Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktornő!
Sokat híztam az elmúlt 1 hónapban , nagyon izzadékony lettem, menstruációm többször is késett, illetve elmaradt. Nőgyógyászaton voltam UH vizsgálaton mindent rendben találtak. Javasolta a nőgyógyász doktornő hogy érdemes lenne pajzsmirigy értékeket nézni vérből. Megjött az eredmény. Se TSH : 1.08 , Se szabad T3 megh.: " Az FT3 vizsgálatot a Járóbeteg Szabálykönyv szabályozása alapján nem mérjük ." Se szabad Thyroxin megh.: " AzFT4 vizsgálatot a Járóbeteg Szabálykönyv szabályozása alapján nem mérjük " Ez mit jelent? Normális a TSH értékem és ezáltal a FT3 és FT4 értéket nem mérik?
Mielőbbi válaszát előre is nagyon köszönöm szépen!
Kedves Zita!

A Járóbeteg szakrendelő laboratóriuma negatív TSH eredmény esetén nem méri a FT3, FT4 értékét.
Magán vérvételi pontokon viszont kérhetőek ezek a vizsgálatok.

Üdvözlettel:
McCree Gabriella
McCree Gabriella
McCree Gabriella
Kedves Doktor Úr!

dr. Balázs Csaba professzor úrnak olvastam a 2017.12.15-i cikkét az autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás és a vetélés kapcsolata témakörben. Ebben az cikkben szó volt az alábbiról:
"Arra voltak kíváncsiak, hogy az élettani pajzsmirigyműködéssel rendelkező nőkben, amikor minden hormon élettani tartományban volt, azaz a TSH, FT4 és FT3 értékük is fiziológiás értéket mutatott, van-e hajlamuk a vetélésére, ha az antitestek értékei emelkedettek, ill. magasak."
Alapbetegségem a Hashymoto. Az anti TPO-m magas, a többi hormonszintem rendben van. A TSH 2,5 alatt tartására érdekében szedek napi 1 Euthyrox 50-t.
1,5 hete lombik beültetésem volt, ráadásul donor segítségével.
A professzor Úr írásából megértésem szerint a vetélés kockázata nagyobb az esetemben függetlenül attól, hogy a hormonszintem rendben van, de magas az antiTPO-m.
Szeretném megkérdezni, hogy van bármilyen gyógyszer, ami segíthet megakadályozni a vetélést és egyben nem károsítja a magzatot sem?
Egy ismerősöm az Aspirin Protect-et javasolta Olivia D-vel együtt szedni mondván, hogy ez megakadályozza az autoimmun kilökődést? Szedhetem az Aspirin Protectet? Vagy ez személyere szabott kivizsgálás nélkül mérhetetlen butaság lenne?
Előre is köszönöm a válaszát!
Szilvia
Kedves Szilvia!

Tanulmányok igazolják, hogy ilyen esetekben pozitív hatása van a koraterhességtől elkezdett alacsony dózisú levothyroxin pótlásnak. Ha már a terhesség előtt is hormonpótlásban részesült, akkor ilyen esetekben általában emeljük a levothyroxin dózisát. Az emelés mértékét kezelőorvosa határozza meg.

Üdvözlettel,
Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus
Üdvözlöm Dr. Úr/Nő!
Szeretnék érdeklődni, Dr. Czégeni Anna endokrinologusról! IR-em van és PCOS-em. Elmondtam neki milyen problémám van hogy nem tudok fogyni es borzasztóan szenvedek, azt mondta nekem felejtsem el az összes szénhidrátot, ne számoljam mit eszek, felejtsem el a dietetikusokat. Stb stb.
Én félek hogy ez így nem helyes, mert hát szerintem olyat nem szabad, hogy egyáltalán ne vigyek be szénhidrátot! Mit tegyek? Keressek más orvost?
Köszönöm szépen válaszukat🙂
Kedves Karolina!

Ebben az esetben dietetikai konzultációt javaslok Önnek, aki az Ön igényeli szerint tudja az étrendet beállítani, illetve személyre szabott tanácsokkal látja el.

Szívesen ajánlok több szakembert is, amennyiben segíteni tudunk kérem jelentkezzen be központunkba az alábbi telefonszámon: +36/70-431-97-28.

Üdvözlettel,
Tisztelt Endokrin Központ,

3 hónapja szültem, diétával karbantarott GDM-em volt (8.4 lett a 120 perces érték), még szoptatok. A terhesség előtt közvetlenül voltam terhelésen, akkor 5.2 - 7.3 - 5.3 lett a 3 pontos glükóz értékem, tehát előzményem nem volt. Szülés után 9 héttel voltam kontroll terhelésen, melynek eredménye:
Cukor:
0' 4.5
60' 9.3
120' 5.8

Inzulin:
0' 4.7
60' 40.2
120' 17.4

TSH 2.319
T4 13.23
T3 4.51

A diabetológus szerint ez így rendben van, visszatérhetek a normál táplálkozásra, mindent lehet ennem. Alapvetően diétás alapanyagokat fogyasztok (nem időre és nem kimérve), azonban amikor nem diétás élelmiszert eszem (pl. hamburger sült krumplival, jégkrémmel), van, hogy 9 fölötti értéket is mérek 1 órára, és ritkán 1.5 órára sem megy 8-8.3 alá. A szülés óta 3-4 órát még nem aludtam egyben, alváshiányom van. Mozogni csak időnként, heti 1-2 alkalommal van lehetőségem.

Szeretnénk a közeljövőben még egy kisbabát. Tovább kell mennem ezekkel az értékekkel endokrinológushoz / más szakemberhez, vagy tényleg nincs további teendő? Esetleg több sport beiktatása megoldás lehet?

Köszönöm a válaszát!
Üdv,
Gabi
Kedves Gabi!

A kontroll vércukor terhelés alapján cukorbetegség nem igazolható, jelentős inzulin rezisztenciára sem utalnak az értékek.
Ennek ellenére a GDM során bevezetett diéta tartós alkalmazását és rendszeres kardio jellegű sport tevékenység végzését javasolom (cél heti 5x45 perc), hogy a későbbiekben sem legyen gond. A következő terhesség során mindenképp szükséges a diéta szigorú tartása.
A labor eredmények alapján gyógyszeres kezelésre nincs szükség.

Üdvözlettel;
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Tisztelt Doktor Nő/Úr!

OGTT vizsgálat során a következő eredmények születtek:

Glükóz- 0': 5,6
30': 5,6
60': 5,0
90': 5,4
120': 4,2

Inzulin- 0': 8,82
30': 40,67
60': 37,07
90': 34,19
120': 14,05
HOMA index: 2,2
HgbA1C (IFCC): 35 mmol/mol
HgbA1C: 5,4%

PCOS irányába folyamatban vannak a vizsgálatok, a betegségre jellemző klinikai tünetekkel és panaszokkal rendelkezem (hajhullás, a petefészkeken UH-os képen látható ciszták, férfias jellegű szőrzet jelenléte az az arcon, hízás).
A terheléses cukorvizsgálat eredményei alapján IR gyanúja is felmerülhet?

Válaszukat és segítségüket előre is hálásan köszönöm!

Tisztelettel:
KA
Kedves Adrienn!

A vizsgálat eredménye alapján jelentős inzulin rezisztencia nem igazolható. Szénhidrát szegény étrend és rendszeres kardio jellegű testmozgás azonban a panaszok miatt és a felmerülő PCOS-re tekintettel is indokolt.

Üdvözlettel:
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Tisztelt Doktor Úr!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. 10 hetes terhes vagyok. Voltam pár hónapja vérvételen, ahol a TSH-m határértéken belül volt, viszont azt mondta az endokrinológus, hogy baba tervezéshez 1 körüli értéknek kell, hogy legyen. Kaptam rá Letrox gyógyszert, amivel 1 hónap alatt sikerült a teherbeesés. Mellette minden más értékem jó volt. Most elmentem még egy vérvételre, a TSH-m most 1,97. Azt szeretném kérdezni, hogy így abbahagyhatom a Letrox szedését vagy folytatnom kell?

Válaszát előre is köszönöm szépen!
Kedves Dorka!

A részletek ismerete nélkül a Letrox kezelés folytatását javasolom, változatlan dózisban. 12., 24., 34. terhességi héten TSH ellenőrzés javasolt, eredményeket endokrinológusával egyeztesse!

Üdvözlettel:

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Tisztelt Doktornő/Doktorúr!

Ugyan van peteérésem nincs meddőségi problémám, de a nőgyógyászom sok apró tüszős petefészek miatt ajánlotta a cukorterhelés elvégzését is.
Mai 3 pontos cukorterhelésem eredménye:
Vércukor
0 - 4,5
60 - 5,2
120 - 3,7
Inzulin
0 - 4,0
60 - 77,3
120 - 30,7

Ezen eredmények alapján felmerül inzulinrezisztencia?

Köszönöm a segítséget!
Kedves Gabi!

A vércukor és inzulin szintek alapján mérsékelt inzulin rezisztencia véleményezhető.
Ha meddőségi problémát okoz, ill. policisztás petefészek szindróma felmerül, érdemes az életmódot optimalizálni, valamint gyógyszeres kezelés is szükséges lehet. Ezesetben endokrinológián jelentkezzen!

Üdvözlettel,
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Tisztelt Doktor Úr / Doktor Nő,

Egy éve próbálkozunk sikertelenül, így nem rég elmentünk egy termékenységi központba ahol megnézték a petevezeték átjárhatóságot és az eredmény nem lett valami biztató, nem ment át a folyadék, de azt mondták ez még nem feltetlenül azt jelenti hogy el vannak zárva a petevezetékek, hanem lehet más oka is. Mûtéti laparoszkópián kívül van más módszer arra hogy kiderüljön tényleg el vannak e záródva a petevezetékek?

Válaszát elõre is köszönöm
Kedves Alexandra!

