Diabetológia

Diabetológia

Módosítva: 2023.08.16 10:51

A cukorbetegség ma már szinte népbetegségnek számít. Sajnos a betegség diagnosztizálása sokszor csak akkor történik meg, amikor a betegség már szövődményeket is okozott. Az időben történő diabétesz szűrés kiemelt fontosságú, akkor is, ha a családban volt már cukorbeteg.

Mivel foglalkozik a diabetológus?

A diabetológus a szervezet szénhidrát (cukor) -anyagcseréjével, a cukoranyagcsere betegségeivel foglalkozó orvosi szakág. A diabetológus a cukorbetegség rizikófaktorait felméri, illetve mindent megtesz azért, hogy a lehetséges szövődményeket el lehessen kerülni.
A diabetológus szakorvos végzi a cukorbetegek kezelését beleértve a kezelés beállítását és nyomon-követését.

Kapcsolódó cikkünk

Keveset mozog? Így hat a vércukor és az inzulin szintjére

Sokan a home office vagy más ok miatt sokkal többet ülnek és kevesebbet mozognak, mint korábban tették. Ez pedig mind az inzulinrezisztencia, mind a cukorbetegség egyik rizikófaktora lehet, a már diagnosztizált betegeknél pedig ronthat az állapoton. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus az összefüggésekről és a megoldási lehetőségekről beszélt.

A diabetológus szakorvosaink kedves ügyfeleink részére elvégzi az általános belgyógyászati és állapotfelmérő vizsgálatokat. A cukoranyagcsere kezelésekhez a szakorvos a szervezet általános egészségi állapotát áttekinti beleértve a kórelőzményeket, esetleges családi kórelőzményeket. A cukorbetegség gyanúja vagy az I-es és II-es típusú cukorbetegség esetén a terápia meghatározása és beállítása, rendszeres diabetológiai kontrollja is kizárólag diabetológus szakorvosnál lehetséges.

A diabetológia speciális esetei:

Terhességi (geszteációs) diabétesz

A kismamák körében előfordulhat a terhességi cukorbetegségnek tartott szénhidrát anyagcsere zavar, ennek kiszűrése és kezelése rendkívül fontos. Cukorbetegek terhesség alatti gondozása során kiemelt figyelmet kell fordítani a diabetológiai gondozásra és megfelelő kontrollra. Diabetológus szakemberünk mellett magán-rendelőnk a megfelelő és egyéni étrend kialakításához dietetikus szakértővel is rendelkezik.
Diabetológiai szakrendelésünkön teljes körű tájékoztatást és betanítást kaphat az inzulinadagoló, puma, stb. eszközök önálló szakszerű használatához.

I-es típusú cukorbetegség

Másnéven inzulin függő diabétsz, mely egy autoimmun medegség. Ilyenkor a szervezet "megtámadja" a hasnyálmirigyben lévő inzulintermelő sejteket. Ez a betegség leggyakrabban gyermekkorban 26- éves kor között valamint 24-35 éves korban fordul elő leggyakrabban.
A betegség a tudomány jelenlegi állása szerint gyógyíthatatlan, kezelése során a páciens egyénileg kell, hogy adagolja az inzulint saját maga számára.

Ma már egyre több féle inzulin került forgalomba, így javasolt ezekről érdeklődni a szakorvosoknál, akik bővebb tájékoztatást tudnak adni az újtípusú inzulinokkal kapcsolatban.

Gyerekkorban gyakori tünetei:

  • súlyveszteség
  • állandó szomlyúság, jelentős vizeletürítés
  • fokozott étvágy
  • fáradékonyság

II-es típusú cukorbetegség

Kialakulásának oka, hogy a szervezet által termelt inzulin nem tudja a vércukorszint csökkentő hatását megfelelően ellátni. Az inzulin segít a sejteknek a cukor felvételében. A szervezetnek a cukor (szénhidrát) szolgáltat energiát, azáltal, hogy a sejtek (szervezet) ellenálnak az inzulinnal szembe, nem képes bejutni a sejtbe. Így sejtszintű (endogén) éhezés áll fent. Ez az inzulinrezisztens állapot egy ideig tünetmentes, sőtt a vércukorszint sem emelkedik, mivel a szervezet a szokásosnál nagyobb mennyiségű inzulint terkem, hogy ellensúlyozza a fent említett inzulin rezisztens állapotot.

A II-es típusú diabétesz akkor jelenik meg, amikor a szervezet már nem tudja ellensúlyozni az inzulin rezisztens állapotot, a hasnyálmirigy kimerül. Ezért fontos a minél hamarabb történő diganosztika, mert az időben észrevett betegség megfelelő életmódváltással megelőzhető, de legalább is kitolható a hasnyálmirigy kimerülése.

II-es típusú cukorbetegség kinél jellemző

  • túlsúlyos állapot
  • mozgás szegény életmód
  • genetikai hajlam
  • hozzáadott cukrot tartalamzó élelmiszerek túlzott fogyasztása

Diabetológus magánrendelés Budapesten

Diabetológus szakértőink, diabetológus-belgyógyász szakrendelésén az I-es és II-es típusú cukorbetegség kiszűrését, a cukorbetegség szövődményeinek felmérését, a cukorbetegség és szövődményeinek kezelését végzi. Nagy hangsúlyt fektetünk rá, hogy a diabétesz társbetegségeit is alaposan kivizsgáljuk.
Az elhízás, a vérnyomásproblémák, érszűkület, vesebetegség, látás elvesztése (pl. zöld hályog kialakulása következtében), stroke, impotencia mind olyan szövődményes betegségei a diabétesznek, amit kezelni kell.
A diabétesz sikeres kezelése érdekében a kezelés megkezdése előtt diabetológus szakorvosunk a pácienssel együtt átbeszéli az összes fontos tényezőt, mely a sikeres kezeléshez szükséges. A kezelés során szükséges momentumokat lépésenként elmagyarázva.

Mikor érdemes felkeresni diabetológus szakorvost?

Amennyiben cukorbetegség rizikó áll fenn, például előfordult már a családban cukorbetegség, magas vérnyomás, a szívkoszorúér betegsége, elhízás, terhességi cukorbetegség. A felsorolt tényezők megléte veszélyességi faktora a diabétesz kialakulásának.

Központunkban elérhető kezelések a diabetológia szakrendelés keretében:

  • Diabétesz szűrése
  • Cukorbetegség diabetológiai kezelése, rendszeres ellenőrzése, cukorbetegek gondozása,
  • A cukorbetegség szövődményeinek felismerése és kezelése,
  • Életmód-tanácsadás cukorbeteg diétára és életmódra vonatkozóan
  • BEMER kezelés

Téma szakértői

Dr. Bibok György

Dr. Bibok György

diabetológus
Dr. Ferenczy Péter

Dr. Ferenczy Péter

kardiológus, diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

belgyógyász, diabetológus

Hírek

Nem jön a baba? A pajzsmirigy is lehet az oka!

Nem jön a baba? A pajzsmirigy is lehet az oka!

A pajzsmirigy alulműködése és túlműködése – elsősorban autoimmun betegsége – is rontja a teherbeesés esélyét, emellett vetélést, koraszülést, fejlődési rendellenességeket is okozhatnak. Ezért fontos a pajzsmirigy-értékek ellenőrzése a tervezett várandósság előtt, meddőség esetén és a várandósság alatt is – hangsúlyozza dr. Skurdenka Beatrix belgyógyász, endokrinológus, az Endokrinközpont meddőség- és pajzsmirigy-specialistája.

További részletek
Pajzsmirigybetegsége lehet? Ezekkel a vizsgálatokkal kideríthető!

Pajzsmirigybetegsége lehet? Ezekkel a vizsgálatokkal kideríthető!

A pajzsmirigybetegségek számos szerv működésére kedvezőtlenül hathatnak. A tünetekből nem mindig egyértelmű, hogy pajzsmirigyproblémák állnak-e a háttérben, ezért is nélkülözhetetlen sokszor a pajzsmirigy vizsgálata, amire többféle módszer létezik. A pajzsmirigybetegségek diagnosztikájáról dr. Békési Gábor, PHD, endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens, az Endokrinközpont pajzsmirigybetegségek specialistája ad tájékoztatást.

További részletek
Stressz és hormonzavarok- nem elég egyedül a gyógyszeres kezelés

Stressz és hormonzavarok- nem elég egyedül a gyógyszeres kezelés

A stressz a mindennapi életünk szerves részét képezi, éppen ezért fontos, hogy megtanuljuk a megfelelő stresszkezelési technikák elsajátítását, hiszen, ha az idegeskedés és a feszült hangulat állandósul, akkor az nem csak a mentális egészségünkre van hatással, hanem a fizikaira is. Hogy milyen változásokat idéz elő sok stressz a hormonrendszerünkben, azt dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa magyarázta el. 

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok