A pajzsmirigy alulműködés, vagy más néven hipothireózis a pajzsmirigy hormon csökkent működését jelenti. A betegségnek ismert súlyos és kevésbé súlyos tüneteket okozó formája is, és a szükséges hormonpótlás is eltérő mennyiségben lehet szükséges az érintettek esetében.
A pajzsmirigy- alulműködés gyógyítása nem ismert jelenleg az orvostudományban, így egy élethosszig tartó terápiára van szüksége az érintetteknek. Vannak azonban kivételes esetek, amikor egy pajzsmirigy betegségben szenvedő betegnél a pajzsmirigy funkció visszatér normális állapotba. Ilyen előfordulhat például a terhesség utáni thyreoiditisben szenvedők esetében.
A hipotoreózis egy élethosszig tartó együttműködést igényel a páciens részéről a kezelőorvossal, mert a pajzsmirigy állapotát folyamatosan szükséges kontrollálni, és a gyógyszer mennyiség is függ számos külső és belső tényezőtől.
Kapcsolódó cikkek, melyeket mindenképpen olvasson el! |
A pajzsmirigyalulműködés kezelését a legtöbb esetben a személyre szabott hormonpótlás, a thyroxine (T4) hormon pótlása jelenti. A gyógyszer szedése helyettesíti azt a hormon mennyiséget, melyet a pajzsmirigy már nem képes megtermelni. Gyógyszeres kezelés beállítása járóbeteg ellátáson belül történik, a Budai Endokrinközpontban kiemelt figyelmet szentelünk a személyre szabott gyógyszer mennyiség beállítására, a holisztikus szemléletű kezelésre.
A szükséges pajzsmirigy gyógyszer mennyiségének a meghatározása a TSH szint mérésével történik 6-12 héttel a gyógyszer adagjának a változtatása után. Amennyiben túl kevésnek bizonyul az előírt gyógyszer mennyiség, akkor a TSH magasabb értéket fog mutatni az ideálisnál, és fordítva. A pajzsmirigy gyógyszer mennyiségének a dózis változtatása általában 25 mikrogrammos lépcsőkben történik. Amennyiben a gyógyszer mennyiség beállításra került, akkor is minden esetben szükséges a pajzsmirigy hormon értékeket legalább évente ellenőrizni.
Mivel a TSH értéket számos tényező befolyásolja, ezért mindig személyre szabottan kell értékelni a kapott laboreredményeket. Amennyiben úgy érzi, hogy olyan tünetei jelentek meg, melyek korábban nem voltak, régebbi tünetei erősödtek mindenképp forduljon kezelőorvosához, így a gyógyszer mennyiségének megfelelő beállítása érdekében! Napi hány hajszál elvesztése tekinthető még elfogadhatónak, és milyen okok miatt jelentkezhet a foltos hajhullás és/vagy a hajritkulás? Ezekre a kérdésekre válaszolt dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont belgyógyász, endokrinológusa.Kapcsolódó cikkünk
Mi lehet a foltos hajhullás és a hajritkulás oka?
Számos tényező befolyásolja a pajzsmirigy gyógyszer hasznosulását, ezért érdemes körültekintőnek lenni a gyógyszer szedés során. Azon túl, hogy ne maradjon ki az előírt gyógyszer mennyiség bevitele, az alábbi fő tényezőket érdemes figyelembe venni a pajzsmirigy gyógyszer szedése során:
Egyes nyomelek is befolyásolják a pajzsirigy működését, ezek közül a legismertebb a jód és a szelén.
A pajzsmirigy hormonok alkotórésze a jód, a hormon képződésében nagyobb mennyiségben szükség van jód jelenlétére. Földrajzi területenként változó a jódellátottság, és Magyarország még mindig jódhiányos régiónak számít. Ez azt jelenti, hogy a nálunk megtalálható ivóvíz, illetve a megtermelt élelmiszerek nem tartalmaznak elegendő mennyiségű jódot. Kiemelkedő jód forrásnak számítanak az élelmiszerekben a tengeri hal, tengeri só, kagyló és a jódozott só, de természetesen számos alapanyagban megtalálható kisebb mennyiségben. Az esetleges jódpótlásról mindenképp szükséges pajzsmirigy alulműködés esetén endokrinológus szakorvossal egyezetni, mert fokozhatja a túlzott bevitele az autoimmun pajzsmririgy problémák előfordulásának gyakoriságát.
Ismerjen meg több részletet a jód szerepével kapcsolatban ide kattintva
Endokrinközpontban elérhető a vizsgálatok között a jód szintjének a mérése is 24 órás gyűjtött vizeletből. Ha szeretne megismerni a pontos jód beviteli szükségletét, érdeklődjön vizsgálatunkkal kapcsolatban a recepción!
A szelén egyrészt antioxidáns hatású enzim, emelett szerepe van aktív és inaktív pajzsmirigy hormonok szabályozásában is. Számos tanulmány igazolta, hogy egy szeléntartalmú enzimre (a jodotironin 5-dejodinázra) is szüjsége van a szervezetünknek a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. A szelén- és a jódhiány akár együtt is megjenehet, tünetei nagyon sokrétűek lehetnek. Pajzsmirigy betegségek esetén elsősorban az autoimmun pajzsmirigy-gyulladás esetén javasolt a szelén pótlás, de pontosan alkalmazásáról érdemes endokrinológussal egyeztetni. Általában napi 150- 200 mikrogramm pótlást javasolható indokolt esetben.
Tudjon meg többet a szelén szerepéről itt
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be rendelésünkre!
Téma szakértői
A Graves-Basedow-kór egy autoimmun pajzsmirigyzavar, melynek során a szerv a kelleténél nagyobb mennyiségű pajzsmirigy hormont termel. A betegek kb. fele tapasztalja az ún. Merseburgi triászként emlegetett három tünetet. Hogy melyek ezek, és mit lehet tenni, azt dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája mondta el.
A hormonzavarok okozta tünetek igen széles skálán mozognak, mivel az egész szervezetünk működését befolyásolják. Hogy pontosan milyen problémákat is generálnak, az attól függ, mire is hat egy-egy adott hormon. Vannak olyanok, melyek igen súlyos gondokat okozhatnak, ám léteznek olyan endokrin betegségek is, melyek olyan általános tünetekhez vezethetnek, hogy gyakran eszében sem jut az érintettnek - van, hogy az orvosnak sem-, hogy bizony hormonzavar váltja ki a panaszt. Ilyen tünet lehet például a stressz is. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa felsorolta, mely endokrin problémák járhatnak túlzott szorongással, stresszel.
A pajzsmirigyzavarok köztudottan jelentősen befolyásolják a teherbeesést, a terhességet. Dr. Békési Gábor PHD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ezért hasznos tanácsokat adott arra, hogy vajon miket érdemes megtenni a családalapítás érdekében.