Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Dr. Mutnéfalvy Zoltán Módosítva: 2025.03.27 12:15

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Online Bejelentkezés

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Mammut II. - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.

Miért lehet túl sok a kortizolból?

A Cushing-szindróma diagnózisához szükséges a laborvizsgálat is.A kortizol a mellékvesekéreg által termelt szteroid hormon, amelynek szabályozásáért az agyalapi mirigy ACTH nevű hormonja felel. A kortizol szintje stresszhelyzetekben nő meg, ezért „stressz hormonként” is szokás emlegetni. A kortizol magas szintje tehát bizonyos esetekben tartós stresszre is utalhat, ám ha folyamatosan magas tartományban van, úgy Cushing szindróma is állhat a háttérben.
- A Cushing szindrómának lehet ún. endogén és iatrogén eredete. Az endogén azt jelenti, hogy belső okokkal magyarázható. Ilyen belső okként szóba jöhet a mellékvesekéreg kóros eltérése miatti túlzott kortizol termelés, a ACTH termelő tumorok jelenléte vagy más belső okok.  Az iatrogén szó arra utal, hogy orvosi eredetű, orvosi beavatkozásból származó károsodásról van szó, ebben a vonatkozásban a kortikoszteroid gyógyszerek mellékhatásairól.  Ez utóbbi számít gyakoribb oknak – hangsúlyozza Mutnéfalvy doktor. – Érdemes megemlíteni, hogy hasonló tüneteket okoz a pseudo-Cushing szindróma, amely például rosszul beállított diabetes mellitusban, PCOS-ben, elhízásban, depresszióban, alkoholizmusban fordul elő. Ezt nem mindig könnyű elkülöníteni a valódi Cushing-tól.

Jellegzetes tünetek: hasi elhízás és holdvilág arc

A Cushing szindrómás beteget sokszor már a kikérdezés és a megtekintés alapján diagnosztizálhatná a tapasztalt szakorvos, ugyanis feltűnő tünetekkel rendelkezik. Majdnem minden páciens elhízott, 46%-ban a törzsön, 55%-ban mindenütt lerakódnak a zsírpárnák. 88%-nál kialakul a kerek, ún. holdvilág arc, és több mint felüknél láthatóak striák, berepedezések, gombás fertőzés a bőrön, ami sokszor elvékonyodott, pergamen jellegű.
A Cushing-kór tünete lehet a hasi elhízás és a bőrproblémák.- Ezen túl a betegek gyakran panaszkodnak véraláfutásokra, arra, hogy nem, vagy csak nehezen tudnak a székből felállni – ez a proximális izomgyengeség tünete -, a nőknél menstruációs zavarok, meddőség, erőteljesebb szőrnövekedés fordulhat elő, míg a férfiak sokszor impotenciával, libidó csökkenéssel, a mellük növekedésével, egyfajta nőiesedéssel küzdenek. Jónéhány páciens beszámol gyakori fejfájásról, boka ödémáról, elhúzódó sebgyógyulásról és néhányan depresszióról is – foglalja össze az endokrinológus.
Bár nem látható tünet, de a kivizsgálások során fény derülhet a magasvérnyomás betegségre, a cukorbetegségre, a csontritkulásra, a vesekövességre, az alacsony káliumszintre is.

A kezelés a diagnózis függvénye

A Cushing szindróma igazolása speciális tesztekkel történhet, mint például a 24 órás gyűjtött vizeletből történő kortizol ürítés mérés, az éjjeli/reggeli nyál kortizol meghatározás, és a kis dózisú Dexamethason szupressziós teszt, ami gyakorlatilag gyógyszerbevételt és vérvételt jelent a kortizolszint meghatározására. Ezen túl további laboratóriumi tesztek lehetnek szükségesek, amelyek segítségével meghatározható lehet, hol is történik pontosan a kortizol túltermelés, és ezt a célt szolgálhatják olyan képalkotó vizsgálatok is, mint a CT, az MR és esetleg a PET CT. 

- Amennyiben a kivizsgálás során kiderül, hogy a problémát valamilyen szteroid tartalmú készítmény okozza, úgy annak abbahagyása vagy helyettesítése indokolt lehet – mondja dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista.  - Ám ha daganat okozza a hormon túltermelődést, a megoldást annak műtéti eltávolítása, esetleg sugárkezelése jelentheti. Mindezek mellett a célnak megfelelő gyógyszeres kezelés is elérhető. Fontos továbbá megjegyezni, hogy lényeges a betegség során a megfelelő mennyiségű kalcium és D-vitamin bevitel, ugyanis az állapot következtében a csontok gyengülnek, csontritkulás lép fel. Ugyanilyen lényeges a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozásra, rendszeres és biztonságos mozgásra épülő életmód kialakítása, amelyben mind a dohányzás, mind az alkohol kerülendő.

Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Nő!

32 éves nő vagyok, mindig is extrém vékony voltam, pár hónapja viszont 3-4 hét alatt felszaladt rám 11 kiló, pedig az életmódom nem változott. Endokrinológiára erre az évre már nincs szabad időpont, hiába vártam, így magán úton kezdenék neki a nyomozásnak. Tudna nekem segíteni kérem, hogy a laborvizsgálat során első körben mely hormonokat stb. kéne mindenképp megnézetni? Nagyon köszönöm a segítségét előre is! :)
Tisztelettel:
Kármen

Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus
Kedves Kármen!

Ez valóban hihetetlen gyors súlygyarapodás.
A következő laborokat mindenképpen csináltassa meg: Nagy rutin, 3 pontos OGTT inzulin szintekkel, TSH, fT4, fT3, rT3, aTPO, aTG, kortizol.

Üdvözlettel,
Dr. Borús Hajnal

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Megnyugtató

Magas szaktudás, megnyugtató problémakezelés
Kedvesen fogadott a doktor úr. Minden kérdésemre teljeskörű, megnyugtató választ kaptam. Kontrollvizsgálatra biztosan hozzá jövök.

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK