A máj zsírosodása, egyre gyakoribb jelenség, a nyugati társadalom betegségeként tartják számon. Európában már minden negyedik ember érintett lehet. A rossz alvási szokások, a mozgásszegény életmód és az ülőmunka csak ront a helyzeten.
Egy új kutatás eredménye kimutatta, hogy az ülőmunkát folytató és az egészségtelen alvási szokásokkal rendelkező embereknél, gyakoribb a zsírmáj előfordulása. Az ilyen típusú májbetegségeket olyan anyagcserezavarok táplálják, mint az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség.
„Azoknál az embereknél, akik rosszul alszanak és napközben is hosszan szunyókálnak, nagyobb a zsírmáj kialakulásának kockázata.” –mondta el a kutatást vezető Sun Yat-sen a Guangzou Egyetem munkatársa.
A tanulmányuk alapján már a kisebb mértékű alvásminőség-javulás is csökkentheti a kockázatot. A kutatók 5011 fő zsírmáj-betegségben szenvedő kínai felnőtt alvási viselkedését elemezték és megállapították, hogy a késői lefekvés, a horkolás és a több mint 30 perces nappali szunyókálás szignifikánsan összefügg a zsírmáj betegség kockázatának növekedésével.
Amennyiben kialvatlan, hangosan horkol, vagy gyakran felriad álmából, nehezen tud elaludni éjjel, keresse fel alvászavarokkal a Jó Alvás Központunkat.
A tanulmánnyal kapcsolatban ezen a linken olvashat többet.
A stressz a mindennapi életünk szerves részét képezi, éppen ezért fontos, hogy megtanuljuk a megfelelő stresszkezelési technikák elsajátítását, hiszen, ha az idegeskedés és a feszült hangulat állandósul, akkor az nem csak a mentális egészségünkre van hatással, hanem a fizikaira is. Hogy milyen változásokat idéz elő sok stressz a hormonrendszerünkben, azt dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa magyarázta el.
Az AMH megfelelő szintje igen fontos családalapításkor, hiszen minél alacsonyabb mennyiségben van jelen, annál kevesebb az esély a fogantatásra. Ám sokan nem tudják, hogy a túl magas értéke sem kívánatos, ugyanis PCOS-t is jelezhet, ami köztudottan több úton is komoly negatív hatást gyakorol a termékenységre. A magas AMH szint és a PCOS kapcsolatáról dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
Sokan tisztában vannak azzal, hogy az elhízás és több hormonzavar is kéz a kézben jár. Ám felmerülhet a kérdés, hogy vajon a súlyfelesleg megléte vezet az endokrin problémákhoz, vagy a hormonális állapot következménye, hogy egyre gyorsabban és több kiló csúszik fel? Mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük a témában.