Máshol kéne meghúzni a prediabetes-nél a vércukorérték határát?

Máshol kéne meghúzni a prediabetes-nél a vércukorérték határát?

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2017.01.24 Módosítva: 2017.08.09 16:40
A 2-es típusú cukorbetegség általában lappangva, hosszú időn keresztül alakul ki, ám több állapot is fellép, még mielőtt diabetes lesz a diagnózis. Ilyen megelőző állapot az inzulinrezisztencia, az emelkedett éhomi glükóz szint, a csökkent glükóztolerancia. Bár létezik a WHO által megadott határérték, melytől fennáll a prediabetes, azaz a cukorbetegséget megelőző állapot, ám az Amerikai Diabetes Társaság szerint csökkenteni kellene a határértéket. A témáról dr. Polyák Annamáriával, a Budai Endokrinközpont diabetológusával beszélgettünk.

Mi az a prediabetes?

A prediabetes a 2-es típusú cukorbetegséget megelőző állapot, amikor a vércukorszint emelkedése még nem éri el a diabetes határát. A prediabetes diagnózisa kiemelt jelentőséggel bír, ugyanis amint tovább növi magát cukorbetegséggé, az komolyabb és jelentősebb életmódbeli változtatásokkal jár, melyek nagyban kihatnak az illető mindennapjaira. Ráadásul már a prediabetes is megnöveli a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, így mindenképp foglalkozni kell vele.

A WHO általi közleményben prediabetes esetén az éhomi vércukorérték 6,1-6,9 mmol/l között mozog. Ám az Amerikai Diabetes Társaság szerint a stroke és a szívinfarktus kockázata már 5,6 mmol/l felett megnő, így onnantól kellene az állapotot prediabetesnek tekinteni.

Prediabetes tünetei

Sajnos a prediabetesnek nincsenek egyértelmű tünetei – ahogy kezdetben a cukorbetegségnek sem-, ám van néhány mindennaposnak mondható panasz, ami utalhat az állapot jelenlétére:

  • fáradtság
  • fokozott szomjúság
  • gyakoribb vizelési inger
  • fokozott étvágy (főleg étkez után 2-3 órával)

Mivel a prediabetes gyakran tünetmentes, ezért fontos, hogy azok, akik a veszélyeztetett csoportba tartoznak, rendszeresen vegyenek részt szűrővizsgálaton, ahol fény derülhet az emelkedett értékekre. Fokozott kockázati tényezőnek számít az inzulinrezisztencia, PCOS, családban előfordult diabetes, túlsúly, mozgásszegény életmód, valamint a 45 év feletti életkor.

A 2-es típusú cukorbetegség elkerülhető

Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa felhívja a figyelmet arra, hogy megfelelő, személyre szabott terápiával a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása megelőzhető. A legfontosabb a speciális diéta és mozgásterápia, melyek segítségével javul a szervezet inzulinérzékenysége, csökken a vércukorszint, valamint ezek betartásával a súlyfeleslegtől is megszabadulhat a beteg. Amennyiben szükséges, orvosi javallatra gyógyszerek alkalmazása is indokolt lehet. A mihamarabbi terápiának ezek mellett azért is van nagy jelentősége, mert ebben a stádiumban még lényegesen könnyebb és eredményesebb a kezelés, mint a cukorbetegség esetén.

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözlöm, múlt év márciusától a bal mellemből sárgás-barnás váladék ürül. Ez mennyiségre változó, van, hogy 1-2 csepp, van, hogy több. Mammográphya, UH, nőgyógyászati vizsgálatok, prolaktin (kicsit emelkedett, emiatt Bromocriptint szedek) TSH rendben van. MRI folyamatban és a hormonok vizsgálata is. Mit lehetne még kipróbálni? Többen a tejcsatorna eltömődését mondják, de ez mell Uh-n nem látható? Válaszát köszönöm

Dr. Polyák Annamária
Dr. Polyák Annamária endokrinológus, diabetológus
Kedves Siha-Balog Krisztina!

Azt gondolom, meg kell várni az MRI és hormon vizsgálatok eredményét, ettől függ a további kezelés.
Ezen eredmények nélkül nincs értelme egyéb vizsgálatnak.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértő

Végre olyan orvoshoz kerültem, aki ért ahhoz is, hogyan kell a beteggel beszélni. Pozitív csalódás volt!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK