Számos endokrin kórkép megjelenése esetén előfordulnak különböző nőgyógyászat tünetek is, melyek jelezhetik, hogy a hormonháztartás nincs egyensúlyban. Az évente javasolt rákszűrés mellett nőgyógyászati vizsgálat is javasolt lehet az endokrinológiai kivizsgálási menetbe beleilleszteni.
Szél Kálmán térnél lévő rendelőnkben lehetőség van teljes körű nőgyógyászati szűrésekre, vizsgálatokra, labor - és képalkotó vizsgálatokra.
Kapcsolódó cikkünk
Mit jelent, ha fogamzásgátló letétele után az alábbi panaszokat tapasztalom?
A nők igen nagy százaléka fogamzásgátló tabletták szedésével védekezik a nem kívánt terhesség ellen. Azonban mihelyst abbahagyják a gyógyszer szedését, nem várt tüneteket tapasztalhatnak. Hogy melyek a leggyakoribb panaszok ekkor, és hogy mik állhatnak ezek hátterében, arról dr. Hetényi Gábort, az EndokrinKözpont nőgyógyászát kérdeztük.
A hormonháztartás felborulása esetén a nő többsége az első körben az alábbi problémákat észleli:
Ilyen esetekben az endokrinológiai kivizsgálás mellett indokolt lehet nőgyógyászati vizsgálat is, hiszen a kellemetlen tünetek mögött nőgyógyászati kórképek is állhatnak.
Gyakran a nőgyógyászati tünetek mögött petefészek ciszta megjelenése áll, mely a legtöbb esetben csupán jóindulatú elváltozást jelent. A petefészekciszta kifejezés egy összefoglaló nevet jelöl, mely valójában számtalan különböző elváltozást takarhat. A ciszta többnyire folyadékot tartalmazó, hártyával vagy vaskosabb fallal körülvett képletet jelent.
Vizsgálata nőgyógyászati ultrahang vizsgálattal lehetséges, jelentkezzen be nőgyógyászainkhoz, ahol a vizit keretén belül lehetőség van nőgyógyászati UH vizsgálat elvégzésére is.
Inzulinrezisztenciával, prediabétesszel élők esetében nagyobb eséllyel alakul ki korai menopauza. A kellemetlen tünetek mellett mindez befolyásolja az egész hormonháztartást, ezért mielőbbi kivizsgálás és egyénre szabott terápia szükséges a kórkép megjelenése estén.
Bejelentkezés nőgyógyászati szakorvosi vizsgálatra
Téma szakértői
Elérhető az Endokrinközpontban Budapesten már nőgyógyászati szakrendelés is magánorvosi környezetben, kiemelt szakemberekkel.
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.