Nőgyógyászat

Nőgyógyászat

Módosítva: 2019.10.03 14:02

Számos endokrin kórkép megjelenése esetén előfordulnak különböző nőgyógyászat tünetek is, melyek jelezhetik, hogy a hormonháztartás nincs egyensúlyban. Az évente javasolt rákszűrés mellett nőgyógyászati vizsgálat is javasolt lehet az endokrinológiai kivizsgálási menetbe beleilleszteni.   

Nőgyógyász Budapesten

Szél Kálmán térnél lévő rendelőnkben lehetőség van teljes körű nőgyógyászati szűrésekre, vizsgálatokra, labor - és képalkotó vizsgálatokra.

Nőgyógyászati tünetek endokrin probléma hátterében

Kapcsolódó cikkünk

Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét - 2018

Az évenkénti méhnyakrák szűrése minden nő esetén igen nagy jelentőséggel bír, hiszen a korai stádiumban végzett kezelés a kulcs a teljes gyógyuláshoz. Ehhez viszont rendszeres ellenőrzés javasolt, hogy mihamarabb fény derülhessen az esetleges problémákra. Azonban sokaknál nagy kérdőjeleket jelent, ha P3 eredmény áll a papírjukon. Hogy ez pontosan mit is jelent és egyáltalán van-e okuk  félni azoknak akik P3 eredményt kapnak, arról dr. Hernádi Balázs szülész - nőgyógyászt kérdeztük.

A hormonháztartás felborulása esetén a nő többsége az első körben az alábbi problémákat észleli:

  • rendszertelen menstruáció
  • fájdalmas menstruáció
  • premenstruációs tünetegyüttes
  • hirtelen súlyváltozás, ingadozó testsúly
  • hőhullámok

Ilyen esetekben az endokrinológiai kivizsgálás mellett indokolt lehet nőgyógyászati vizsgálat is, hiszen a kellemetlen tünetek mögött nőgyógyászati kórképek is állhatnak.

Petefészek ciszta

Gyakran a nőgyógyászati tünetek mögött petefészek ciszta megjelenése áll, mely a legtöbb esetben csupán jóindulatú elváltozást jelent. A petefészekciszta kifejezés egy összefoglaló nevet jelöl, mely valójában számtalan különböző elváltozást takarhat. A ciszta többnyire folyadékot tartalmazó, hártyával vagy vaskosabb fallal körülvett képletet jelent.

Vizsgálata nőgyógyászati ultrahang vizsgálattal lehetséges, jelentkezzen be nőgyógyászainkhoz, ahol a vizit keretén belül lehetőség van nőgyógyászati UH vizsgálat elvégzésére is.

Korai klimax

Inzulinrezisztenciával, prediabétesszel élők esetében nagyobb eséllyel alakul ki korai menopauza. A kellemetlen tünetek mellett mindez befolyásolja az egész hormonháztartást, ezért mielőbbi kivizsgálás és egyénre szabott terápia szükséges a kórkép megjelenése estén.

Premenopauza tünete:

  • hangulatingadozások
  • hüvelyszárazság,
  • libidó csökkenés
  • alvászavar
  • menstruáció rendszertelenné válása stb

Téma szakértői

Dr. Margitai Barnabás

Dr. Margitai Barnabás

nőgyógyász, életmód orvos
Dr. Hernádi Balázs

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász

Elérhető az Endokrinközpontban Budapesten már nőgyógyászati szakrendelés is magánorvosi környezetben, kiemelt szakemberekkel.

Hírek

Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.

További részletek
Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.

További részletek
Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK