A máj zsírosodása, egyre gyakoribb jelenség, a nyugati társadalom betegségeként tartják számon. Európában már minden negyedik ember érintett lehet. A rossz alvási szokások, a mozgásszegény életmód és az ülőmunka csak ront a helyzeten.
Egy új kutatás eredménye kimutatta, hogy az ülőmunkát folytató és az egészségtelen alvási szokásokkal rendelkező embereknél, gyakoribb a zsírmáj előfordulása. Az ilyen típusú májbetegségeket olyan anyagcserezavarok táplálják, mint az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség.
„Azoknál az embereknél, akik rosszul alszanak és napközben is hosszan szunyókálnak, nagyobb a zsírmáj kialakulásának kockázata.” –mondta el a kutatást vezető Sun Yat-sen a Guangzou Egyetem munkatársa.
A tanulmányuk alapján már a kisebb mértékű alvásminőség-javulás is csökkentheti a kockázatot. A kutatók 5011 fő zsírmáj-betegségben szenvedő kínai felnőtt alvási viselkedését elemezték és megállapították, hogy a késői lefekvés, a horkolás és a több mint 30 perces nappali szunyókálás szignifikánsan összefügg a zsírmáj betegség kockázatának növekedésével.
Amennyiben kialvatlan, hangosan horkol, vagy gyakran felriad álmából, nehezen tud elaludni éjjel, keresse fel alvászavarokkal a Jó Alvás Központunkat.
A tanulmánnyal kapcsolatban ezen a linken olvashat többet.
A pajzsmirigyzavarok diagnosztikájában nagy szerepe van a laborvizsgálatnak is, melynek során olyan értékeket néznek, mint pl. a TSH, fT3, fT4, ATPO. Sokan úgy gondolják, hogy ha az ATPO szintje emelkedett, akkor bizony a TSH is rendellenes. Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa elárulta, ez nem minden esetben van így.
A jód a pajzsmirigy hormonok fontos alkotója, hiánya és túlsúlya is zavart okoz a pajzsmirigy működésben- éppen ezért érdemes nagy figyelmet fordítani a megfelelő mennyiségű bevitelére. Hogy milyen hazánk jódellátottsága jelenleg, miért számít mérföldkőnek a jódozott só bevezetése, illetve, miket okoz pontosan jódhiány, arról Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.
A metformin igen gyakran használt hatóanyag az IR, a prediabetes és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében, hiszen nagyban hozzájárul az inzulin-és a vércukorszintek optimalizálásához. Hogy mi mindent érdemes róla tudni, azt dr. Koppány Viktóriától, az Endokrinközpont endokrinológusától, PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától kérdeztük meg.