Diabetológia

Diabetológia

Módosítva: 2023.08.16 10:51

A cukorbetegség ma már szinte népbetegségnek számít. Sajnos a betegség diagnosztizálása sokszor csak akkor történik meg, amikor a betegség már szövődményeket is okozott. Az időben történő diabétesz szűrés kiemelt fontosságú, akkor is, ha a családban volt már cukorbeteg.

Mivel foglalkozik a diabetológus?

A diabetológus a szervezet szénhidrát (cukor) -anyagcseréjével, a cukoranyagcsere betegségeivel foglalkozó orvosi szakág. A diabetológus a cukorbetegség rizikófaktorait felméri, illetve mindent megtesz azért, hogy a lehetséges szövődményeket el lehessen kerülni.
A diabetológus szakorvos végzi a cukorbetegek kezelését beleértve a kezelés beállítását és nyomon-követését.

Kapcsolódó cikkünk

5 tévhit a diabéteszről

Egyre többeknél diagnosztizálnak az orvosok 2-es típusú cukorbetegséget, ennek ellenére több tévhit is kering a köztudatban a diabétesszel kapcsolatban. Dr. Bibok György, az Endokrinközpont diabetológusa a leggyakoribbakat szedte össze.

A diabetológus szakorvosaink kedves ügyfeleink részére elvégzi az általános belgyógyászati és állapotfelmérő vizsgálatokat. A cukoranyagcsere kezelésekhez a szakorvos a szervezet általános egészségi állapotát áttekinti beleértve a kórelőzményeket, esetleges családi kórelőzményeket. A cukorbetegség gyanúja vagy az I-es és II-es típusú cukorbetegség esetén a terápia meghatározása és beállítása, rendszeres diabetológiai kontrollja is kizárólag diabetológus szakorvosnál lehetséges.

A diabetológia speciális esetei:

Terhességi (geszteációs) diabétesz

A kismamák körében előfordulhat a terhességi cukorbetegségnek tartott szénhidrát anyagcsere zavar, ennek kiszűrése és kezelése rendkívül fontos. Cukorbetegek terhesség alatti gondozása során kiemelt figyelmet kell fordítani a diabetológiai gondozásra és megfelelő kontrollra. Diabetológus szakemberünk mellett magán-rendelőnk a megfelelő és egyéni étrend kialakításához dietetikus szakértővel is rendelkezik.
Diabetológiai szakrendelésünkön teljes körű tájékoztatást és betanítást kaphat az inzulinadagoló, puma, stb. eszközök önálló szakszerű használatához.

I-es típusú cukorbetegség

Másnéven inzulin függő diabétsz, mely egy autoimmun medegség. Ilyenkor a szervezet "megtámadja" a hasnyálmirigyben lévő inzulintermelő sejteket. Ez a betegség leggyakrabban gyermekkorban 26- éves kor között valamint 24-35 éves korban fordul elő leggyakrabban.
A betegség a tudomány jelenlegi állása szerint gyógyíthatatlan, kezelése során a páciens egyénileg kell, hogy adagolja az inzulint saját maga számára.

Ma már egyre több féle inzulin került forgalomba, így javasolt ezekről érdeklődni a szakorvosoknál, akik bővebb tájékoztatást tudnak adni az újtípusú inzulinokkal kapcsolatban.

Gyerekkorban gyakori tünetei:

  • súlyveszteség
  • állandó szomlyúság, jelentős vizeletürítés
  • fokozott étvágy
  • fáradékonyság

II-es típusú cukorbetegség

Kialakulásának oka, hogy a szervezet által termelt inzulin nem tudja a vércukorszint csökkentő hatását megfelelően ellátni. Az inzulin segít a sejteknek a cukor felvételében. A szervezetnek a cukor (szénhidrát) szolgáltat energiát, azáltal, hogy a sejtek (szervezet) ellenálnak az inzulinnal szembe, nem képes bejutni a sejtbe. Így sejtszintű (endogén) éhezés áll fent. Ez az inzulinrezisztens állapot egy ideig tünetmentes, sőtt a vércukorszint sem emelkedik, mivel a szervezet a szokásosnál nagyobb mennyiségű inzulint terkem, hogy ellensúlyozza a fent említett inzulin rezisztens állapotot.

A II-es típusú diabétesz akkor jelenik meg, amikor a szervezet már nem tudja ellensúlyozni az inzulin rezisztens állapotot, a hasnyálmirigy kimerül. Ezért fontos a minél hamarabb történő diganosztika, mert az időben észrevett betegség megfelelő életmódváltással megelőzhető, de legalább is kitolható a hasnyálmirigy kimerülése.

II-es típusú cukorbetegség kinél jellemző

  • túlsúlyos állapot
  • mozgás szegény életmód
  • genetikai hajlam
  • hozzáadott cukrot tartalamzó élelmiszerek túlzott fogyasztása

Diabetológus magánrendelés Budapesten

Diabetológus szakértőink, diabetológus-belgyógyász szakrendelésén az I-es és II-es típusú cukorbetegség kiszűrését, a cukorbetegség szövődményeinek felmérését, a cukorbetegség és szövődményeinek kezelését végzi. Nagy hangsúlyt fektetünk rá, hogy a diabétesz társbetegségeit is alaposan kivizsgáljuk.
Az elhízás, a vérnyomásproblémák, érszűkület, vesebetegség, látás elvesztése (pl. zöld hályog kialakulása következtében), stroke, impotencia mind olyan szövődményes betegségei a diabétesznek, amit kezelni kell.
A diabétesz sikeres kezelése érdekében a kezelés megkezdése előtt diabetológus szakorvosunk a pácienssel együtt átbeszéli az összes fontos tényezőt, mely a sikeres kezeléshez szükséges. A kezelés során szükséges momentumokat lépésenként elmagyarázva.

Mikor érdemes felkeresni diabetológus szakorvost?

Amennyiben cukorbetegség rizikó áll fenn, például előfordult már a családban cukorbetegség, magas vérnyomás, a szívkoszorúér betegsége, elhízás, terhességi cukorbetegség. A felsorolt tényezők megléte veszélyességi faktora a diabétesz kialakulásának.

Központunkban elérhető kezelések a diabetológia szakrendelés keretében:

  • Diabétesz szűrése
  • Cukorbetegség diabetológiai kezelése, rendszeres ellenőrzése, cukorbetegek gondozása,
  • A cukorbetegség szövődményeinek felismerése és kezelése,
  • Életmód-tanácsadás cukorbeteg diétára és életmódra vonatkozóan
  • BEMER kezelés

Téma szakértői

Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

belgyógyász, diabetológus
Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

endokrinológus, diabetológus, belgyógyász
Dr. Ferenczy Péter

Dr. Ferenczy Péter

kardiológus, diabetológus

Hírek

A depresszió és az ingerlékenység mögött is állhat pajzsmirigy probléma

A depresszió és az ingerlékenység mögött is állhat pajzsmirigy probléma

Depresszió vagy éppen felfokozott ingerlékenység – olyan tünetek, amelyek miatt elsőre nem biztos, hogy a pajzsmirigy működészavaraira gondolunk. Holott dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus szerint a hangulatban beállt változások akár pajzsmirigy alulműködésre vagy túlműködésre is utalhatnak, ezért további tünetek esetén érdemes ebben az irányban is vizsgálódni.

További részletek
Az elhízással küzdő férfiakat gyakrabban érinti az inzulinrezisztencia

Az elhízással küzdő férfiakat gyakrabban érinti az inzulinrezisztencia

A legújabb kutatások szerint a zsírszövetek inzulinra adott válaszreakcióinak különbsége lehet az oka annak, hogy az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség gyakoribb az elhízással élő férfiaknál a nőkhöz képest. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus elmagyarázta az eredményeket és a komplex kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Egyed-Fekete Ágnes endokrinológus és Drégely Anikó dietetikus nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Egyed-Fekete Ágnes endokrinológus és Drégely Anikó dietetikus nevével

Az elmúlt hetekben terjedt el a világhálón egy hirdetés dr. Egyed-Fekete Ágnes és Drégely Anikó nevével, amelyben egy fogyókúrás termék vásárlására buzdítják az olvasókat – megtévesztő módon még egy ismert weboldal megjelenését is imitálva. Személyüket és szakmai ismertségüket felhasználva, őket a cikkben szakértőként jelölve próbálja meggyőzni a potenciális vásárlókat a termék hitelességéről.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK