Az életmóddal összefüggő betegségeket nevezik nem fertőző betegségeknek, illetve civilizációs betegségeknek is. Ezen betegségekre jellemző a hosszú idő alatti kialakulás és a lassú lefolyás. Az életmóddal összefüggő betegségek 4 fő csoportjába tartozik: a szív-érrendszeri megbetegedések, a daganatos megbetegedések, a krónikus légzőszervi megbetegedések és a cukorbetegség.
Az egészséges táplálkozás alapját alkotja a megfelelő minőségű és mennyiségű étrend, mely tartalmaz minden fontos tápanyagot, vitamint, ásványi anyagot, élelmi rostot, és az ideális testtömeg megtartásához szükséges energiát.
Nemzetközi - WHO, Amerikai Sportorvosi Társaság, Ausztrál Spororvosi Társaság - ajánlások szerint az egészség megőrzéséhez heti 150 perc közepes intenzitású kardio mozgás és kétszer fél óra izomerő növelés javasolt.
Közepes intenzitás = izzasztó, lihegtető mozgás. Amikor teljes mondatot már nem tudunk mondani, de szavakat még igen.
A mozgás számos, mai nap is intenzíven kutatott, hatást vált ki a szervezetben:
Téma szakértői
Szinte mindenki számára ismerős, hogy egy bőséges lakmározás után álmosság, fáradtság lesz rajta úrrá, és fellép az ún. “kajakóma”. Ez egyszer-egyszer előfordulhat, ám ha gyakran jelentkezik, akkor dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa azt tanácsolja, érdemes utánajárni, mi is okozza a problémát, ugyanis nagyon gyakran IR (inzulinrezisztencia) áll a hátterében.
A mellékvese egy igen fontos endokrin szervünk, melynek zavarai több problémát is okozhatnak. Az egyik ilyen az ún. Addison-kór, mely alacsony vérnyomást, depressziót és fokozott pigmentációt eredményezhet. Hogy miket érdemes tudni a betegségről, azt dr. Polyák Annamáriától, az Endokrinközpont endokrinológusától tudtuk meg.
A pajzsmirigybetegségek legnagyobb része gyógyszeresen eredményesen kezelhető, ám vannak olyan esetek, amikor javulást csakis a műtéti beavatkozástól lehet várni. Dr. Békési Gábort, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját arról kérdeztük, vajon mikor indokolt a műtét, és mire lehet utána számítani?