A dietetikai tanácsadás során a dietetikus személyre szabott táplálkozási tervet alakít ki a páciens számára, amely megfelel a páciens állapotának, adottságainak, lehetőségeinek, valamint céljainak is. A változatos, kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozás alapjául szolgál az egészségmegőrző életmódnak, illetve a már korábban kialakult betegségek kezelésének. Inzulinrezisztencia, PCOS vagy pajzsmirigybetegségek esetén a terápia elengedhetetlen része a táplálkozásterápia (pl. IR diéta), továbbá a tartós testsúlycsökkentés sem képzelhető el megfelelően összeállított életmód és táplálkozásterápia nélkül.
Táplálkozásterápia szempontjai
Dietetikai tanácsadás előkészületei
Inzulinrezisztencia és cukorbetegség esetén, egy meghatározott szénhidrát tartalmú, speciális diétára van szükség azért, hogy a vércukor és az inzulin szintet stabilizálni tudjuk. Néhányan, a kezdeti időszakban az oly divatos paleolit diéta felé fordulnak, ami nem biztos, hogy a legjobb megoldás. Hogy miért, arra Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa ad választ.
A táplálkozás a mindennapi élet részét képezi, ugyanis egy alapvető funkció, ami a létfenntartásunkhoz elengedhetetlen. Nem mindegy azonban, hogy milyen étel, mikor, milyen gyakorisággal és milyen mennyiségben kerül a szervezetünkbe. A helyes táplálkozás kialakításában és az étkezések összeállításában nyújtanak segítséget a dietetikusok. A táplálkozásterápia során számos egyéni szempont figyelembe vételével személyre szabott étrend kialakításában tudnak segíteni a pácienseknek.
A személyre szabott táplálkozásterápia (étrend) során a dietetikusok figyelembe veszik a páciens életkorát, nemét, fizikai aktivitásának mértékét, a munkahelyének jellegét, az előforduló betegségét, betegségekre való hajlamát (családi anamnézis alapján), a táplálkozási szokásait, az ízpreferencáit, az anyagi lehetőségeiket, valamint a kitűzött célokat.
A táplálkozásterápia részeként alkalmazott személyre szabott étrend kiemelt szerepet játszik az életmóddal összefüggő kórképek megelőzésében és kezelésében is. A helytelen életmód folytatásával kapcsolatban álló, krónikus nem fertőző megbetegedések közé tartozik többek között az inzulinrezisztencia, a prediabéteszes állapotok, a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, az elhízás, valamint a szív-és érrendszeri betegségek. Az említett kórképek kezelésének fontos része az életmódterápia, így a személyre szabott étrend betartása (táplálkozásterápia), a mozgásterápia, és ahogy szükség esetén a gyógyszeres kezelés is megkezdése is.
Az inzulinrezisztencia (vagy másnéven IR) egyre több embert érint világszerte. Az IR egy anyagcserezavar, amit úgy fogalmaztak meg, hogy ismert mennyiségű inzulin nem képes ugyanolyan mértékben növelni a sejtek glükózfelvételét és -hasznosítását az egyén szervezetében, mint az egészséges emberek esetében. Ha nem kezelik megfelelően a testsúly optimalizálásával, táplálkozásterápia, mint az IR diéta, mozgásterápia és/vagy gyógyszeres kezelés beiktatásával, az inzulinrezisztencia gyakran hozzájárul a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához, ezért az inzulinrezisztencia állapotát nagyon gyakran a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is emlegetik.
Az inzulinrezisztencia felismerését követően elengedhetetlen a személyre szabott IR diéta kialakítása az étkezés megváltoztatásán keresztül, melyben központi szerepet tölt be a megfelelő típusú szénhidrátok étrendbe illesztése és időzítése. Az IR diéta alapja a hozzáadott cukor kerülése, a teljes értékű, magas rost tartalmú gabonafélék (pl. bulgur, köles, barna rizs, teljes kiőrlésű pékáruk, tésztafélék, stb.) étrendbe illesztése, a megfelelő mennyiségű zöldségfogyasztás, de még a jó minőségű zsiradék és fehérjebevitel is számít az étkezések összeállítása, rendszerezése során. Mindemellett fontos szerepet játszik az IR diéta kialakításában az étkezések rendszeres beiktatása, ami a vércukor- és inzulinszint egyenletessé tételében nagy szerepet játszik. Sok hölgy esetében az IR PCOS-sel (policisztás ovárium szindróma) is társul, aminél hasonlóan az IR diétához, a PCOS étrend alapelvei érvényesek.
Az inzulinrezisztencia és az esetlegesen előforduló cukorbetegség esetén meghatározott szénhidráttartalmú, speciális diéta szükséges azért, hogy a vércukor- és az inzulinszintet stabilizálni tudjuk. Sokan nem tudják, hogy ilyenkor nem az az elsődleges cél, hogy a szénhidrátbevitelt minimalizáljuk, hanem az, hogy változatos, megfelelő szénhidráttartalmú és lassan felszívódó szénhidrátforrások legyenek az étrend részei, amit a táplálkozásterápia során is figyelembe vesznek dietetikusaink.
A pajzsmirigy betegségek gyakran járnak a testsúlyt érintő problémákkal is. Érdemes ezért az ideális testalkat elérése érdekében dietetikus szakember segítségét kérni, aki a drasztikus, megszorító diéták helyett segít egy élethosszig tartandó étkezési terv, táplálkozásterápia összeállításában és az egészséges életmód elérésében. Autoimmun pajzsmirigy probléma (pl. Hashimoto) esetén felmerülhet a gluténmentes, esetleg tejmentes étkezési szükséglet is, amely igen nagy kihívás elé állíthatja a legrutinosabb háziasszonyokat is. Dietetikusaink ilyen esetben is tudnak segítséget adni a pácienseknek a mindennapi életet megkönnyítő receptekkel, alapanyag választási segédletekkel, tájékozódási útmutatókkal, személyre szabott tanácsokkal, ételkészítési javaslatokkal.
Az Endokrinközpont dietetikusai az egészséges életmód folytatását támogató táplálkozás és életvitel szakértői. A dietetikai konzultáció keretében a páciensnek lehetőség nyílik az aktuális tápláltsági állapot felmérésére, a táplálkozási szokások, valamint az alapanyag választás felmérésére és kiértékelésére, majd az aktuális és korábbi kórelőzmények, esetleges étkezést érintő állapotok figyelembe vételével a személyre szabott táplálkozási terv kialakítására. Igény esetén kérhető a dietetikai vizit során személyre szabott egy-, két- vagy négyhetes étrendi terv, 20 receptből álló receptlista, táplálkozási napló kiértékelése, stb. a mindennapok megkönnyítése érdekében.
Varga Dóra dietetikus szakmai segítsége kiterjed a különböző betegségekhez tartozó étrendi ajánlásokra és diéták összeállítására. Specialitásai közé tartoznak az összetett allergiás ételintoleranciás kórképek, PCOS étrend, inzulinrezisztencia diéta, kombinált allergiás és endokrin kórképek. Varga Dóra rendelése elérhető az Endokrinközpont Mammut 2-ben lévő központi telephelyén, valamint távkonzultáció formájában.
Vajdovich Dorottya dietetikus specialitásai közé tartozik az inzulinrezisztencia és a PCOS étrendi kezelése, de jártas a pajzsmirigy betegségek diétájában, szívesen nyújt segítséget túlsúlyos egyének étrendi kezelésében is. Emellett nagy rálátása van a sport és endokrin betegségek étrendi összehangolására. Vajdovich Dorottya rendelése elérhető személyesen az Endokrinközpont Széll Kálmán tér, Ostrom utcai telephelyén, valamint távkonzultáció formájában is.
Czakó Bettina dietetikus fő irányvonala a testtömegcsökkentés, de jártas a PCOS és az inzulinrezisztencia diétájában is. Emellett a sport és endokrin betegségek összehangolását is szívügyének tekinti.Czakó Bettina rendelései elérhetők személyesen az Endokrinközpont Bosnyák téri telephelyén, valamint távkonzultáció formájában is.
Ressely-Szarvas Veronika dietetikus specialitásai az endometriózis, a PCOS és az inzulinrezisztencia étrendi kezelése, de szívesen fogad pajzsmirigy problémákkal küzdő egyéneket is. Ressely-Szarvas Veronika rendelése elérhető személyesen az Endokrinközpont ALFA Egészségközpont telephelyén a Buda Square Irodaházban.
Szkladányi-Szabó Lucia dietetikus jártas a PCOS és az inzulinrezisztencia étrendjében, híve a holisztikus szemléletű dietetikai tanácsadásnak, továbbá szívesen segít az endokrin problémákkal küzdő pácienseknek az endokrin rendszer gyógynövényekkel történő támogatásában. Szkladányi-Szabó Lucia rendelése elérhető személyesen az Endokrinközpont Mammut 2-ben lévő központi telepehelyén, valamint a Széll Kálmán tér, Ostrom utcai telephelyén is.
Drégely Anikó dietetikus az inzulinrezisztencia és a PCOS étrendi kezelése mellett a sporttáplálkozás rejtelmeiben is jártas. Szívesen segít a túlsúlyos pácienseknek, valamint a sport és endokrin betegségek étrendi összehangolásában is. Drégely Anikó rendelése az Endokrinközpont Mammut 2-ben lévő központi telephelyén, valamint a Széll Kálmán tér, Ostrom utcai és a Bosnyák téri rendelőjében is.
Dietetikusaink Budapesten három telepehelyen is fogadják az érdeklődőket. Dietetikai tanácsadás megtalálható a Mammut 2 5. emeletén a Lövőház utcában, a Széll Kálmán térnél az Ostrom utcában, valamint a Bosnyák téren is.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértői
Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.
Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.
Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe.