A máj zsírosodása, egyre gyakoribb jelenség, a nyugati társadalom betegségeként tartják számon. Európában már minden negyedik ember érintett lehet. A rossz alvási szokások, a mozgásszegény életmód és az ülőmunka csak ront a helyzeten.
Egy új kutatás eredménye kimutatta, hogy az ülőmunkát folytató és az egészségtelen alvási szokásokkal rendelkező embereknél, gyakoribb a zsírmáj előfordulása. Az ilyen típusú májbetegségeket olyan anyagcserezavarok táplálják, mint az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség.
„Azoknál az embereknél, akik rosszul alszanak és napközben is hosszan szunyókálnak, nagyobb a zsírmáj kialakulásának kockázata.” –mondta el a kutatást vezető Sun Yat-sen a Guangzou Egyetem munkatársa.
A tanulmányuk alapján már a kisebb mértékű alvásminőség-javulás is csökkentheti a kockázatot. A kutatók 5011 fő zsírmáj-betegségben szenvedő kínai felnőtt alvási viselkedését elemezték és megállapították, hogy a késői lefekvés, a horkolás és a több mint 30 perces nappali szunyókálás szignifikánsan összefügg a zsírmáj betegség kockázatának növekedésével.
Amennyiben kialvatlan, hangosan horkol, vagy gyakran felriad álmából, nehezen tud elaludni éjjel, keresse fel alvászavarokkal a Jó Alvás Központunkat.
A tanulmánnyal kapcsolatban ezen a linken olvashat többet.
A pigmentfoltok igen zavaróak tudnak lenni, főleg akkor, ha az arcon jelentkeznek, hiszen így búcsút inthetünk az egységes bőrtónusnak. Általában a nyári időszakban jelennek meg az UV fény hatására-többek között ezért is fontos nagy figyelmet tulajdonítani a megfelelő fényvédelemnek. Azonban érdemes tudni, hogy nem csak a napfény csalogathatja elő ezeket a sötétebb foltokat, hanem bizonyos hormonális változások, hormonzavarok is. Hogy melyek ezek, azt dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa osztotta meg.
Akár már diagnosztizáltak valakinél pajzsmirigy betegséget, akár csak a gyanú merült fel, vannak olyan vizsgálatok, melyek fontosak a nyomon követés, valamint a pontos diagnózis felállítása céljából. Dr. Polyák Annamáriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát ezekről a vizsgálatokról kérdeztük.
A Graves-Basedow-kór egy autoimmun pajzsmirigyzavar, melynek során a szerv a kelleténél nagyobb mennyiségű pajzsmirigy hormont termel. A betegek kb. fele tapasztalja az ún. Merseburgi triászként emlegetett három tünetet. Hogy melyek ezek, és mit lehet tenni, azt dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája mondta el.