Az inzulinrezisztencia társadalmunk egyik leggyakoribb problémája, mely kezeletlen esetben akár 2-es típusú cukorbetegéghez is vezethet. A terápia lényeges részét képezi a speciális diéta, mely elsőre nehezen betarthatónak tűnik, ám egy idő után bárki belejöhet. Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa a leggyakoribb kérdéseket szedte össze a diétával kapcsolatban.
Az inzulinrezisztencia társadalmunk egyik leggyakoribb problémája, mely kezeletlen esetben akár 2-es típusú cukorbetegéghez is vezethet. A terápia lényeges részét képezi a speciális diéta, mely elsőre nehezen betarthatónak tűnik, ám egy idő után bárki belejöhet. Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa a leggyakoribb kérdéseket szedte össze a diétával kapcsolatban.
Havonta 1-1 alkalom bűnbeesés nem okoz problémát, hiszen itt még nem cukorbetegségről beszélünk. Esküvők, születésnapok, ünnepnapok alkalmával természetesen lehet 1-1 szelet süteményt, alkoholt, fehér rizst, pogácsát fogyasztani. Ha a hétköznapokban tartjuk a diétát, rendszeresen sportolunk, akkor a különleges alkalmak során elengedhetjük kicsit magunkat. Ilyen esetekben a szigorú gyors és lassú elosztást lehet mellőzni, de az elfogyasztott szénhidrátok mennyiségével, azért ne rugaszkodjuk el a megszokottól.
Az IR diéta elsőre bonyolultnak tűnik, hiszen nem elég egyedül a szénhidrátok mennyiségét számolni, hanem arra is oda kell figyelni, hogy mikor mennyi gyors/lassú felszívódású ételt fogyasztunk. Éppen ezért először érdemes dietetikussal konzultálni, aki érthetően és gyakorlatiasan elmagyarázza a diéta alapjait, esetleg eleinte személyre szabott menüket is összeállít. Utána már igazán egyszerű a betartása, hiszen amint a mindennapi élet részévé válik az, hogy mit lehet enni és mit nem, úgy már semmilyen problémát nem okoz a sütés-főzés. Ez általában 1-2 hét után következik be- de van, akinél előbb.
Az inzulinrezisztenciások egy része kifejezetten hajlamos a hipoglikémiára. Ilyenkor a leggyakoribb panaszok a cukoréhség, szédülés, izzadás, idegesség. Sok páciens nem is bírja ki, hogy 3-4 óránál több idő teljen el két étkezés között. Míg mások könnyen elfeledkeznek a gyakori kis étkezésekről, de számunkra is fontos a vércukor - és inzulinszint stabilizálása érdekében, hogy 4 óránál több ne teljen el két étkezés között ébrenlét alatt.
Aki IR diétára kénytelen áttérni, észreveheti, hogy vannak olyan hozzávalók, melyekért kissé jobban a pénztárcába kell nyúlni. Hiszen az olyan természetes édesítők, mint pl. az eritrit, a xilit vagy a stevia jóval drágábbak a hagyományos cukornál. Azonban akik nem ódzkodnak a mesterséges édesítőktől, azok használhatják őket, hiszen tanulmányok már bebizonyították, hogy egy nap rengeteget kéne belőlük fogyasztani, hogy káros hatásuk legyen. Illetve már kapható kombinált változat a természetes édesítőszerekből is. Így például az eritritet és steviát együtt tartalmazó termék édesítőereje közel négyszeres a cukorhoz képest, és árban nem kerül jelentősen többe, mint a cukoralkohol, vagy a stevia önmagában- mondja Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.
Akiknél bebizonyosodik az IR megléte, azoknál mindig felvetődik a kérdés: vajon mostantól örökké diétáznom kell? Sajnos a válasz az, hogy igen, enélkül ugyanis könnyen 2-es típusú cukorbetegséggé nőheti ki magát az állapot. Érdemes ezt egy teljes életmódváltásnak felfogni, amely az egészséget szolgálja, és nem egy negatív diétaként gondolni rá- így máris egyértelművé válik, hogy rossz szokásokhoz soha ne térjen vissza az illető. Viszont jó hír, hogy az étrend gyorsan elsajátítható, életmóddá alakítható, így egy idő után semmilyen problémát nem okoz a menük összeállítása, és egy sokkal tudatosabb, egészségesebb életmódra nevel.
Érdemes dietetikusok segítségét kérni, hogy miként változtassunk az életmódunkon, annak érdekében, hogy kiegyensúlyozott, mégis változatos étrenddel, az teljesértékű lehessen. Ebben kérhetik az Endokrin Központ dietetikusainak segítségét, akik havi rendszerességgel indítanak INGYENES alkalmakat, hogy bepillantást nyerhessenek Pácienseik, a munkamódszereikbe. Gyakorlatban is megmutatják milyen ételeket, milyen praktikával célszerű elkészíteni és a végeredmény kóstolható is. :)
Közben vendégeink kérdezhetnek, megoszthatják tapasztalataikat ezeken az alkalmakon. Érdemes csatlakozni facebook csoportjainkhoz, hogy időben értesüljenek a kiscsoportos alkalmak lehetőségeiről!
2022. szeptemberétől, két szakemberünk is tart Workshopot IR, ételallergia és intolerancia témában.
Csatolakozzon facebook csoportjainkhoz, ahol sok érdekes téma mellett ingyenes eseményeinket is megtalálja!
Pajzsmirigy betegséggel - teljes életet csoport
Inzulinrezisztenciával - teljes életet csoport
Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.
Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.
Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe.