Az életmóddal összefüggő betegségeket nevezik nem fertőző betegségeknek, illetve civilizációs betegségeknek is. Ezen betegségekre jellemző a hosszú idő alatti kialakulás és a lassú lefolyás. Az életmóddal összefüggő betegségek 4 fő csoportjába tartozik: a szív-érrendszeri megbetegedések, a daganatos megbetegedések, a krónikus légzőszervi megbetegedések és a cukorbetegség.
Az egészséges táplálkozás alapját alkotja a megfelelő minőségű és mennyiségű étrend, mely tartalmaz minden fontos tápanyagot, vitamint, ásványi anyagot, élelmi rostot, és az ideális testtömeg megtartásához szükséges energiát.
Nemzetközi - WHO, Amerikai Sportorvosi Társaság, Ausztrál Spororvosi Társaság - ajánlások szerint az egészség megőrzéséhez heti 150 perc közepes intenzitású kardio mozgás és kétszer fél óra izomerő növelés javasolt.
Közepes intenzitás = izzasztó, lihegtető mozgás. Amikor teljes mondatot már nem tudunk mondani, de szavakat még igen.
A mozgás számos, mai nap is intenzíven kutatott, hatást vált ki a szervezetben:
Téma szakértői
Új évkor sokan azt a célt tűzik ki, hogy leadják a súlyfeleslegüket. Amennyiben a legnagyobb erőfeszítés ellenére sem jön el a várt eredmény, akkor érdemes mögöttes problémára gyanakodni. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusa felhívja a figyelmet arra, hogy a fogyás elmaradásának hátterében magas prolaktinszint is állhat.
Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél köztudottan az autoimmun pajzsmirigybetegség a leggyakrabban előforduló endokrin betegség. Ha nem is ennyire egyértelmű az összefügges, de tanulmányok támasztják alá, hogy a pajzsmirigy alulműködés megnövelheti 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának az esélyét, különösen azoknál, akiknél már prediabetes áll fenn. A pajzsmirigy alulműködés igen sok embert érint, és sajnos gyakori, hogy évekig diagnosztizálatlanul marad. Dr. Borús Hajnalt, a Budai Endokrinközpont
diabetológusát kérdeztük a témában.