Autoimmun pajzsmirigy betegség, mely elsősorban a fogamzókorú nőket érintheti. Fontos a betegség megelőző diagnosztizálása. Helyes terápiával megelőzhető, hogy pajzsmirigy-túlműködést, vagy pajzsmirigy-alulműködést okozzon.
Bővebben a Basedow kórról itt olvashat.
A mellékvese egy igen fontos endokrin szervünk, melynek zavarai több problémát is okozhatnak. Az egyik ilyen az ún. Addison-kór, mely alacsony vérnyomást, depressziót és fokozott pigmentációt eredményezhet. Hogy miket érdemes tudni a betegségről, azt dr. Polyák Annamáriától, az Endokrinközpont endokrinológusától tudtuk meg.Kapcsolódó cikkünk
Addison-kór: enyhe tüneteket okoz, de kezelés nélkül halálos is lehet
Előfordulhat jód adásnál (pl. kontrasztanyag) autonóm túlműködés esetén, egész testre kiterjedő fertőzés esetén, nem kellően kezelt túlműködés mellett végzett műtét esetén.
Bővebben a Thyreotoxikus krízisről itt olvashat.
Autoimmun pajzsmirigy betegség, mely elsősorban a fogamzókorú nőket érintheti. Fontos a betegség megelőző diagnosztizálása. Helyes terápiával megelőzhető, hogy pajzsmirigy-túlműködést, vagy pajzsmirigy-alulműködést okozzon.
Bővebben a Hashimoto thyreoiditisről itt olvashat.
Az Addison-kór lényege a mellékvesekéreg működésének elégtelensége, amely több súlyos állapothoz vezethez, Ilyen például az anyagcsere összeomlásáa, kiszáradás, keringési elégtelenség.
Bővebben az Addison kórrol itt olvashat.
Conn-szindróma esetén a szervezet magas nátrium- és víztartalma, továbbá a vér alacsony káliumszintje jellemző tünetegyüttes. Elsősorban a mellékvese külső rétegének túlműködése okozza, a mellékvese-kéregben termelődő szteroid hormon termelődésével fokozódik a szervezet nátrium- és vízvisszatartása ami izomnyengeslghez, fokozott szomjúsághoz vezet. A betegség hátterében gyakran jó indulatú adenóma áll.
Bővebben a Conn szindrómáról itt olvashat.
A pheachormocytoma a katekolaminokat (adrenalin, noradrenalin, domapin) termelő daganat. 85%-ban a mellékvese velőállományából indulnak ki, az esetek 15%-ában azon kívülről. Elsődleges tünete a katekolaminok (adrenalin, noradrenalin, dopamin) túltermelése miatt kialakuló szívérrendszeri tünetek, elsősorban a magasvérnyomás, fejfájás, nehézlégzés, szívdobogás áll.
Bővebbenn a phaeochromocytomáról itt olvashat.
A növekedési hormon túltermelése túlzott növekedéssel jár. Ezt az állapotot gyermekkorban gigantizmusnak, felnőttekben akromegáliának nevezzük.
A növekedési hormon fokozza a csontok, az izmok és számos belső szerv növekedését. A növekedési hormon túltermelése éppen ezért ezeknek a szöveteknek a kórosan fokozott növekedéséhez vezet. A növekedési hormon fokozott termelésének hátterében majdnem mindig az agyalapi mirigy adenomája, vagyis jóindulatú daganata áll. A hasnyálmirigy és a tüdő néhány ritkán előforduló daganata olyan hormonokat termelhet, amelyek az agyalapi mirigyet fokozott növekedésihormon termelésre kényszerítik, ami hasonló következményekkel jár.
Bővebben az akromegália és gigantizmusról itt olvashat.
Téma szakértői
A pajzsmirigy betegségek igen negatív hatással vannak a családalapításra, hiszen mindkét nem esetén olyan folyamatokat generálnak, melyek nagyban rontják a fogamzókészséget. Hogy miként befolyásolja a férfiak spermaképét a pajzsmirigy alul-és túlműködés, azt dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája osztotta meg.
Az egészségügyben, orvoslásban olykor találkozni olyan elnevezésekkel, illetve szakterületekkel, melyeket sokan nem ismernek, nem tudják, vajon mit is takarnak. Ilyen például a lipidológia is. Hogy pontosan mit is jelent, mivel foglalkozik a lipidológus, azt Prof. Dr. Somogyi Anikótól, az Endokrinközpont belgyógyász-endokrinológusától, lipidológusától kérdeztük meg.
A hormonzavarok tünetei kapcsán leggyakrabban a hajhullás, a menstruációs problémák és a meddőség kerülnek szóba, ám számos olyan bőrön jelentkező panasz van, melyek felhívják a figyelmet különböző endokrin problémákra. Hogy melyek lehetnek jelzésértékűek, azt dr. Bérczy Judittól, az Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusától kérdeztük meg.