Sajnos erre a kérdésre a nőgyógyásza tud válaszolni, hiszen ez az ő szakterületete és kompetenciája.

Szívesen ajánlok több szakorvost is, amennyiben segíteni tudunk kérem jelentkezzen be központunkba az alábbi telefonszámon: +36/70-621-24-43

Üdvözlettel,

Üdvözlöm!
Fél éve diagnosztizáltak nálam PCOS-t. A nőgyógyász ajánlásával elmentem endokrinológushoz, aki leírta milyen vérvételekre menjek el, köztük cukorterhelés is volt. Mivel külföldön élek, jelenleg nincs lehetőségem visszamenni az endokrinológushoz magyarországra a frissen érkezett leletemmel.
Esetleg tudna segíteni értelmezni, valamint hogy mik ezek után a teendőim?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Cintia!

Ebben az esetben azt javaslom, hogy endokrinológus szakorvossal konzultáljon.
Központunkban van lehetőség telefonos vagy Skype-os távkonzultációra, amelynek során a szakorvos kiértékeli a leleteit és megbeszélik a továbbiakat. Ennek okán nem kell személyesen bejönnie a rendelőbe, távkonzultáció formájában meg tudják beszélni.

Kérem a könnyebb egyeztetés érdekében hívja központunkat az alábbi telefonszámon:
+36/70-431-97-28.

Köszönettel:
McCree Gabriella
McCree Gabriella
McCree Gabriella
Tisztelt Dr. Úr/Nő
Letrozolt szedem most lesz 2. Hónapja pete érés elősegítőként mellé inofilic és
D vitamin. PCOS, IR-em van. Holnap kell elkezdenem megint a Letrozolt ma viszont elkezdtem szedni a barát cseréjét pluszban. Nem befolyásolja a barátcserje a Letrozolt?
Köszönettel:
G. Klaudia
Kedves Klaudia!

Nem befolyásolja a kettő egymást, szedheti a barátcserjét, azonban fontos tisztázni miért kell szednie.

A barátcserjében különböző biológiailag hatásos anyagok vannak, többek között flavonoidok és glükozidok. Fontos tudni, hogy hormonokat nem (!) tartalmaz, jótékony hatásának éppen az a lényege, hogy az agyalapi mirigy működését serkenti, szabályozza – különösen az LH-hormon (luteotrop hormon) szintet növeli. Ez közvetett módon fokozza a szervezet progeszteron-termelését – ez az anyag pedig a menstruációs ciklus szabályozását segíti. Lényegesen javítja meddőség esetén a fogamzás esélyét. Fontos megállapítás volt az is, hogy a prolaktin szintet viszont csökkenti. Az enyhén megemelkedett prolaktin-szint csökkentése nemcsak néhány meddő nőnél lehet hasznos, de azoknál is, akiknek melle a menzesz előtt nyomásra érzékeny (PMS=premenstruális szindróma). Ennek a természetes növényi anyagnak hatására csökkent autoimmun pajzsmirigybetegségben az antitestek szintje (TPO elleni antitest).

Az alábbi betegségben szenvedőknek javasolható:

- Meddőségben
- Menstruációs zavarban
- Klimaxban hőhullámok esetén, éjszakai izzadásban
- PCOS-ban
- Pajzsmirigy autoimmun gyulladásában
- Kóros elhízás esetén
- Depresszióban

Tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba

Hírek

A depresszió és az ingerlékenység mögött is állhat pajzsmirigy probléma

A depresszió és az ingerlékenység mögött is állhat pajzsmirigy probléma

Depresszió vagy éppen felfokozott ingerlékenység – olyan tünetek, amelyek miatt elsőre nem biztos, hogy a pajzsmirigy működészavaraira gondolunk. Holott dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus szerint a hangulatban beállt változások akár pajzsmirigy alulműködésre vagy túlműködésre is utalhatnak, ezért további tünetek esetén érdemes ebben az irányban is vizsgálódni.

További részletek
Az elhízással küzdő férfiakat gyakrabban érinti az inzulinrezisztencia

Az elhízással küzdő férfiakat gyakrabban érinti az inzulinrezisztencia

A legújabb kutatások szerint a zsírszövetek inzulinra adott válaszreakcióinak különbsége lehet az oka annak, hogy az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség gyakoribb az elhízással élő férfiaknál a nőkhöz képest. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus elmagyarázta az eredményeket és a komplex kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Egyed-Fekete Ágnes endokrinológus és Drégely Anikó dietetikus nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Egyed-Fekete Ágnes endokrinológus és Drégely Anikó dietetikus nevével

Az elmúlt hetekben terjedt el a világhálón egy hirdetés dr. Egyed-Fekete Ágnes és Drégely Anikó nevével, amelyben egy fogyókúrás termék vásárlására buzdítják az olvasókat – megtévesztő módon még egy ismert weboldal megjelenését is imitálva. Személyüket és szakmai ismertségüket felhasználva, őket a cikkben szakértőként jelölve próbálja meggyőzni a potenciális vásárlókat a termék hitelességéről.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK