A pajzsmirigy túlműködés, vagy más néven hipertireózis, azt jelenti, hogy túl sok T4 (tiroxin), T3 (trijód-tironin) hormont termel a belső elválasztású szerv. Nagyon ritkán, de lehetséges az is, hogy a túlműködés a TSH (pajzsmirigy szabályzó hormon) fokozott aktivitásából adódik. Fontos megemlíteni, hogy a pajzsmirigy túlműködés sok esetben egy tünet, nem a problémát okozó betegség.
Már régóta elfogadott, hogy a pajzsmirigy-túlműködés az esetek többségében pszichoszomatikus betegség. Emellett pedig bizonyos családi örökletes hajlam is megfigyelhető. Ugyancsak meghúzódhat a probléma hátterében az, hogy a szervezetet adott időszakban túl nagy megterhelés éri. A pajzsmirigy túlműködés okai lehetnek a pajzsmirigy gyulladása, a pajzsmirigy autoimmun betegsége (Graves-Basedow kór) , illetve túl sok jód a szervezetben. Az agyalapi mirigy (hipofízis) pajzsmirigy hormonelválasztást serkentő hormonjának túltermelődése.
A pajzsmirigy túlműködés általában hamarabb okoz tüneteket, mint amikor alacsony a pajzsmirigy működése. Jellemzői tünetei közé tartoznak:
A pajzsmirigy túlműködés esetén a beteg étvágya jó, testsúlya mégis jelentősen csökken. Hasmenés, hányás is előfordulhat. Továbbá menstruációs zavarok, csökkenő libidó jelentkezhet.
Kapcsolódó cikkünk
Magas tesztoszteronszint-mi okozhatja?
A magas tesztoszteronszint számtalan problémát okozhatnak a nőknél, hiszen amellett, hogy jelentősen megnehezíti a teherbeesést, olyan önbizalom romboló külső panaszokat is okozhat, mint az arcon lévő fokozott szőrnövekedés, hajhullás, pattanások, túlsúly. Hogy mi minden állhat az állapot hátterében, arról dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
A diagnózist vérvétel erősíti meg, amelynek során többek közt kiderülhet az, hogy a vér FT3 ás FT4 pajzsmirigyhormonjainak szintje túl magas. Emellett a vérképből az endokrinológus következtethet arra is, hogy valaki hajlamos-e pajzsmirigy-túlműködésre. Ez kerülhet szóba, ha a TSH szint alacsony. Árulkodó lehet az is, ha a laboreredményekből az derül ki, hogy valakinek nagyon alacsony a koleszterinszintje.
A laborvizsgálatot követően nagyon fontos az ultrahang vizsgálat is, amelyből a pajzsmirigy méretére, szerkezetére, vérellátására, esetleges göbjeire és cisztáira, gyulladására lehet következtetni.
Bejelentkezés pajzsmirigy ultrahang vizsgálatra.
Ezután egy izotópvizsgálattal nézhetik meg azt, hogy a pajzsmirigynek pontosan milyen típusú túlműködése van.
E betegség kezelése több lábon áll. Az egyik legfontosabb feladat az, hogy a beteg tisztában legyen azzal, hogy életvitele, stresszes életmódja és táplálkozása milyen hatással van a pajzsmirigyére. Emiatt a kezelésnek része az életmódbeli és a dietetikai tanácsadás. Továbbá szükség lehet gyógyszeres kezelésre, műtéti, vagy izotópos terápiára is.
A túlműködés mértéke szerint szükség lehet a pajzsmirigy hormonképzését gátoló gyógyszeres kezelésre is.
Ugyancsak fontos a kísérőtünetek - például a szívpanaszok, magas koleszterin szint - megfelelő kezelése, például pulzusszabályozó, koleszterinszint csökkentő gyógyszerekkel. Esetenként szükség lehet vitamin és ásványi anyag pótlásra is.
A pajzsmirigy túlműködés műtéti kezelése során a pajzsmirigy egy részét eltávolítják, ezzel csökken a mirigy hormontermelése. A pajzsmirigy túlműködés kezelésének módját a beteg és a kezelőorvos közötti megbeszélés dönti el. A betegség előrehaladottságától függően bizonyos esetekben egyből a műtéti megoldás javasolható.
A napozás, az alkoholfogyasztás, dohányzás rendkívüli mértékben ronthat a pajzsmirigy túlműködés betegségen.
A kezelést és a gondozást endokrinológus szakorvos végzi. A pajzsmirigy túlműködés kezelése során a vérkép és az egészségi állapot ellenőrzése kiemelten fontos. A pajzsmirigy túlműködés vizsgálatait és kezelését neves endokrinológus szakorvosok végzik az Endokrinközpont magánrendelőiben.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be pajzsmirigy kivizsgálásra Endokrinközpontunkba!
Téma szakértői
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.