A pajzsmirigy túlműködés, vagy más néven hipertireózis, azt jelenti, hogy túl sok T4 (tiroxin), T3 (trijód-tironin) hormont termel a belső elválasztású szerv. Nagyon ritkán, de lehetséges az is, hogy a túlműködés a TSH (pajzsmirigy szabályzó hormon) fokozott aktivitásából adódik. Fontos megemlíteni, hogy a pajzsmirigy túlműködés sok esetben egy tünet, nem a problémát okozó betegség.
Már régóta elfogadott, hogy a pajzsmirigy-túlműködés az esetek többségében pszichoszomatikus betegség. Emellett pedig bizonyos családi örökletes hajlam is megfigyelhető. Ugyancsak meghúzódhat a probléma hátterében az, hogy a szervezetet adott időszakban túl nagy megterhelés éri.
A pajzsmirigy túlműködés okai lehetnek a pajzsmirigy gyulladása, a pajzsmirigy autoimmun betegsége (Graves-Basedow kór) , illetve túl sok jód a szervezetben. Az agyalapi mirigy (hipofízis) pajzsmirigy hormonelválasztást serkentő hormonjának túltermelődése.
A pajzsmirigy túlműködés általában hamarabb okoz tüneteket, mint amikor alacsony a pajzsmirigy működése. Jellemzői tünetei közé tartoznak:
A pajzsmirigy túlműködés esetén a beteg étvágya jó, testsúlya mégis jelentősen csökken. Hasmenés, hányás is előfordulhat. Továbbá menstruációs zavarok, csökkenő libidó jelentkezhet.
Kapcsolódó cikkünk
Tévhitek a pajzsmirigyzavarokról
Szinte nincs is olyan család, melynek tagjai közt ne lenne legalább egy valaki, aki ne küzdene valamilyen pajzsmirigyzavarral. Sajnos a probléma népbetegségnek számít, és számtalan gondot generál. Bár sokakat érint, mégis rengeteg a tévhit vele kapcsolatban. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája a leggyakoribbakat oszlatta el.
A diagnózist vérvétel erősíti meg, amelynek során többek közt kiderülhet az, hogy a vér FT3 ás FT4 pajzsmirigyhormonjainak szintje túl magas. Emellett a vérképből az endokrinológus következtethet arra is, hogy valaki hajlamos-e pajzsmirigy-túlműködésre. Ez kerülhet szóba, ha a TSH szint alacsony. Árulkodó lehet az is, ha a laboreredményekből az derül ki, hogy valakinek nagyon alacsony a koleszterinszintje.
A laborvizsgálatot követően nagyon fontos az ultrahang vizsgálat is, amelyből a pajzsmirigy méretére, szerkezetére, vérellátására, esetleges göbjeire és cisztáira, gyulladására lehet következtetni.
Bejelentkezés pajzsmirigy ultrahang vizsgálatra.
Ezután egy izotópvizsgálattal nézhetik meg azt, hogy a pajzsmirigynek pontosan milyen típusú túlműködése van.
E betegség kezelése több lábon áll. Az egyik legfontosabb feladat az, hogy a beteg tisztában legyen azzal, hogy életvitele, stresszes életmódja és táplálkozása milyen hatással van a pajzsmirigyére. Emiatt a kezelésnek része az életmódbeli és a dietetikai tanácsadás. Továbbá szükség lehet gyógyszeres kezelésre, műtéti, vagy izotópos terápiára is.
A túlműködés mértéke szerint szükség lehet a pajzsmirigy hormonképzését gátoló gyógyszeres kezelésre is.
Ugyancsak fontos a kísérőtünetek - például a szívpanaszok, magas koleszterin szint - megfelelő kezelése, például pulzusszabályozó, koleszterinszint csökkentő gyógyszerekkel. Esetenként szükség lehet vitamin és ásványi anyag pótlásra is.
A pajzsmirigy túlműködés műtéti kezelése során a pajzsmirigy egy részét eltávolítják, ezzel csökken a mirigy hormontermelése. A pajzsmirigy túlműködés kezelésének módját a beteg és a kezelőorvos közötti megbeszélés dönti el. A betegség előrehaladottságától függően bizonyos esetekben egyből a műtéti megoldás javasolható.
A napozás, az alkoholfogyasztás, dohányzás rendkívüli mértékben ronthat a pajzsmirigy túlműködés betegségen.
A kezelést és a gondozást endokrinológus szakorvos végzi. A pajzsmirigy túlműködés kezelése során a vérkép és az egészségi állapot ellenőrzése kiemelten fontos. A pajzsmirigy túlműködés vizsgálatait és kezelését neves endokrinológus szakorvosok végzik az Endokrinközpont magán-rendelőben.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be pajzsmirigy kivizsgálásra Endokrinközpontunkba!
Téma szakértői
Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél köztudottan az autoimmun pajzsmirigybetegség a leggyakrabban előforduló endokrin betegség. Ha nem is ennyire egyértelmű az összefügges, de tanulmányok támasztják alá, hogy a pajzsmirigy alulműködés megnövelheti 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának az esélyét, különösen azoknál, akiknél már prediabetes áll fenn. A pajzsmirigy alulműködés igen sok embert érint, és sajnos gyakori, hogy évekig diagnosztizálatlanul marad. Dr. Borús Hajnalt, a Budai Endokrinközpont
diabetológusát kérdeztük a témában.
A pajzsmirigy által termelt hormonok szinte minden szervre hatással vannak, így ha megváltozik ezen hormonok szintje, az – többek közt – a menopauzához hasonló tüneteket is okozhat. Dr. Bérczy Judit, az EndokrinKözpont belgyógyásza, endokrinológusa a tünetekről és a kivizsgálás, kezelés jelentőségéről beszélt.