Az endokrin rendszer zavarai igen gyakori problémának számítanak, és sokszor az igen jelentéktelennek tűnő panaszok mögött is valamilyen hormonzavar húzódik. Dr. Polyák Annamáriától, az Endokrinközpont endokrinológusától azt kérdeztük, vajon milyen vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy megtudjuk, fennáll-e nálunk valamilyen hormonális probléma, illetve, hogy milyen állapotban vannak endokrin szerveink.
Talán a legfontosabb vizsgálat, hiszen a hormonjaink szintjét legtöbbször vérvétellel lehet ellenőrizni. A legtöbb hormont egyszeri vizsgálattal, bármikor lehet nézni, ám vannak olyanok, amik szintje a menstruációs ciklus, illetve nap folyamán változik (pl. kortizol, progeszteron), illetve vannak olyanok is, melyek mennyisége étkezés után megnő, így fontos jelzésértékkel bírnak (pl. glükóz). Ezek szintjét nem mindegy, mikor mérik.
Bizonyos hormonok mennyisége a vizeletből (is) kimutatható. Az ún. phaeochromocytoma –mely a mellékvesevelő katekolaminokat termelő daganata- diagnosztikájában pl. nagy szerepe vagy a 24 órás gyűjtött vizelet vizsgálatának. Ugyanez szükséges a jódszint méréséhez is, hiszen a szervezet a fel nem használt jódot így üríti ki a szervezetből. Conn szindróma gyanúja esetén is igen hasznos vizsgálat, mivel ekkor a kálium fokozatosan ürül, a natrium pedig visszatartódik.
Az ultrahang igen fontos vizsgálat a pajzsmirigyzavarok pontos diagnózisának felállításához. Általa a szerv mérete, szerkezete, alakja ellenőrizhető, fellelhetőek így a ciszták, göbök, láthatóvá válnak a gyulladásos folyamatok is. Az ultrahang nagy segítséget jelent továbbá az aspirációs citológiában, hiszen így pontosan látható, hová is kell beszúrni a tűt, így a mintavétel még pontosabbá válik.
A pajzsmirigy vizsgálata mellett a PCOS diagnosztikájában is nagy jelentőséggel bír, hiszen így látható az állapot jellegzetes ultrahang képe, a sok ciszta a petefészkekben- mondja Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa.
A képalkotó vizsgálatokhoz tartozik a Rtg, CT, MR. A CT-vel és az MR-rel elsősorban különböző elváltozások, daganatok jelenlétét, kiterjedését lehet megállapítani, így fontos vizsgálat a differenciáldiagnosztikában. Segítségükkel megállapítható, hogy a hormonzavart egy adott belső elválasztású mirigy daganata okozza-e, hiszen ez döntő információ a terápia meghatározásában (hiszen a daganat eltávolításával a hormonális állapot is rendeződik). Rtg elvégzése az endokrinológiai rendelésen főleg a növekedési hormon problémák esetén szokott indokolttá válni.
Véleményeket Dr. Polyák Annamáriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekVégre olyan orvoshoz kerültem, aki ért ahhoz is, hogyan kell a beteggel beszélni. Pozitív csalódás volt!
A pajzsmirigyzavarok diagnosztikájában nagy szerepe van a laborvizsgálatnak is, melynek során olyan értékeket néznek, mint pl. a TSH, fT3, fT4, ATPO. Sokan úgy gondolják, hogy ha az ATPO szintje emelkedett, akkor bizony a TSH is rendellenes. Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa elárulta, ez nem minden esetben van így.
A jód a pajzsmirigy hormonok fontos alkotója, hiánya és túlsúlya is zavart okoz a pajzsmirigy működésben- éppen ezért érdemes nagy figyelmet fordítani a megfelelő mennyiségű bevitelére. Hogy milyen hazánk jódellátottsága jelenleg, miért számít mérföldkőnek a jódozott só bevezetése, illetve, miket okoz pontosan jódhiány, arról Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.
A metformin igen gyakran használt hatóanyag az IR, a prediabetes és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében, hiszen nagyban hozzájárul az inzulin-és a vércukorszintek optimalizálásához. Hogy mi mindent érdemes róla tudni, azt dr. Koppány Viktóriától, az Endokrinközpont endokrinológusától, PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától kérdeztük meg.