A Budai Endokrinközpont elkötelezett híve az edukációnak és a betegek minél szélesebb körű tájékoztatásának, ezért összegyűjtöttünk néhány fogalmat és annak magyarázatát.
Belső elválasztású mirigyek működésével foglalkozó orvosi tudományág.
Pajzsmirigy, agyalapi mirigy (hypophysis), hypothalamus, mellékvesekéreg, hasnyálmirigy szigetsejtjei, petefészek, here, mellékpajzsmirigy. Minden belsőelválasztású mirigyre jellemző, hogy speciális kémiai anyagokat (hormonok) termel, melyek a véráram útján eljutnak a test legtávolabbi pontjaira is, és hatásaikat testszerte kifejtik. Működésükkel felelősek a test szerveinek összehangolásáért, a külső és belső környezet változó igényeihez való alkalmazkodásért.
Agyalapi mirigy. A nagyagy alsó részén megtalálható központi endokrin szerv. Első felében termelődik a növekedési hormon, valamint olyan hormonok, melyek más endokrin szervek (pajzsmirigy, mellékvesekéreg, petefészek, here) működését befolyásolják. Hátsó részében pedig a vazopresszin, illetve az oxytocin.
Speciális kémiai anyagok, melyeket a belső elválasztású mirigyek termelnek. A véráram útján eljutnak a test legtávolabbi pontjaira is, és hatásaikat testszerte kifejtik.
Pajzsmirigy alulműködés. A pajzsmirgy kevesebb pajzsmirigyhormont termel a szükségesnél.
Pajzsmirigy túlműködés. A pajzsmirgy több pajzsmirigyhormont termel a szükségesnél.
A petefészek / here csökkent működése.
A pajzsmirigy alulműködése és túlműködése – elsősorban autoimmun betegsége – is rontja a teherbeesés esélyét, emellett vetélést, koraszülést, fejlődési rendellenességeket is okozhatnak. Ezért fontos a pajzsmirigy-értékek ellenőrzése a tervezett várandósság előtt, meddőség esetén és a várandósság alatt is – hangsúlyozza dr. Skurdenka Beatrix belgyógyász, endokrinológus, az Endokrinközpont meddőség- és pajzsmirigy-specialistája.
A pajzsmirigybetegségek számos szerv működésére kedvezőtlenül hathatnak. A tünetekből nem mindig egyértelmű, hogy pajzsmirigyproblémák állnak-e a háttérben, ezért is nélkülözhetetlen sokszor a pajzsmirigy vizsgálata, amire többféle módszer létezik. A pajzsmirigybetegségek diagnosztikájáról dr. Békési Gábor, PHD, endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens, az Endokrinközpont pajzsmirigybetegségek specialistája ad tájékoztatást.
A stressz a mindennapi életünk szerves részét képezi, éppen ezért fontos, hogy megtanuljuk a megfelelő stresszkezelési technikák elsajátítását, hiszen, ha az idegeskedés és a feszült hangulat állandósul, akkor az nem csak a mentális egészségünkre van hatással, hanem a fizikaira is. Hogy milyen változásokat idéz elő sok stressz a hormonrendszerünkben, azt dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa magyarázta el.