Autoimmun pajzsmirigy betegség, mely elsősorban a fogamzókorú nőket érintheti. Fontos a betegség megelőző diagnosztizálása. Helyes terápiával megelőzhető, hogy pajzsmirigy túlműködést, vagy pajzsmirigy alulműködést okozzon.
Bővebben a Basedow kórról itt olvashat.
A pigmentfoltok igen zavaróak tudnak lenni, főleg akkor, ha az arcon jelentkeznek, hiszen így búcsút inthetünk az egységes bőrtónusnak. Általában a nyári időszakban jelennek meg az UV fény hatására-többek között ezért is fontos nagy figyelmet tulajdonítani a megfelelő fényvédelemnek. Azonban érdemes tudni, hogy nem csak a napfény csalogathatja elő ezeket a sötétebb foltokat, hanem bizonyos hormonális változások, hormonzavarok is. Hogy melyek ezek, azt dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa osztotta meg.Kapcsolódó cikkünk
Nem csak a nap okozhat pigmentfoltokat, hanem hormonzavar is
Előfordulhat jód adásnál (pl. kontrasztanyag) autonóm túlműködés esetén, egész testre kiterjedő fertőzés esetén, nem kellően kezelt túlműködés mellett végzett műtét esetén.
Bővebben a Thyreotoxikus krízisről itt olvashat.
Autoimmun pajzsmirigy betegség, mely elsősorban a fogamzókorú nőket érintheti. Fontos a betegség megelőző diagnosztizálása. Helyes gyógyszeres és életmódterápiával, ezen belül is a dietetikus segítségével összeállított étrenddel, megelőzhető, hogy pajzsmirigy túlműködést, vagy pajzsmirigy alulműködést okozzon.
Bővebben a Hashimoto thyreoiditisről itt olvashat.
Az Addison-kór lényege a mellékvesekéreg működésének elégtelensége, amely több súlyos állapothoz vezethez, Ilyen például az anyagcsere összeomlásáa, kiszáradás, keringési elégtelenség.
Bővebben az Addison kórrol itt olvashat.
Conn-szindróma esetén a szervezet magas nátrium- és víztartalma, továbbá a vér alacsony káliumszintje jellemző tünetegyüttes. Elsősorban a mellékvese külső rétegének túlműködése okozza, a mellékvese-kéregben termelődő szteroid hormon termelődésével fokozódik a szervezet nátrium- és vízvisszatartása ami izomnyengeslghez, fokozott szomjúsághoz vezet. A betegség hátterében gyakran jó indulatú adenóma áll.
Bővebben a Conn szindrómáról itt olvashat.
A pheachormocytoma a katekolaminokat (adrenalin, noradrenalin, domapin) termelő daganat. 85%-ban a mellékvese velőállományából indulnak ki, az esetek 15%-ában azon kívülről. Elsődleges tünete a katekolaminok (adrenalin, noradrenalin, dopamin) túltermelése miatt kialakuló szívérrendszeri tünetek, elsősorban a magasvérnyomás, fejfájás, nehézlégzés, szívdobogás áll.
Bővebbenn a phaeochromocytomáról itt olvashat.
A növekedési hormon túltermelése túlzott növekedéssel jár. Ezt az állapotot gyermekkorban gigantizmusnak, felnőttekben akromegáliának nevezzük.
A növekedési hormon fokozza a csontok, az izmok és számos belső szerv növekedését. A növekedési hormon túltermelése éppen ezért ezeknek a szöveteknek a kórosan fokozott növekedéséhez vezet. A növekedési hormon fokozott termelésének hátterében majdnem mindig az agyalapi mirigy adenomája, vagyis jóindulatú daganata áll. A hasnyálmirigy és a tüdő néhány ritkán előforduló daganata olyan hormonokat termelhet, amelyek az agyalapi mirigyet fokozott növekedésihormon termelésre kényszerítik, ami hasonló következményekkel jár.
Bővebben az akromegália és gigantizmusról itt olvashat.
Téma szakértői
A pajzsmirigybetegségek számos szerv működésére kedvezőtlenül hathatnak. A tünetekből nem mindig egyértelmű, hogy pajzsmirigyproblémák állnak-e a háttérben, ezért is nélkülözhetetlen sokszor a pajzsmirigy vizsgálata, amire többféle módszer létezik. A pajzsmirigybetegségek diagnosztikájáról dr. Békési Gábor, PHD, endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens, az Endokrinközpont pajzsmirigybetegségek specialistája ad tájékoztatást.
A stressz a mindennapi életünk szerves részét képezi, éppen ezért fontos, hogy megtanuljuk a megfelelő stresszkezelési technikák elsajátítását, hiszen, ha az idegeskedés és a feszült hangulat állandósul, akkor az nem csak a mentális egészségünkre van hatással, hanem a fizikaira is. Hogy milyen változásokat idéz elő sok stressz a hormonrendszerünkben, azt dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa magyarázta el.
Az AMH megfelelő szintje igen fontos családalapításkor, hiszen minél alacsonyabb mennyiségben van jelen, annál kevesebb az esély a fogantatásra. Ám sokan nem tudják, hogy a túl magas értéke sem kívánatos, ugyanis PCOS-t is jelezhet, ami köztudottan több úton is komoly negatív hatást gyakorol a termékenységre. A magas AMH szint és a PCOS kapcsolatáról dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.