A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
A kortizol a mellékvesekéreg által termelt szteroid hormon, amelynek szabályozásáért az agyalapi mirigy ACTH nevű hormonja felel. A kortizol szintje stresszhelyzetekben nő meg, ezért „stressz hormonként” is szokás emlegetni. A kortizol magas szintje tehát bizonyos esetekben tartós stresszre is utalhat, ám ha folyamatosan magas tartományban van, úgy Cushing szindróma is állhat a háttérben.
- A Cushing szindrómának lehet ún. endogén és iatrogén eredete. Az endogén azt jelenti, hogy belső okokkal magyarázható. Ilyen belső okként szóba jöhet a mellékvesekéreg kóros eltérése miatti túlzott kortizol termelés, a ACTH termelő tumorok jelenléte vagy más belső okok. Az iatrogén szó arra utal, hogy orvosi eredetű, orvosi beavatkozásból származó károsodásról van szó, ebben a vonatkozásban a kortikoszteroid gyógyszerek mellékhatásairól. Ez utóbbi számít gyakoribb oknak – hangsúlyozza Mutnéfalvy doktor. – Érdemes megemlíteni, hogy hasonló tüneteket okoz a pseudo-Cushing szindróma, amely például rosszul beállított diabetes mellitusban, PCOS-ben, elhízásban, depresszióban, alkoholizmusban fordul elő. Ezt nem mindig könnyű elkülöníteni a valódi Cushing-tól.
A Cushing szindrómás beteget sokszor már a kikérdezés és a megtekintés alapján diagnosztizálhatná a tapasztalt szakorvos, ugyanis feltűnő tünetekkel rendelkezik. Majdnem minden páciens elhízott, 46%-ban a törzsön, 55%-ban mindenütt lerakódnak a zsírpárnák. 88%-nál kialakul a kerek, ún. holdvilág arc, és több mint felüknél láthatóak striák, berepedezések, gombás fertőzés a bőrön, ami sokszor elvékonyodott, pergamen jellegű.
- Ezen túl a betegek gyakran panaszkodnak véraláfutásokra, arra, hogy nem, vagy csak nehezen tudnak a székből felállni – ez a proximális izomgyengeség tünete -, a nőknél menstruációs zavarok, meddőség, erőteljesebb szőrnövekedés fordulhat elő, míg a férfiak sokszor impotenciával, libidó csökkenéssel, a mellük növekedésével, egyfajta nőiesedéssel küzdenek. Jónéhány páciens beszámol gyakori fejfájásról, boka ödémáról, elhúzódó sebgyógyulásról és néhányan depresszióról is – foglalja össze az endokrinológus.
Bár nem látható tünet, de a kivizsgálások során fény derülhet a magasvérnyomás betegségre, a cukorbetegségre, a csontritkulásra, a vesekövességre, az alacsony káliumszintre is.
A Cushing szindróma igazolása speciális tesztekkel történhet, mint például a 24 órás gyűjtött vizeletből történő kortizol ürítés mérés, az éjjeli/reggeli nyál kortizol meghatározás, és a kis dózisú Dexamethason szupressziós teszt, ami gyakorlatilag gyógyszerbevételt és vérvételt jelent a kortizolszint meghatározására. Ezen túl további laboratóriumi tesztek lehetnek szükségesek, amelyek segítségével meghatározható lehet, hol is történik pontosan a kortizol túltermelés, és ezt a célt szolgálhatják olyan képalkotó vizsgálatok is, mint a CT, az MR és esetleg a PET CT.
- Amennyiben a kivizsgálás során kiderül, hogy a problémát valamilyen szteroid tartalmú készítmény okozza, úgy annak abbahagyása vagy helyettesítése indokolt lehet – mondja dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista. - Ám ha daganat okozza a hormon túltermelődést, a megoldást annak műtéti eltávolítása, esetleg sugárkezelése jelentheti. Mindezek mellett a célnak megfelelő gyógyszeres kezelés is elérhető. Fontos továbbá megjegyezni, hogy lényeges a betegség során a megfelelő mennyiségű kalcium és D-vitamin bevitel, ugyanis az állapot következtében a csontok gyengülnek, csontritkulás lép fel. Ugyanilyen lényeges a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozásra, rendszeres és biztonságos mozgásra épülő életmód kialakítása, amelyben mind a dohányzás, mind az alkohol kerülendő.
Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Véleményeket Dr. Mutnéfalvy Zoltánról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekMagas szaktudás, megnyugtató problémakezelés
Kedvesen fogadott a doktor úr. Minden kérdésemre teljeskörű, megnyugtató választ kaptam. Kontrollvizsgálatra biztosan hozzá jövök.
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.