A PCOS a fiatal, fogamzókorú képes nők gyakori betegsége. A PCOS tünetei rendkívül zavaróak lehetnek a számukra, hiszen sokszor hízás, fokozott szőrnövekedés vagy pattanások alakulhatnak ki. A külsőt érintő problémákon túl a PCOS menstruációs zavarral, nehezített teherbeeséssel és a metabolizmus felborulásával is járhat, valamint komoly mentális, lelki terhet is jelent a hölgyek számára.
A PCOS rövid bemutatása
A PCOS tünetei: Diagnosztikai kritériumok
A PCOS tünetei: Gyakori tünetek
A PCOS tünetei: Egyéb tünetek
A PCOS (teljes nevén a policisztás ovárium szindróma) egy fiatal, fogamzóképes korú nőket érintő betegség, ami egyre gyakoribbá válik napjainkban. A PCOS tünetei igencsak komplexek, mivel a hormonháztartás felborulása és az ebből szövődmények jellemzik ezt a betegséget. A PCOS tünetei a teljes szervezetet érintik, így kezelése nem csupán nőgyógyászati feladat, hanem endokrinológus szakember bevonására is szükség van.
A PCOS tünetei kapcsán azonban a nők leggyakrabban elsőkörben nőgyógyászhoz fordulnak. A PCOS tünetei közül ugyanis sokszor a menstruációs zavar a legszembetűnőbb. A PCOS patomechanizmusát még nem ismerjük pontosan, de kialakulásában központi szerepe van a petefészkeknek. A petefészkek feladata a petesejtek tárolása és érlelése, majd havonként egy petesejt kibocsátása. Ovulációnak nevezzük, amikor egy érett petesejt kiszabadul a petefészekből, és így lehetővé válik a petesejt spermium általi megtermékenyítése. Ha a petesejt nem termékenyül meg, a menstruáció során távozik a szervezetből. A petesejt érleléséhez számos hormont termel a petefészek, valamint az ovuláció is hormonális szabályozás alatt áll. Az agyalapi mirigy ciklikusan FSH-t és LH-t szabadít fel, hogy segítse a petesejt érését és az ovulációt. PCOS esetén azonban a nő nem termel elég hormont az ovulációhoz szükséges hormonokból. Ha a peteérés nem történik meg, a petefészkekben sok kis folyadékkal teli zsák (ciszta) alakulhat ki, melyek ultrahangon is láthatóak. A kis folyadékkal teli ciszták éretlen petesejteket tartalmaznak, melyeket tüszőknek nevezünk. A tüszők nem bocsátanak ki rendszeresen petesejteket, emiatt nem lesz szabályos peteérés minden hónapban. A petesejt helyett a tüszők androgéneknek nevezett hormonokat termelnek. Az androgének olyan hormonok, amelyek a férfiaknál általában bőségesen megtalálhatóak, de a nőknél kisebb mennyiségben vannak jelen. A PCOS-ben szenvedő nőknek viszont gyakran magas az androgének szintje. Ez több problémát is okozhat a nők menstruációs ciklusában, valamint emiatt alakul ki sok a PCOS tünetei közül, például a pattanások és a fokozott szőrnövekedés.
Ahogy már említettük, a PCOS pontos oka ismeretlen. Valószínűleg számos tényező, köztük örökletes és környezeti faktorok együtt alakítják ki a PCOS betegséget. Nagyobb valószínűséggel alakul ki valakinél PCOS, ha az édesanyja vagy a nővére is a PCOS tünetei miatt szenvedett. Akkor is valószínűbb a betegség létrejötte, ha az illető cukorbeteg vagy inzulinrezisztenciája van. Sok nőt érint az inzulinrezisztencia a PCOS tünetei közül, úgy tűnik ez is központi szerepet játszhat a betegség kialakulásában. Inzulinrezisztencia esetén a sejtek nem reagálnak az inzulinra és nem veszik fel a vércukrot. Emiatt a szervezet még több inzulint termel, ami pedig arra késztetheti a szervezetet, hogy a már említett androgén férfihormont is fokozott mennyiségben termeljen. A PCOS kialakulásában szerepet játszhat a tartós, alacsony fokú gyulladás jelenléte is. Ez a gyulladás is androgének termelésére készteti a szervezetet, valamint hosszútávon szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet.
Összességében tehát a túlzott mennyiségű androgén termelés, az inzulinrezisztencia és az ovuláció szabálytalansága jellemzi ezt a betegséget, amik miatt kialakulnak a PCOS tünetei. A PCOS tünetei viszonylag jól kezelhetőek gyógyszerekkel. Mivel változatos képet mutat a PCOS, így minden esetben egyéni, személyre szabott kezelésre lehet szükség az igényeknek és a tüneteknek megfelelően.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A PCOS diagnosztikája meglehetősen nehéz, ugyanis nem létezik olyan kizárólagos teszt vagy laborérték, ami alapján ki lehetne mondani a PCOS diagnózisát. A PCOS diagnózisához természetesen végeznek vizsgálatokat, ám hatalmas szerepet kap az is, hogy milyenek a PCOS tünetei. Egyben kell ugyanis nézni a teljes képet a klinikummal és a tünetekkel együtt, egy-egy kirívó laboréték alapján még nem mondható ki a diagnózis. A vizsgálati nehézségek miatt sok nőt éveken át kínoznak a PCOS tünetei, és számtalan orvosnál megfordul, mielőtt hivatalos diagnózist kapna.
A jelenlegi irányelvek szerint a Rotterdami kritériumok alapján diagnosztizálhatóak a PCOS tünetei. A Rotterdami kritériumok a betegség három fő elemét vizsgálják, amik miatt létrejönnek a PCOS tünetei. Amennyiben a lenti három kritérium közül kettő teljesül, kimondható a diagnózis, ám ilyenkor is érdemes figyelembe venni, hogy milyenek a PCOS tünetei. A Rotterdami kritériumok a következők:
A jelenlegi helyzetben sokan érezhetik magukat lehangoltnak, esetleg depressziósnak, ami teljesen érthető is. Ugyanakkor dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont belgyógyász, endokrinológusa szerint nem szabad kizárni azon betegségek jelenlétét sem, amelyek hangulatzavarokat okozhatnak, és amelyekről távkonzultáció formájában is lehet egyeztetni.
A PCOS tünetei közül az előző bekezdésben említettük a három legfontosabbat, amik a kivizsgálás alapját képezik. Ezek mellett azonban más formákban is megjelenhetnek a PCOS tünetei, mivel a betegség a szervezet egyensúlyát több helyen is megborítja. A tünetek az idő előrehaladtával is változhatnak, valamint két nő között is. Nincsen két olyan nő, akinek teljesen egyformák lennének a PCOS tünetei. A PCOS tünetei a következők:
Előfordulhat, hogy nem jelentkeznek a PCOS tünetei. Sokan nem is veszik észre, hogy ez az állapotuk, amíg teherbe esési nehézségeik nem lesznek, vagy ismeretlen okokból nem kezdenek el hízni. A PCOS enyhe formáinál az is lehetséges, hogy olyan enyhék a PCOS tünetei, hogy az illető észre sem veszi.
Sok nő számára akkor derül ki a PCOS diagnózisa, amikor kisbabát szeretne és valami folytán sehogy sem jön össze. Ilyenkor a meddőségi kivizsgálás során hormon szinteket is mérnek, valamint a petefészek ultrahang vizsgálata is megtörténik, melyek alapján kimondható a PCOS diagnózisa. A PCOS a rendszertelen menstruáció mellett rendszertelen és kimaradó peteéréssel jár, amely megnehezíti a teherbe esést. A PCOS a leggyakoribb oka a női meddőségnek.
Az elhízás is gyakran előfordul PCOS esetén, a fennállása pedig súlyosbíthatja a PCOS állapotát. A PCOS tünetei jellemzően súlyosabbak az elhízott embereknél. Az inzulinrezisztencia - amely a PCOS egyik velejárója - a cukorbetegség előszobája, ami pedig hajlamosít az elhízásra és a metabolikus szindróma kialakulására. Amennyiben tehát hosszútávon fennállnak a PCOS tünetei, súlyos szövődményeket okozhat. A PCOS további szövődményei a következők lehetnek:
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.