A leggyakoribb kérdések az IR diétával kapcsolatban

A leggyakoribb kérdések az IR diétával kapcsolatban

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2015.08.11 Módosítva: 2022.08.16 13:49

Az inzulinrezisztencia társadalmunk egyik leggyakoribb problémája, mely kezeletlen esetben akár 2-es típusú cukorbetegéghez is vezethet. A terápia lényeges részét képezi a speciális diéta, mely elsőre nehezen betarthatónak tűnik, ám egy idő után bárki belejöhet. Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa a leggyakoribb kérdéseket szedte össze a diétával kapcsolatban.

Az inzulinrezisztencia társadalmunk egyik leggyakoribb problémája, mely kezeletlen esetben akár 2-es típusú cukorbetegéghez is vezethet. A terápia lényeges részét képezi a speciális diéta, mely elsőre nehezen betarthatónak tűnik, ám egy idő után bárki belejöhet. Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa a leggyakoribb kérdéseket szedte össze a diétával kapcsolatban.

 

Mi történik, ha néha bűnözöm?

Havonta 1-1 alkalom bűnbeesés nem okoz problémát, hiszen itt még nem cukorbetegségről beszélünk. Esküvők, születésnapok, ünnepnapok alkalmával természetesen lehet 1-1 szelet süteményt, alkoholt, fehér rizst, pogácsát fogyasztani. Ha a hétköznapokban tartjuk a diétát, rendszeresen sportolunk, akkor a különleges alkalmak során elengedhetjük kicsit magunkat. Ilyen esetekben a szigorú gyors és lassú elosztást lehet mellőzni, de az elfogyasztott szénhidrátok mennyiségével, azért ne rugaszkodjuk el a megszokottól. 

Mennyi idő alatt lehet elsajátítani a diéta alapjait úgy, hogy ne okozzon nagy fejtörést mindennapi étkezés?

Az IR diéta elsőre bonyolultnak tűnik, hiszen nem elég egyedül a szénhidrátok mennyiségét számolni, hanem arra is oda kell figyelni, hogy mikor mennyi gyors/lassú felszívódású ételt fogyasztunk. Éppen ezért először érdemes dietetikussal konzultálni, aki érthetően és gyakorlatiasan elmagyarázza a diéta alapjait, esetleg eleinte személyre szabott menüket is összeállít. Utána már igazán egyszerű a betartása, hiszen amint a mindennapi élet részévé válik az, hogy mit lehet enni és mit nem, úgy már semmilyen problémát nem okoz a sütés-főzés. Ez általában 1-2 hét után következik be- de van, akinél előbb.

Ha nem eszem eleget, akkor lehetek hipoglikémiás?

Az inzulinrezisztenciások egy része kifejezetten hajlamos a hipoglikémiára. Ilyenkor a leggyakoribb panaszok a cukoréhség, szédülés, izzadás, idegesség. Sok páciens nem is bírja ki, hogy 3-4 óránál több idő teljen el két étkezés között. Míg mások könnyen elfeledkeznek a gyakori kis étkezésekről, de számunkra is fontos a vércukor - és inzulinszint stabilizálása érdekében, hogy 4 óránál több ne teljen el két étkezés között ébrenlét alatt. 

A természetes édesítők drágák. Használhatok mesterségest is?

Aki IR diétára kénytelen áttérni, észreveheti, hogy vannak olyan hozzávalók, melyekért kissé jobban a pénztárcába kell nyúlni. Hiszen az olyan természetes édesítők, mint pl. az eritrit, a xilit vagy a stevia jóval drágábbak a hagyományos cukornál. Azonban akik nem ódzkodnak a mesterséges édesítőktől, azok használhatják őket, hiszen tanulmányok már bebizonyították, hogy egy nap rengeteget kéne belőlük fogyasztani, hogy káros hatásuk legyen. Illetve már kapható kombinált változat a természetes édesítőszerekből is. Így például az eritritet és steviát együtt tartalmazó termék édesítőereje közel négyszeres a cukorhoz képest, és árban nem kerül jelentősen többe, mint a cukoralkohol, vagy a stevia önmagában- mondja  Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.

Most már egész életemben diétáznom kell?

Akiknél bebizonyosodik az IR megléte, azoknál mindig felvetődik a kérdés: vajon mostantól örökké diétáznom kell? Sajnos a válasz az, hogy igen, enélkül ugyanis könnyen 2-es típusú cukorbetegséggé nőheti ki magát az állapot. Érdemes ezt egy teljes életmódváltásnak felfogni, amely az egészséget szolgálja, és nem egy negatív diétaként gondolni rá- így máris egyértelművé válik, hogy rossz szokásokhoz soha ne térjen vissza az illető. Viszont jó hír, hogy az étrend gyorsan elsajátítható, életmóddá alakítható, így egy idő után semmilyen problémát nem okoz a menük összeállítása, és egy sokkal tudatosabb, egészségesebb életmódra nevel. 

Hol kaphatok segítséget egy fenntartható étrend kialakításában?

Érdemes dietetikusok segítségét kérni, hogy miként változtassunk az életmódunkon, annak érdekében, hogy kiegyensúlyozott, mégis változatos étrenddel, az teljesértékű lehessen. Ebben kérhetik az Endokrin Központ dietetikusainak segítségét, akik havi rendszerességgel indítanak INGYENES alkalmakat, hogy bepillantást nyerhessenek Pácienseik, a munkamódszereikbe. Gyakorlatban is megmutatják milyen ételeket, milyen praktikával célszerű elkészíteni és a végeredmény kóstolható is. :)
Közben vendégeink kérdezhetnek, megoszthatják tapasztalataikat ezeken az alkalmakon. Érdemes csatlakozni facebook csoportjainkhoz, hogy időben értesüljenek a kiscsoportos alkalmak lehetőségeiről!
2022. szeptemberétől, két szakemberünk is tart Workshopot IR, ételallergia és intolerancia témában. 

Csatolakozzon facebook csoportjainkhoz, ahol sok érdekes téma mellett ingyenes eseményeinket is megtalálja! 

Pajzsmirigy betegséggel - teljes életet csoport
Inzulinrezisztenciával - teljes életet csoport

Téma szakértői

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

endokrinológus, belgyógyász
Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc

Orvos válaszol

Kedves Doktorúr/Doktornő!
Manapság sokat lehet olvasni a maca gyökér és ashwagandha pozitív hatásairól, viszont az ellenjavallatoknál a pajszmirigy betegséget említik. Ugyanígy a jódnál egyszer azt olvasom, hogy jó a pajzsmirigy szempontjából, máskor hogy árthat. Alulműködésem van, L-thyroxint szedek, így most határértéken belül vannak az értékeim, illetve pajzsmirigy ultrahangon is voltam pár hónapja, ahol pár mm-es echoszegény göböket fedeztek fel, Struma nodosa véleményt írtak a leletre. A kérdésem, hogy ilyen esetben szedhetőek-e a fent említett gyógynövények?
A választ előre is köszönöm!

Kedves Melinda!

Amit az Ashwagandáról tudni érdemes: Az Ashwagandha nevű indiai cserjét hosszú ideje használják a hagyományos orvoslásban adaptogén (a szervezet működését harmonizáló) gyógynövényként a szervezet belső egyensúlyának a helyreállítására,30 ám napjainkban a modern tudomány azt is bebizonyította, hogy ezt az ashwagandha a pajzsmirigy működésére gyakorolt jótékony hatása révén éri el. A hatás egyrészt azon alapul, hogy a növény tartalmaz egy glyco-withanolide nevű bioaktív vegyületet, amely csökkenti a szervezet stressz- illetve a kortizol szintjét, és ezzel egyidejűleg növeli a vér T3 és a T4 hormon koncentrációját.

A dolog úgy kezdődött, hogy egy kísérletben egereknek adtak szájon át ashwagandha gyökér kivonatot, és figyelték pajzsmirigyhormonjaik szintjének alakulását. Azt tapasztalták, hogy az egereknek mindössze 20 nappal a kezelés megkezdése után már 18%- kal több T3 hormon és 111%-kal több T4 hormon volt a vérükben. Ezeket az eredményeket később humán vizsgálatok is igazolták. Az egyik kísérletben pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő betegek egy csoportja (a 60-ból 10) bipoláris zavarokkal is küzdött. A betegeket két hónapig napi 500 mg ashwagandhával kezelték, és a második hónap végére mindegyikük pajzsmirigyműködésében javulás állt be. A vérük T4 hormon szintje az eredetihez képest akár 24% -kal is nőtt.

A placebo csoportban, akik nem kaptak ashwagandhát, az eredeti T4 szinthez képest mintegy 23%-csökkenés mutatkozott, ami a pajzsmirigyműködés szignifikáns romlására utal. Az egyik nem kezelt beteg TSH értéke pedig a normális szint fölé ugrott, ami ugyancsak a pajzsmirigy nem megfelelő működésének a jele.

Mindebből az következik, hogy az ashwagandha-terápia nagyban hozzájárulhat a T4 pajzsmirigyhormon szintjének növeléséhez, és ezáltal a TSH szintjének normalizálásához.32

Az ashwagandha ezen kívül azzal is támogatja, illetve helyreállítja a pajzsmirigy egészséges működését, hogy csökkenti a kortizol nevű stresszhormon szintjét. A pajzsmirigybetegségben szenvedő emberek sokkal nagyobb százalékban szoronganak, lesznek depressziósak vagy szenvednek más stressz-okozta betegségben. A kortizolszint növekedése és az állandó stressz ugyanis fokozza a T3 hormon reverz T3-á (rT3-á) alakulását, gátolva ezzel a T3 jótékony működését.

Maca mint multivitamin

A Maca rendkívül gazdag tápanyagokban, valamint energetizálókban, ezért sokan úgy gondolják, hogy ez a világ egyik legjobb természetes kiegészítője. Majdnem olyan, mint egy komplett multivitamin készítmény, és összetett tápanyagtartalmának köszönhetően a szuperételek egyikének minősítették. A "superfood" ételek koncentráltan tartalmazzák a szervezetünk számára létfontosságú tápanyagokat. Megtalálható bennük szinte az összes vitamin, ásványi anyag, nyomelem, enzimek, aminosavak stb.

Tudományos kutatások szerint, a Maca kifejezetten gazdag aminosavakban, ún. fito-nutriensekben, esszenciális zsírsavakban, vitaminokban és ásványi anyagokban. Rendkívül sok nyomelem található benne, egy részüket még nem is azonosították.

Gazdag forrása a kálciumnak, magnéziumnak, foszfornak, de található benne még vas, mangán, réz, cink, szelén, B-vitaminok (tiamin, riboflavin, niacin, B6-vitamin, B12-vitamin), béta-karotin, C- és D-vitamin. Várandósság előtt és alatt kifejezetten javasolt a kismamáknak.

A szárított Maca körülbelül 60% szénhidrátot (keményítőt és cukrot), 9% rostot, és valamivel több mint 10% proteint tartalmaz. Magasabb a lipid (zsír) tartalma, mint más gyökeres növényeknek (2,2%), amelyben a linolsavak, pálmaolaj savak és az olajsavak az elsődleges zsírsavak.

Fő hatóanyagai azonban az alkaloidok, flavonoidok, glikozidok és fitoszteroidok csoportjába tartoznak. Ezen kívül gazdag még olyan növényi szterolokban, mint a szitoszterol, a campeszterol, az ergoszterol, a brassicaszterol és az ergostadienol. Ennek köszönhetően a növényből készült termékeket ma a világon mindenütt vitalizáló, szellemi teljesítményt fokozó, erőnlétjavító és potencianövelő szerként használják.

A Maca jótékony hatással van mindkét nem hormonháztartására is. Nőknél szabályozza a menstruációs ciklust és a változókori tüneteket is enyhíti, míg cink tartalmának köszönhetően férfiaknál növeli a hímivarsejtek számát, fokozza a nemi vágyat. Hölgyeknél is vágyfokozó hatású, de termékenységet növelő tulajdonsága egyelőre nem bizonyított.

Fontos tudni, hogy a strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. Ez lehet egyenletes, tehát diffúz jellegű vagy göbös, amikor jól látható, esetleg tapintható göb észlelhető A pajzsmirigy göbös megbetegedéseire a legtöbb esetben a nyak elülső részén megjelenő duzzanat hívja fel a figyelmet. A göbök azonban nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek. Az un. „meleg göbök” pajzsmirigy túlműködést okozhatnak, a „hideg göbök” pedig a daganatos átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Arról, hogy az elváltozás melyik csoportba sorolandó, az izotópos vizsgálat során bizonyosodhatunk meg. A meleg göb fokozott mértékben tárol izotópot, a vizsgálati képen piros színű, ezért nevezték el „meleg” göbnek

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba egyetemi tanár, az MTA doktora
endokrinológus-immunológus szakorvos.

Kapcsolódó oldalak

Hírek

A depresszió és az ingerlékenység mögött is állhat pajzsmirigy probléma

A depresszió és az ingerlékenység mögött is állhat pajzsmirigy probléma

Depresszió vagy éppen felfokozott ingerlékenység – olyan tünetek, amelyek miatt elsőre nem biztos, hogy a pajzsmirigy működészavaraira gondolunk. Holott dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus szerint a hangulatban beállt változások akár pajzsmirigy alulműködésre vagy túlműködésre is utalhatnak, ezért további tünetek esetén érdemes ebben az irányban is vizsgálódni.

További részletek
Az elhízással küzdő férfiakat gyakrabban érinti az inzulinrezisztencia

Az elhízással küzdő férfiakat gyakrabban érinti az inzulinrezisztencia

A legújabb kutatások szerint a zsírszövetek inzulinra adott válaszreakcióinak különbsége lehet az oka annak, hogy az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség gyakoribb az elhízással élő férfiaknál a nőkhöz képest. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus elmagyarázta az eredményeket és a komplex kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Egyed-Fekete Ágnes endokrinológus és Drégely Anikó dietetikus nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Egyed-Fekete Ágnes endokrinológus és Drégely Anikó dietetikus nevével

Az elmúlt hetekben terjedt el a világhálón egy hirdetés dr. Egyed-Fekete Ágnes és Drégely Anikó nevével, amelyben egy fogyókúrás termék vásárlására buzdítják az olvasókat – megtévesztő módon még egy ismert weboldal megjelenését is imitálva. Személyüket és szakmai ismertségüket felhasználva, őket a cikkben szakértőként jelölve próbálja meggyőzni a potenciális vásárlókat a termék hitelességéről.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK