A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.
Zsíranyagcsere-zavarról akkor beszélünk, ha a vérben található lipidek, vagyis a koleszterin és a triglicerid kórosan magas szinten vannak jelen. Ez külön-külön és együttesen is elfordulhat, úgy, hogy egyik, vagy minden zsírérték valamilyen mértékben kóros. Ennek értelmében lehet magas a koleszterinszint, lehet magas a triglicerid szint és akár mindkettő is.
Szembe kell nézni azzal, hogy vérzsírok szintjének emelkedése mögött gyakran a hibás életmódunk áll. Az állati eredetű zsírok nagymennyiségű fogyasztása hozzájárul hajlamos egyénekben a magas koleszterinszint kialakulásához, de a túlzott kalóriabevitel eredményeként kialakuló elhízás is szerepet játszik a koleszterinszint emelkedésében. Az életmód további olyan elemei, amelyek hozzájárulhat a zsíranyagcsere-zavarokhoz: a mozgásszegénység, és a rendszeres alkoholfogyasztás. Érdemes még itt megemlíteni az anabolikus szteroidok alkalmazását (paradox módon ezt éppen a sportolásra nagy figyelmet fordító egyes testépítők „szokták” használni).
Vannak olyan betegségek, amelyek együtt járhatnak a vérszírszintek emelkedésével, ezért ezek rendszeres ellenőrzése a kezelésük részét kell, hogy képezze. Ilyen betegség például a cukorbetegség, a Cushing-kór, a pajzsmirigy alulműködés, egyes máj- és vesebetegségek, a policisztás ovárium szindróma (PCOS), és a metabolikus szindróma (amikor a vérzsírokon kívül a vércukorszint és a vérnyomás is emelkedett, valamint elhízás is jelen van).
Ha gyógyszerek, illetve azok mellékhatása okozza a zsíranyagcsere-zavart, szintén másodlagos hyperlipoproteinaemia áll fenn. Ez a jelenség megfigyelhető lehet egyes béta-blokkolók, szteroidok, vizelethajtók, ciklosporin, tacrolimus, antivirális szerek és fogamzásgátlók szedésekor.
Az esetek nagy részében a magas koleszterinszint örökletes betegség. Több formája van, melyet gyakran látványosan a szülőktől öröklünk. A családban halmozottan jelentkező korai érelmeszesedés, a korai szívhalál, agyvérzés stb. utal az örökletes tényezőre. Ezekben az esetekben a diétás megszorításon kívül korai gyógyszeres kezelés is javasolt. A magas koleszterin vagy triglicerid szint a betegek kis hányadában már születéskor jelen van, és ezek a betegek speciális kezelést igényelnek, mert már gyerekkorban súlyos betegségük alakulhatnak ki.
- A magas vérzsírszint kezelésének alapja, hogy tudjuk, pontosan mi okozza azt – hangsúlyozza Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája. – Amennyiben betegség áll a háttérben, annak kezelése alapvető, de az életmód elemeinek megreformálása minden esetben szükséges, különösen, ha például „csak” az elhízás miatt emelkedtek meg az értékek. A cél mindig az, hogy csökkentsük a szív-érrendszeri betegségek kockázatát, amelyhez azonban sokszor nem elégséges a táplálkozás-terápia, az életmód orvoslás, hanem gyógyszerekkel is meg kell támogatni a koleszterin- és a triglicerid-szint csökkentését. Az öröklődő hiperkoleszterinémia, illetve hipertrigliceridémia kezelése ennél természetesen összetettebb, ugyanis ennek kapcsán aferézis vagy plazmaferézis nevű eljárásra lehet szükség, amely során a beteg vérét a testen kívül alakos elemeire szeparálják, majd tisztított formában visszaadják.
Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Pajzsmirigy problémák kezelése
PCOS
Terhességi cukorbetegség
1-es és 2-es típusú cukorbetegség
Lipidológia
Rendelés típusa:
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.