Hormonális elhízás

Hormonális elhízás

Módosítva: 2024.08.16 11:47

Ha súlygyarapodás lép fel minden nyilvánvaló ok nélkül, akkor érdemes a hormonális elhízás lehetőségére is gondolni. A hormonszintek folyamatosan változnak életünk során és a test többi funkciójához hasonlóan a testsúlyra is hatással vannak. A hormonális elhízás hátterében állhatnak olyan korral járó hormonális eltérések, mint a menopauza; de az is előfordulhat, hogy az endokrin rendszer betegsége miatt jön létre hormonális elhízás. Ilyen esetekben az alapbetegség gyógyításával a hormonális elhízás is mérsékelhető.

Mit jelent a hormonális elhízás?
Milyen hormonok játszanak szerepet a hormonális elhízás létrejöttében?
Mik a hormonális elhízás tünetei?
Mikor jöhet létre hormonális elhízás?
Előfordulhat, hogy a hormonális elhízás valamilyen betegség tünete?
Hogyan vizsgálható ki a hormonális elhízás?
Hogyan kezelhető a hormonális elhízás?

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Endokrin Központban

Mit jelent a hormonális elhízás?

A hormonális elhízás olyan állapotot jelent, amikor a súlygyarapodás vagy az elhízás hátterében hormonális egyensúlyzavar azonosítható. Ez azt jelenti, hogy a szervezet bizonyos hormonjai – például az inzulin, a pajzsmirigyhormonok, a kortizol, az ösztrogén vagy a tesztoszteron – mennyiségében vagy működésében lépnek be változások, ami megzavarja az anyagcsere-folyamatokat és súlygyarapodást okoz. Ilyen esetekben az elhízás nem pusztán a táplálkozási vagy életmódbeli tényezőkből adódik, hanem a hormonok szabályozásában bekövetkező zavarokból is fakad. Éppen ezért gyakori hormonális elhízás esetén, hogy minden diétás és életmódbeli ajánlás segítségével sem sikerül a kívánt fogyás. A hormonális elhízás esetén a fő feladat megtalálni a hormonális egyensúlyhiány okát és helyreállítani az alapbetegséget. Ezek után táplálkozási és életmódbeli tényezőkkel elérhetővé válik a fogyás és az ideális testsúly.

A hormonális elhízás mindkét nemet érinti, de a zsír eloszlása eltérő a nők és a férfiak között. A férfiak általában hasi jellegű elhízást tapasztalnak, és alma alakú testalkat jön létre. Ez azt jelenti, hogy vastagabb a derekuk és a testsúly jelentős részét a has körül hordozzák. Számos tanulmány kimutatta, hogy a has körüli felesleges testzsír növeli az inzulinrezisztencia kockázatát, ami pedig a metabolikus szindróma kialakulásához vezethet. Ezzel szembe állítható a körte alakú testalkat, ami keskenyebb derékkal és a testsúly jelentős részének a csípő és a combok körüli megoszlásával jellemezhető. A körte alakú testalkat egészségesebbnek mondható, és nem növeli a cukorbetegség, a szívbetegség és a metabolikus szindróma egyéb szövődményeinek kockázatát. A nők körében gyakoribb a körte alakú elhízás, azonban a posztmenopauzális nők a férfiakhoz hasonlóan a has tájékán híznak.

Kapcsolódó cikkünk

Pajzsmirigyzavarokat okozhatnak a goitrogén élelmiszerek

A legtöbb ember számára mára már egyértelművé vált, miszerint a táplálkozás jelentősen befolyásolja egészségünket, és vannak olyan élelmiszerek, melyek túlzott fogyasztása hozzájárul bizonyos betegségek kialakulásához. Ilyenek például az ún. goitrogén ételek, melyek akár pajzsmirigyzavarokat is okozhatnak. A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa beszélt a legutóbbi Prima Medica Szakmai Napon.

Milyen hormonok játszanak szerepet a hormonális elhízás létrejöttében?

A hormonális elhízás hátterében számtalan hormon egyensúlyának felborulása állhat. A hormonális elhízás létrejöttéhez az olyan hormonszintek megváltozása vezethet, amik az étvágyat, a teltségérzetet, az anyagcserét és a testzsír eloszlását szabályozzák. Ezek a következő hormonok:

  • Ösztrogén: Az ösztrogén a nők reproduktív ciklusát szabályozó hormon, de emellett más testrendszerekre is hatással van. A túl kevés vagy túl sok ösztrogén nem jelent közvetlen ok-okozati összefüggést a súlygyarapodással, de az ösztrogén kiegyensúlyozatlansága károsíthatja a szervezet anyagcseréjét, megváltoztathatja a testzsír eloszlását és gyulladást okozhat.
  • Inzulin: Az inzulin a hasnyálmirigy által termelt hormon. Feladata, hogy segítse a sejteket a vérből származó glükóz felvételében, akiknek ez a fő energia forrásuk. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél általában inzulinrezisztencia alakul ki, vagyis nem tudják megfelelően hasznosítani a termelt inzulint, ami miatt a vércukorszint megemelkedik. Ha feleslegben van jelen vércukor, azt a szervezet zsír formájában tárolja, ami testsúlygyarapodáshoz vezethet.
  • Leptin: A leptin a zsírsejtek által elválasztott hormon, ami elsősorban az agyban fejti ki hatását, a hipotalamuszra és az agytörzsre hat. A leptin segít az étvágy és a jóllakottság, vagyis a teltségérzet szabályozásában. Feladata, hogy figyelmeztesse az agyat, amikor a májban és a testzsírban lévő energiaraktárak csökkennek. Bár a leptin szintje a testzsír mennyiségével együtt nő, vannak bizonyítékok arra, hogy egyes elhízott emberek rezisztensek lehetnek a leptinnel szemben. Ez pedig befolyásolhatja a táplálékfelvételt, az energiafelhasználást és a testsúlyt.
  • Kortizol: A kortizol a mellékvesék által termelt stresszhormon, ami segít emellett szabályozni a vércukorszintet, az anyagcserét, az alvási ciklusokat és a gyulladást. Ha a kortizol szintje tartósan magas marad valamilyen egészségügyi probléma vagy krónikus stressz miatt, a test úgy érzékeli, hogy veszély fenyeget és növelni próbálja a vércukorszintet. Ez megnyilvánulhat például az étvágy növekedésében vagy a szénhidrátok vagy cukor utáni sóvárgásban.
  • Ghrelin: A gyakran „éhséghormonnak” nevezett ghrelin a gyomor-bélrendszerben termelődik. A ghrelin szintje jellemzően evés előtt és koplalási időszakokban emelkedik, amikor elősegíti az éhségérzetet, míg étkezés után csökken a szintje. Az elhízott emberek ghrelinszintje általában alacsonyabb, mint a soványaké, de érzékenyebbek lehetnek rá, ami túlfogyasztáshoz vezethet.

Mik a hormonális elhízás tünetei?

A hormonális elhízás változatos tüneteket okozhat attól függően, hogy melyik hormonról van szó, és hogy az adott hormon feleslegben vagy hiányban van-e. A következő tünetek jelentkeznek gyakran a hormonális elhízás mellett:

Mikor jöhet létre hormonális elhízás?

A hormonális elhízás gyakoribb, mint gondolnánk. Az életkor előrehaladtával változnak testünkben a hormonszintek és ezek hatására súlygyarapodás is bekövetkezhet. A legegyszerűbb példa erre a menopauza, ami során sokan tapasztalják a hormonális elhízás tüneteit. Menopauza alatt csökken az ösztrogéntermelés, ez pedig olyan változásokat indíthat el, amelyek súlygyarapodáshoz vezetnek. Ennek ellenére nem szabad félvállról venni a hormonális elhízás tüneteit, hanem érdemes kivizsgáltatni. Amennyiben igazolódik valamilyen betegség a hormonális elhízás hátterében, az alapbetegség kezelésével meg állíthatjuk, sőt meg is fordíthatjuk a hízás folyamatát.

Előfordulhat, hogy a hormonális elhízás valamilyen betegség tünete?

Ahogy már említettük korábban a hormonális elhízás gyakran valamilyen hormonrendszert érintő, endokrin betegség tünete. Ilyen esetekben a hormonháztartás rendezését követően a testsúlyt is könnyebb lehet rendezni. A következő betegségek állhatnak a hormonális elhízás hátterében:

  • Endometriózis: Endometriózis esetén a méhszövet a méhen kívül is megjelenik: foltok alakulhatnak ki a petefészekben, a petevezetékeken, a kismedencei területén, a húgyhólyagban vagy a belekben. A méhen kívüli szövetek ugyanúgy követik a menstruációs ciklust, és megduzzadnak, majd véreznek a menstruáció alatt. Az endometriózis erősen ösztrogénfüggő, a többlet ösztrogén pedig hasi puffadáshoz, fokozott étvágyhoz és folyadék visszatartáshoz vezethet.
  • Fogamzásgátlók szedése: A kombinált fogamzásgátlók ösztrogént és progeszteront tartalmaznak, amik a fent leírt módon szintén súlygyarapodáshoz vezethetnek. Sokan tapasztalják a hormonális elhízás tüneteit fogamzásgátlók szedése mellett.  
  • Policisztás ovárium szindróma (PCOS): PCOS esetén a policisztás petefészkek mellett a női szervezet a normálisnál nagyobb mennyiségű férfi hormont termel, valamint inzulinrezisztencia is gyakran fellép. A hormonális elhízás hátterében PCOS esetén valószínűleg az inzulinrezisztencia tehető felelőssé.
  • Pajzsmirigy alulműködés: A pajzsmirigy hormonok szabályozzák szervezetünk alapanyagcseréjét, ha tehát hiány lép fel ezekből a hormonokból, az az anyagcsere lassulását és hízást okozhat. A kutatások alapján valószínű, hogy a hormonális elhízás hátterében ilyen esetben a szervezet fokozott vízvisszatartása játszik szerepet.
  • Álmatlanság: A hosszú távú álmatlanság, alvászavarok és rossz minőségű alvás súlygyarapodáshoz vezethet. Tartós alváshiány esetén inzulinrezisztencia léphet fel, alacsonyabbá válhat a leptin szint, míg a ghrelin és a gyulladásos markerek szintje magasabbá válhat.

Hogyan vizsgálható ki a hormonális elhízás?

A hormonális elhízás diagnosztizálása általában egy hosszabb folyamatot jelent, míg sikerül pontosan meghatározni a hormonális elhízás okát. Ebben sokat segíthet a kórelőzmény alapos felvétele, a páciens életmódjának megismerése és a fizikális vizsgálat. A hormonális problémák gyakran összefüggenek a stresszel, alváshiánnyal és életmódbeli tényezőkkel, így érdemes ezekre is részletesen kitérni. A hormonális egyensúly felmérésében a laboratóriumi vizsgálatok a legfontosabb eszközök. Érdemes vizsgálni a pajzsmirigyhormonok, kortizol, inzulin, vércukor, nemi hormononok és a leptin szintjét, kiegészítésképpen pedig a D-vitamin szintet. Ezek a vizsgálatok rámutatnak arra, hogy hol és milyen mértékben borult fel a hormonális egyensúly. Ha felmerül a gyanú, hogy a hormontermelő szervek (például a mellékvese vagy a pajzsmirigy) elváltozása okozza a problémát, ultrahang vagy MRI vizsgálatot is végezhetnek. Kiegészítő vizsgálatként sor kerülhet az alvási apnoé vizsgálatára vagy nőgyógyászati vizsgálatra.

Hogyan kezelhető a hormonális elhízás?

A hormonális elhízás kezelése a testsúlyt befolyásoló hormonális egyensúlyhiány megtalálásával kezdődik. Ha sikerül ezt, mint alapbetegséget kezelni, utána sokkal sikeresebbé válhatnak a testsúly csökkentésére tett kísérletek. Az alapbetegségtől függően különböző hormonális, gyógyszeres készítményeket javasolhat az orvos, például inzulint, levothyroxint vagy fogamzásgátlókat. Az optimális testsúly eléréséhez emellett arra is szükség van, hogy egészséges életmódot alakítson ki a páciens, ami a következőket foglalhatja magában:

  • Az étrend megváltoztatása a kalóriák csökkentése érdekében
  • Naponta végzett testmozgás
  • Megfelelő mennyiségű és minőségű éjszakai alvás

    Téma szakértői

    Varga Dóra

    Varga Dóra

    vezető dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
    Dr. Polyák Annamária

    Dr. Polyák Annamária

    endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
    Dr. Békési Gábor PhD

    Dr. Békési Gábor PhD

    endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens

Hírek

Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.

További részletek
Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe. 

További részletek
KonyhaKlinika, IR diéta mesterfokon

KonyhaKlinika, IR diéta mesterfokon

KonyhaKlinika workshop sorozatunkat azért hoztuk létre, hogy segítsünk a gyakorlatba átültetni az életmóddal összefüggő és egyéb betegségek diétájával kapcsolatos elméleti tudást. Elsőként pedig az inzulinrezisztencia étrend kihívásait mutatjuk be, hogyan lehet egyszerűen és gyorsan tápanyagban gazdag és finom ételeket készíteni, amelyek illeszkednek az étrendedbe.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK