Pajzsmirigy alulműködés kezelése - EndokrinKözpont

Pajzsmirigy alulműködés kezelése - EndokrinKözpont

Módosítva: 2024.02.06 12:18

A pajzsmirigy alulműködés, vagy más néven hipot    ireózis a pajzsmirigy hormon csökkent működését jelenti. A betegségnek ismert súlyos és kevésbé súlyos tüneteket okozó formája is, és a szükséges hormonpótlás is eltérő mennyiségben lehet szükséges az érintettek esetében.

Online Bejelentkezés

Mammut II. - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.

Pajzsmirigy alulműködés kezelése

A pajzsmirigy- alulműködés gyógyítása nem ismert jelenleg az orvostudományban, így egy élethosszig tartó terápiára van szüksége az érintetteknek. Vannak azonban kivételes esetek, amikor egy pajzsmirigy betegségben szenvedő betegnél a pajzsmirigy funkció visszatér normális állapotba. Ilyen előfordulhat például a terhesség utáni thyreoiditisben szenvedők esetében. 

A hipotoreózis egy élethosszig tartó együttműködést igényel a páciens részéről a kezelőorvossal, mert a pajzsmirigy állapotát folyamatosan szükséges kontrollálni, és a gyógyszer mennyiség is függ számos külső és belső tényezőtől.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Pajzsmirigy alulműködés kezelése gyógyszerrel

A pajzsmirigyalulműködés kezelését a legtöbb esetben a személyre szabott hormonpótlás, a thyroxine (T4) hormon pótlása jelenti. A gyógyszer szedése helyettesíti azt a hormon mennyiséget, melyet a pajzsmirigy már nem képes megtermelni. Gyógyszeres kezelés beállítása járóbeteg ellátáson belül történik, a Budai Endokrinközpontban kiemelt figyelmet szentelünk a személyre szabott gyógyszer mennyiség beállítására, a holisztikus szemléletű kezelésre.

A szükséges pajzsmirigy gyógyszer mennyiségének a meghatározása a TSH szint mérésével történik 6-12 héttel a gyógyszer adagjának a változtatása után. Amennyiben túl kevésnek bizonyul az előírt gyógyszer mennyiség, akkor a TSH magasabb értéket fog mutatni az ideálisnál, és fordítva. A pajzsmirigy gyógyszer mennyiségének a dózis változtatása általában 25 mikrogrammos lépcsőkben történik. Amennyiben a gyógyszer mennyiség beállításra került, akkor is minden esetben szükséges a pajzsmirigy hormon értékeket legalább évente ellenőrizni.

TSH értéket számos tényező befolyásolja: 

  • életkor
  • adott földrajzi terület jódellátottsága
  • évszak
  • napszak
  • társbetegségek, pl: inzulinrezisztencia, cukorbetegség stb.
  • alkalmazott egyséb gyógyszerek
  • várandósság stb

Mivel a TSH értéket számos tényező befolyásolja, ezért mindig személyre szabottan kell értékelni a kapott laboreredményeket. Amennyiben úgy érzi, hogy olyan tünetei jelentek meg, melyek korábban nem voltak, régebbi tünetei erősödtek mindenképp forduljon kezelőorvosához, így a gyógyszer mennyiségének megfelelő beállítása érdekében!

Kapcsolódó cikkünk

Képtelen lefogyni? Ezek állhatnak a hátterében

Számtalan nő és férfi állandó, illetve vissza-visszatérő problémája a súlya, ugyanis bárhogy is igyekeznek, képtelenek megszabadulni a felesleges kilóktól. Sokszor hiába a divatos diéták és a mozgás, az álomalak elérése lehetetlen célnak tűnik. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont obezitológia specialistája ennek okait vette sorra.

Pajzsmirigy gyógyszer szedésének a legfontosabb szabályai:

Számos tényező befolyásolja a pajzsmirigy gyógyszer hasznosulását, ezért érdemes körültekintőnek lenni a gyógyszer szedés során. Azon túl, hogy ne maradjon ki az előírt gyógyszer mennyiség bevitele, az alábbi fő tényezőket érdemes figyelembe venni a pajzsmirigy gyógyszer szedése során:

  • reggeli előtt minimum fél órával, a kávé előtt pedig legalább egy órával vegye be a pajzsmirigy gyógyszert, lehetőleg vízzel
  • gyakori gyógyszer kölcsönhatások lehetnek, azért egyéb gyógyszereiről mindenképp konzultáljon kezelőorvosával
    • csökkentik a pajzsmirigyhormonok felszívódását pédául: vastabletták, savlekötők, kálcium-karbonátot tartalmazó készítmények
    • fokozzák a pajzsmirigyhormonok felszívódását például: szteroidok, vízhajtók, antidepresszánsok, gyulladáscsökkentők
  • más dózisra lehet szükség: terhesség, nagyobb súlyváltozás, évszakváltás során
  • egyes ételek is hatással lehetnek a gyógyszer felszívódására pl: pomelo, grapefruit

Pajzsmirigy alulműködés kezelése természetesen

Egyes nyomelek is befolyásolják a pajzsirigy működését, ezek közül a legismertebb a jód és a szelén.

Jód

jód, pajzsmirigy alulműködésA pajzsmirigy hormonok alkotórésze a jód, a hormon képződésében nagyobb mennyiségben szükség van jód jelenlétére. Földrajzi területenként változó a jódellátottság, és Magyarország még mindig jódhiányos régiónak számít. Ez azt jelenti, hogy a nálunk megtalálható ivóvíz, illetve a megtermelt élelmiszerek nem tartalmaznak elegendő mennyiségű jódot. Kiemelkedő jód forrásnak számítanak az élelmiszerekben a tengeri hal, tengeri só, kagyló és a jódozott só, de természetesen számos alapanyagban megtalálható kisebb mennyiségben. Az esetleges jódpótlásról mindenképp szükséges pajzsmirigy alulműködés esetén endokrinológus szakorvossal egyezetni, mert fokozhatja a túlzott bevitele az autoimmun pajzsmririgy problémák előfordulásának gyakoriságát. 

Ismerjen meg több részletet a jód szerepével kapcsolatban ide kattintva

Endokrinközpontban elérhető a vizsgálatok között a jód szintjének a mérése is 24 órás gyűjtött vizeletből. Ha szeretne megismerni a pontos jód beviteli szükségletét, érdeklődjön vizsgálatunkkal kapcsolatban a recepción!

Szelénszelén, pajzsmirigy alulműködés

A szelén egyrészt antioxidáns hatású enzim, emelett szerepe van aktív és inaktív pajzsmirigy hormonok szabályozásában is. Számos tanulmány igazolta, hogy egy szeléntartalmú enzimre (a jodotironin 5-dejodinázra) is szüjsége van a szervezetünknek a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. A szelén- és a jódhiány akár együtt is megjenehet, tünetei nagyon sokrétűek lehetnek. Pajzsmirigy betegségek esetén elsősorban az autoimmun pajzsmirigy-gyulladás esetén javasolt a szelén pótlás, de pontosan alkalmazásáról érdemes endokrinológussal egyeztetni. Általában napi 150- 200 mikrogramm pótlást javasolható indokolt esetben. 

Tudjon meg többet a szelén szerepéről itt

A pajzsmirigy alulműködés kezelésében fontos szerepet játszik a szükséges ásványi anyagok étrendi bevitele, illetve a dietetikus segítségével összeállított személyre szabott pajzsmirigyvédő étrend követése.

Téma szakértője

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK