Számos endokrin kórkép megjelenése esetén előfordulnak különböző nőgyógyászat tünetek is, melyek jelezhetik, hogy a hormonháztartás nincs egyensúlyban. Az évente javasolt rákszűrés mellett nőgyógyászati vizsgálat is javasolt lehet az endokrinológiai kivizsgálási menetbe beleilleszteni.
Szél Kálmán térnél lévő rendelőnkben lehetőség van teljes körű nőgyógyászati szűrésekre, vizsgálatokra, labor - és képalkotó vizsgálatokra.
Kapcsolódó cikkünk
Mit jelent, ha fogamzásgátló letétele után az alábbi panaszokat tapasztalom?
A nők igen nagy százaléka fogamzásgátló tabletták szedésével védekezik a nem kívánt terhesség ellen. Azonban mihelyst abbahagyják a gyógyszer szedését, nem várt tüneteket tapasztalhatnak. Hogy melyek a leggyakoribb panaszok ekkor, és hogy mik állhatnak ezek hátterében, arról dr. Hetényi Gábort, az EndokrinKözpont nőgyógyászát kérdeztük.
A hormonháztartás felborulása esetén a nő többsége az első körben az alábbi problémákat észleli:
Ilyen esetekben az endokrinológiai kivizsgálás mellett indokolt lehet nőgyógyászati vizsgálat is, hiszen a kellemetlen tünetek mögött nőgyógyászati kórképek is állhatnak.
Gyakran a nőgyógyászati tünetek mögött petefészek ciszta megjelenése áll, mely a legtöbb esetben csupán jóindulatú elváltozást jelent. A petefészekciszta kifejezés egy összefoglaló nevet jelöl, mely valójában számtalan különböző elváltozást takarhat. A ciszta többnyire folyadékot tartalmazó, hártyával vagy vaskosabb fallal körülvett képletet jelent.
Vizsgálata nőgyógyászati ultrahang vizsgálattal lehetséges, jelentkezzen be nőgyógyászainkhoz, ahol a vizit keretén belül lehetőség van nőgyógyászati UH vizsgálat elvégzésére is.
Inzulinrezisztenciával, prediabétesszel élők esetében nagyobb eséllyel alakul ki korai menopauza. A kellemetlen tünetek mellett mindez befolyásolja az egész hormonháztartást, ezért mielőbbi kivizsgálás és egyénre szabott terápia szükséges a kórkép megjelenése estén.
Bejelentkezés nőgyógyászati szakorvosi vizsgálatra
Téma szakértői
Elérhető az Endokrinközpontban Budapesten már nőgyógyászati szakrendelés is magánorvosi környezetben, kiemelt szakemberekkel.
Akár már diagnosztizáltak valakinél pajzsmirigy betegséget, akár csak a gyanú merült fel, vannak olyan vizsgálatok, melyek fontosak a nyomon követés, valamint a pontos diagnózis felállítása céljából. Dr. Polyák Annamáriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát ezekről a vizsgálatokról kérdeztük.
A Graves-Basedow-kór egy autoimmun pajzsmirigyzavar, melynek során a szerv a kelleténél nagyobb mennyiségű pajzsmirigy hormont termel. A betegek kb. fele tapasztalja az ún. Merseburgi triászként emlegetett három tünetet. Hogy melyek ezek, és mit lehet tenni, azt dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája mondta el.
A hormonzavarok okozta tünetek igen széles skálán mozognak, mivel az egész szervezetünk működését befolyásolják. Hogy pontosan milyen problémákat is generálnak, az attól függ, mire is hat egy-egy adott hormon. Vannak olyanok, melyek igen súlyos gondokat okozhatnak, ám léteznek olyan endokrin betegségek is, melyek olyan általános tünetekhez vezethetnek, hogy gyakran eszében sem jut az érintettnek - van, hogy az orvosnak sem-, hogy bizony hormonzavar váltja ki a panaszt. Ilyen tünet lehet például a stressz is. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa felsorolta, mely endokrin problémák járhatnak túlzott szorongással, stresszel.