A Budai Endokrinközpont elkötelezett híve az edukációnak és a betegek minél szélesebb körű tájékoztatásának, ezért összegyűjtöttünk néhány fogalmat és annak magyarázatát.
Belső elválasztású mirigyek működésével foglalkozó orvosi tudományág.
Pajzsmirigy, agyalapi mirigy (hypophysis), hypothalamus, mellékvesekéreg, hasnyálmirigy szigetsejtjei, petefészek, here, mellékpajzsmirigy. Minden belsőelválasztású mirigyre jellemző, hogy speciális kémiai anyagokat (hormonok) termel, melyek a véráram útján eljutnak a test legtávolabbi pontjaira is, és hatásaikat testszerte kifejtik. Működésükkel felelősek a test szerveinek összehangolásáért, a külső és belső környezet változó igényeihez való alkalmazkodásért.
Agyalapi mirigy. A nagyagy alsó részén megtalálható központi endokrin szerv. Első felében termelődik a növekedési hormon, valamint olyan hormonok, melyek más endokrin szervek (pajzsmirigy, mellékvesekéreg, petefészek, here) működését befolyásolják. Hátsó részében pedig a vazopresszin, illetve az oxytocin.
Speciális kémiai anyagok, melyeket a belső elválasztású mirigyek termelnek. A véráram útján eljutnak a test legtávolabbi pontjaira is, és hatásaikat testszerte kifejtik.
Pajzsmirigy alulműködés. A pajzsmirgy kevesebb pajzsmirigyhormont termel a szükségesnél.
Pajzsmirigy túlműködés. A pajzsmirgy több pajzsmirigyhormont termel a szükségesnél.
A petefészek / here csökkent működése.
Szinte mindenki számára ismerős, hogy egy bőséges lakmározás után álmosság, fáradtság lesz rajta úrrá, és fellép az ún. “kajakóma”. Ez egyszer-egyszer előfordulhat, ám ha gyakran jelentkezik, akkor dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa azt tanácsolja, érdemes utánajárni, mi is okozza a problémát, ugyanis nagyon gyakran IR (inzulinrezisztencia) áll a hátterében.
A mellékvese egy igen fontos endokrin szervünk, melynek zavarai több problémát is okozhatnak. Az egyik ilyen az ún. Addison-kór, mely alacsony vérnyomást, depressziót és fokozott pigmentációt eredményezhet. Hogy miket érdemes tudni a betegségről, azt dr. Polyák Annamáriától, az Endokrinközpont endokrinológusától tudtuk meg.
A pajzsmirigybetegségek legnagyobb része gyógyszeresen eredményesen kezelhető, ám vannak olyan esetek, amikor javulást csakis a műtéti beavatkozástól lehet várni. Dr. Békési Gábort, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját arról kérdeztük, vajon mikor indokolt a műtét, és mire lehet utána számítani?