Endokrin kórképek

Endokrin kórképek

Módosítva: 2023.09.29 12:15

  

Basedow kór

Autoimmun pajzsmirigy betegség, mely elsősorban a fogamzókorú nőket érintheti. Fontos a betegség megelőző diagnosztizálása. Helyes terápiával megelőzhető, hogy pajzsmirigy túlműködést, vagy pajzsmirigy alulműködést okozzon.

Bővebben a Basedow kórról itt olvashat.

Thyreotoxikus krízis

Kapcsolódó cikkünk

Furcsa és szokatlan tünetek, melyek pajzsmirigyzavart jelezhetnek

Menstruációs zavarok, változások a testsúlyban, emésztési panaszok- pár tünet, melyek legtöbbször felvetik az orvosban és az érintettekben a pajzsmirigyzavar gyanúját. Igen ám, viszont vannak olyan panaszok, melyek szintén megjelenthetnek a hormonális rendellenesség esetén, ám sokan nem is gondolnak rá, hogy ezen apró szerv zavara állhat a háttérben. Hogy mely furcsa és szokatlan tünetek jelezhetnek pajzsmirigy problémát, arról dr. Skurdenka Beatrixot, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.

Életveszélyes hirtelen pajzsmirigy túlműködés. Halálozási aránya 30-50%. Tünetei a túlműködő pajzsmirigy tünetek.

Előfordulhat jód adásnál (pl. kontrasztanyag) autonóm túlműködés esetén, egész testre kiterjedő fertőzés esetén, nem kellően kezelt túlműködés mellett végzett műtét esetén.

Bővebben a Thyreotoxikus krízisről itt olvashat.

Hashimoto thyreoiditis

Autoimmun pajzsmirigy betegség, mely elsősorban a fogamzókorú nőket érintheti. Fontos a betegség megelőző diagnosztizálása. Helyes gyógyszeres és életmódterápiával, ezen belül is a dietetikus segítségével összeállított étrenddel, megelőzhető, hogy pajzsmirigy túlműködést, vagy pajzsmirigy alulműködést okozzon.

Bővebben a Hashimoto thyreoiditisről itt olvashat.

Addison kór

Az Addison-kór lényege a mellékvesekéreg működésének elégtelensége, amely több súlyos állapothoz vezethez, Ilyen például az anyagcsere összeomlásáa, kiszáradás, keringési elégtelenség. 

Bővebben az Addison kórrol itt olvashat.

Conn szindróma

Conn-szindróma esetén a szervezet magas nátrium- és víztartalma, továbbá a vér alacsony káliumszintje jellemző tünetegyüttes. Elsősorban a mellékvese külső rétegének túlműködése okozza, a mellékvese-kéregben termelődő szteroid hormon termelődésével fokozódik a szervezet nátrium- és vízvisszatartása ami izomnyengeslghez, fokozott szomjúsághoz vezet. A betegség hátterében gyakran jó indulatú adenóma áll.

Bővebben a Conn szindrómáról itt olvashat.

Phaeochromocytoma (feokromocitóma)

A pheachormocytoma a katekolaminokat (adrenalin, noradrenalin, domapin) termelő daganat. 85%-ban a mellékvese velőállományából indulnak ki, az esetek 15%-ában azon kívülről. Elsődleges tünete a katekolaminok (adrenalin, noradrenalin, dopamin) túltermelése miatt kialakuló szívérrendszeri tünetek, elsősorban a magasvérnyomás, fejfájás, nehézlégzés, szívdobogás áll.

Bővebbenn a phaeochromocytomáról itt olvashat.

Akromegália és gigantizmus

A növekedési hormon túltermelése túlzott növekedéssel jár. Ezt az állapotot gyermekkorban gigantizmusnak, felnőttekben akromegáliának nevezzük.

A növekedési hormon fokozza a csontok, az izmok és számos belső szerv növekedését. A növekedési hormon túltermelése éppen ezért ezeknek a szöveteknek a kórosan fokozott növekedéséhez vezet. A növekedési hormon fokozott termelésének hátterében majdnem mindig az agyalapi mirigy adenomája, vagyis jóindulatú daganata áll. A hasnyálmirigy és a tüdő néhány ritkán előforduló daganata olyan hormonokat termelhet, amelyek az agyalapi mirigyet fokozott növekedésihormon termelésre kényszerítik, ami hasonló következményekkel jár.

Bővebben az akromegália és gigantizmusról itt olvashat.

Téma szakértői

Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens
Prof. Dr. Balázs Csaba

Prof. Dr. Balázs Csaba

endokrinológus, belgyógyász, immunológus

Hírek

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

Egy közelmúltban készült tanulmányban sikerült bizonyítani, hogy a magas testzsír százalék és különösen a hasi elhízás már a tinédzsereknél és a fiataloknál is inzulinrezisztenciához vezethet. Ez pedig beindíthat egy ördögi kört, hiszen az inzulinrezisztencia és az elhízás kölcsönhatásban vannak egymással. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy orvosi segítséggel és életmódváltással a folyamat megállítható.

További részletek
A PCOS folyamatos kezelést és kitartást igényel

A PCOS folyamatos kezelést és kitartást igényel

A hormonális egyensúly felborulása miatt kialakuló policisztás ovárium szindróma, a PCOS szerteágazó és nagyon kellemetlen tünetekkel járhat. Éppen ezért fontos, hogy ezt az összetett kórképet kezelni, gondozni kell akár éveken át, hogy ne károsítsa a női működést, a termékenységet! Ehhez azonban dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, klinikai farmakológus szerint az orvosi kezelés mellett a páciens aktív együttműködése is szükséges.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok