kezelhetővé, hanem meg tudjuk állítani a folyamat előre haladtát. Érdemes úgy tekinteni erre, hogy az inzulinrezisztencia tünetei az első kanyar egy hullámvasúton. Ha nem ismerjük fel és kezeljük őket időben, hamar meglódulhat a folyamat és súlyosabb betegségekkel kell szembenéznünk.Téma szakértői
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.