A cukorbetegség ma már szinte népbetegségnek számít. Sajnos a betegség diagnosztizálása sokszor csak akkor történik meg, amikor a betegség már szövődményeket is okozott. Az időben történő diabétesz szűrés kiemelt fontosságú, akkor is, ha a családban volt már cukorbeteg.
A diabetológus a szervezet szénhidrát (cukor) -anyagcseréjével, a cukoranyagcsere betegségeivel foglalkozó orvosi szakág. A diabetológus a cukorbetegség rizikófaktorait felméri, illetve mindent megtesz azért, hogy a lehetséges szövődményeket el lehessen kerülni.
A diabetológus szakorvos végzi a cukorbetegek kezelését beleértve a kezelés beállítását és nyomon-követését.
Kapcsolódó cikkünk
5 tévhit a diabéteszről
Egyre többeknél diagnosztizálnak az orvosok 2-es típusú cukorbetegséget, ennek ellenére több tévhit is kering a köztudatban a diabétesszel kapcsolatban. Dr. Bibok György, az Endokrinközpont diabetológusa a leggyakoribbakat szedte össze.
A diabetológus szakorvosaink kedves ügyfeleink részére elvégzi az általános belgyógyászati és állapotfelmérő vizsgálatokat. A cukoranyagcsere kezelésekhez a szakorvos a szervezet általános egészségi állapotát áttekinti beleértve a kórelőzményeket, esetleges családi kórelőzményeket. A cukorbetegség gyanúja vagy az I-es és II-es típusú cukorbetegség esetén a terápia meghatározása és beállítása, rendszeres diabetológiai kontrollja is kizárólag diabetológus szakorvosnál lehetséges.
A kismamák körében előfordulhat a terhességi cukorbetegségnek tartott szénhidrát anyagcsere zavar, ennek kiszűrése és kezelése rendkívül fontos. Cukorbetegek terhesség alatti gondozása során kiemelt figyelmet kell fordítani a diabetológiai gondozásra és megfelelő kontrollra. Diabetológus szakemberünk mellett magán-rendelőnk a megfelelő és egyéni étrend kialakításához dietetikus szakértővel is rendelkezik.
Diabetológiai szakrendelésünkön teljes körű tájékoztatást és betanítást kaphat az inzulinadagoló, puma, stb. eszközök önálló szakszerű használatához.
Másnéven inzulin függő diabétsz, mely egy autoimmun medegség. Ilyenkor a szervezet "megtámadja" a hasnyálmirigyben lévő inzulintermelő sejteket. Ez a betegség leggyakrabban gyermekkorban 26- éves kor között valamint 24-35 éves korban fordul elő leggyakrabban.
A betegség a tudomány jelenlegi állása szerint gyógyíthatatlan, kezelése során a páciens egyénileg kell, hogy adagolja az inzulint saját maga számára.
Ma már egyre több féle inzulin került forgalomba, így javasolt ezekről érdeklődni a szakorvosoknál, akik bővebb tájékoztatást tudnak adni az újtípusú inzulinokkal kapcsolatban.
Gyerekkorban gyakori tünetei:
Kialakulásának oka, hogy a szervezet által termelt inzulin nem tudja a vércukorszint csökkentő hatását megfelelően ellátni. Az inzulin segít a sejteknek a cukor felvételében. A szervezetnek a cukor (szénhidrát) szolgáltat energiát, azáltal, hogy a sejtek (szervezet) ellenálnak az inzulinnal szembe, nem képes bejutni a sejtbe. Így sejtszintű (endogén) éhezés áll fent. Ez az inzulinrezisztens állapot egy ideig tünetmentes, sőtt a vércukorszint sem emelkedik, mivel a szervezet a szokásosnál nagyobb mennyiségű inzulint terkem, hogy ellensúlyozza a fent említett inzulin rezisztens állapotot.
A II-es típusú diabétesz akkor jelenik meg, amikor a szervezet már nem tudja ellensúlyozni az inzulin rezisztens állapotot, a hasnyálmirigy kimerül. Ezért fontos a minél hamarabb történő diganosztika, mert az időben észrevett betegség megfelelő életmódváltással megelőzhető, de legalább is kitolható a hasnyálmirigy kimerülése.
II-es típusú cukorbetegség kinél jellemző
Diabetológus szakértőink, diabetológus-belgyógyász szakrendelésén az I-es és II-es típusú cukorbetegség kiszűrését, a cukorbetegség szövődményeinek felmérését, a cukorbetegség és szövődményeinek kezelését végzi. Nagy hangsúlyt fektetünk rá, hogy a diabétesz társbetegségeit is alaposan kivizsgáljuk.
Az elhízás, a vérnyomásproblémák, érszűkület, vesebetegség, látás elvesztése (pl. zöld hályog kialakulása következtében), stroke, impotencia mind olyan szövődményes betegségei a diabétesznek, amit kezelni kell.
A diabétesz sikeres kezelése érdekében a kezelés megkezdése előtt diabetológus szakorvosunk a pácienssel együtt átbeszéli az összes fontos tényezőt, mely a sikeres kezeléshez szükséges. A kezelés során szükséges momentumokat lépésenként elmagyarázva.
Amennyiben cukorbetegség rizikó áll fenn, például előfordult már a családban cukorbetegség, magas vérnyomás, a szívkoszorúér betegsége, elhízás, terhességi cukorbetegség. A felsorolt tényezők megléte veszélyességi faktora a diabétesz kialakulásának.
Bejelentkezés diabetológiai kivizsgálásra és kezelésre
Téma szakértői
Akár már diagnosztizáltak valakinél pajzsmirigy betegséget, akár csak a gyanú merült fel, vannak olyan vizsgálatok, melyek fontosak a nyomon követés, valamint a pontos diagnózis felállítása céljából. Dr. Polyák Annamáriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát ezekről a vizsgálatokról kérdeztük.
A Graves-Basedow-kór egy autoimmun pajzsmirigyzavar, melynek során a szerv a kelleténél nagyobb mennyiségű pajzsmirigy hormont termel. A betegek kb. fele tapasztalja az ún. Merseburgi triászként emlegetett három tünetet. Hogy melyek ezek, és mit lehet tenni, azt dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája mondta el.
A hormonzavarok okozta tünetek igen széles skálán mozognak, mivel az egész szervezetünk működését befolyásolják. Hogy pontosan milyen problémákat is generálnak, az attól függ, mire is hat egy-egy adott hormon. Vannak olyanok, melyek igen súlyos gondokat okozhatnak, ám léteznek olyan endokrin betegségek is, melyek olyan általános tünetekhez vezethetnek, hogy gyakran eszében sem jut az érintettnek - van, hogy az orvosnak sem-, hogy bizony hormonzavar váltja ki a panaszt. Ilyen tünet lehet például a stressz is. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa felsorolta, mely endokrin problémák járhatnak túlzott szorongással, stresszel.