A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
A zsíranyagcsere-zavar azt jelenti, hogy a vérben található lipidek, vagyis döntően a koleszterin és a triglicerid kórosan magas szinten vannak jelen. Ez külön-külön és együttesen is elfordulhat, úgy, hogy egyik, vagy minden zsírérték valamilyen mértékben kóros.
- Sokan azért nem veszik komolyan a magas koleszterin- és/vagy magas triglicerid szintet, mert „nem fáj”. Semmiféle olyan tünetük nincs, amely problémát okozna, illetve a később megjelenő betegségeket nem kötik össze a magas vérszír-szintekkel.
A zsíranyagcsere-zavarokat nem kötik össze az érelmeszesedés kialakulásával, holott a rádióban-televízióban gyakran hallani, hogy a “zsírok növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, például a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát”. Vagyis bár a magas vérzsírszint tünetmentes, az ennek talaján kialakuló betegségek erősen rányomják a bélyegüket az életminőségre, a várható élettartamra – hangsúlyozza Somogyi professzor asszony.
A vérzsírok emelkedését okozó tényezők közülegyik legfontosabb az egészségtelen életmód, főként a nem megfelelő étkezés, a mozgáshiány és az ennek talaján kialakuló elhízás. A dohányzás, a nagymértékű alkoholfogyasztás, a testépítők esetleges anabolikus szteroid használata, szintén a vérzsír magas szintjével társulnak, nőknél pedig a menopauza utáni években a súlynövekedés miatt is elkezdhet emelkedni a koleszterinszint és/vagy a triglicerid szint.
Léteznek örökletes kórformák és vannak olyan betegségek is, amelyek hozzájárulhatnak a vérzsírszintek kóros emelkedéséhez. Ezek közül a leggyakoribbak:
Pajzsmirigy alulműködés (hypothyreosis) esetén elégtelen a pajzsmirigy hormonok termelődése és mennyisége. Mivel a pajzsmirigyhormonok szinte minden szervrendszerre hatással vannak, így a pajzsmirigy alulműködés tünetei szerteágazóak, és a betegség súlyosságától függően is változhatnak. Leggyakoribb tünet a testi és szellemi teljesítőképesség csökkenése, fáradékonyság, lelassultság, hízás, székrekedés, érdeklődés hiánya, fokozott hidegérzékenység, száraz, töredezett haj, rekedtes hang, alacsony pulzus és a laborvizsgálattal diagnosztizálható magas koleszterinszint.
2-es típusú cukorbetegségnél elsősorban nem az összkoleszterinszint emelkedése jellemző (ez sokszor normál tartományban van), de ez nem jelenti azt, hogy minden rendben van a vérzsírokkal. Sokkal gyakoribb ugyanis a HDL azaz "jó" koleszterin alacsony volta, valamint a magas trigliceridszint, melyek egyértelműen a szív-és érrendszeri problémák kialakulásának esélyét növelik.
Az elhízás, a magas vérnyomás, a magas vérzsírszint és a cukorbetegség (inzulinrezisztencia) együttesét nevezik metabolikus szindrómának, ami igen komoly rizikót jelent az érbetegségek kialakulására. Az egymással összefüggő folyamatok gyakorlatilag egy olyan „ördögi körhöz” vezetnek, amelynek egyik következménye az érszűkület (és ennek talaján számos kórkép), legsúlyosabb szövődményükként pedig szívinfarktus és stroke is fenyegethet.
A Cushing-kór a mellékvesekéreg által termelt szteroid hormon, a kortizol tartósan magas szintjét okozza. Az érintett páciensek döntően elhízottak, 46%-ban a törzsön, 55%-ban mindenütt lerakódnak a zsírpárnák. 88%-nál kialakul a kerek, ún. holdvilág arc, és több mint felüknél láthatóak a vállon, fartájékon un livid striák, berepedezések, gombás fertőzés a bőrön, ami sokszor elvékonyodott. További tünet lehet az izomgyengeség, a véraláfutások, nőknél menstruációs zavarok, meddőség, erőteljesebb szőrnövekedés fordulhat elő, míg a férfiak sokszor impotenciával, libidó csökkenéssel, a mellük növekedésével, egyfajta nőiesedéssel küzdenek. Bár nem látható tünet, de a kivizsgálások során fény derülhet a magasvérnyomás betegségre, a cukorbetegségre, a csontritkulásra, a vesekövességre, az alacsony káliumszintre és a magas vérzsírszintre is.
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) oka a hormonális egyensúly felbomlása. Bár a policisztás ovárium szindróma elnevezés a petefészek, vagyis az ovárium betegségére utal, mégis számos egyéb eltérés is áll hátterében. PCOS-ben gyakran felfedezhető az ösztrogén-progeszteron egyensúly felborulása, a petefészkekben pedig elsősorban a kéreg alatt számos apró ciszta jelenik meg. A PCOS tünetei nagyon változatosak lehetnek, de a leggyakoribbak közé tartozik a rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz, a meddőség, a pattanásos bőr, a szőrnövekedés, a hajhullás, az emelkedett inzulinszint, cukorbetegség és az emelkedett vérzsírszinteket is okozó elhízás (ez nem csak következmény, de egyben a PCOS kiváltó oka is lehet).
- Amikor nem az életmód okozza a kóros vérzsírszintet, hanem betegség, másodlagos hyperlipoproteinaemiáról beszélünk. Amennyiben felmerül ennek lehetősége, a fentieken túl még számos kórképről is érdemes tudni, hogy vérzsírszint emelkedést okozhat, mint például a nefrózis szindróma, a primer biliáris cirrhosis, a HIV-fertőzés. Az is előfordulhat, hogy bizonyos gyógyszerek idézik elő a magas koleszterint és triglicerid szintet, ezekkel is számolni kell - mondja Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája. –
Természetesen az esetlegesen háttétben lévő betegség kezelése elengedhetetlen, de nem elégséges. Az egészséges életmód kialakítása minden esetben szükséges, különösen, ha elhízás is jelen van. A cél az, hogy csökkentsük a szív-érrendszeri betegségek kockázatát, amelyhez gyakran gyógyszerekkel is meg kell támogatni a koleszterin- és a triglicerid-szint csökkentését.
Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Pajzsmirigy problémák kezelése
PCOS
Terhességi cukorbetegség
1-es és 2-es típusú cukorbetegség
Lipidológia
Rendelés típusa:
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.