Inzulinrezisztencia tünetei és kezelése

Inzulinrezisztencia tünetei és kezelése

Módosítva: 2023.09.29 10:51

Inzulinrezisztencia (IR) modern társadalmunk egyik leggyakoribb problémája. Inzulinrezisztencia alapvetően a cukoranyagcsere betegsége, de mint a szervezet fő energiaforrását érintő eltérés, az inzulinrezisztenica igen sokrétű következményt vonhat maga után. Gyakran meddőségi kivizsgálása kapcsán derül ki, sokak esetében áll a sikertelen fogyókúrák hátterében, de az állandó cukor éhség is felhívhatja rá a figyelmet.

Inzulinrezisztencia jelentése

Inzulinrezisztencia tünetei

Inzulinrezisztencia oka

Inzulinrezisztencia kivizsgálása

Inzulinrezisztencia kezelése

Inzulinrezisztencia jelentése

Inzulinrezisztencia vagy IR során a szénhidrát anyagcserében részt vevő szervek (vázizom, máj, zsírszövet) érzéketlenné válnak az inzulinnal szemben, ami elsősorban ezen sejtek csökkent cukorfelvételében nyilvánul meg. A hiperirnzulinémia kezdeti szakaszában az emelkedett vércukorszint hatására a hasnyálmirigy fokozott inzulin termelésbe kezd, azért, hogy normalizálja a vércukorszintet. Ezt az állapotot hívjuk hiperinzulinémiás állapotnak. Abban az esetben, ha a hasnyálmirigy tartósan kénytelen sok inzulint termelni, akkro az inzulin termlésért felelős béta sejtek elkezdenek kifáradni, és már nem tudja a hasnyálmirigy ideális tartományban tartani a vércukorszintet. Ekkor az tapasztalható, hogy már csökkent glüköz tolerancia (IGT) is kilakul, vagyis a 120 perces cukor érték 7,8 fölé emelkedik. 

Az inzulinrezisztenia molekuláris hátterében egy inzulinreceptor probléma áll, amit a rendellenes anyagcsere folyamatok által termelődött anyagcsere termékek (hormonok, gyulladásos mediátorok, szabad zsírsavak)  idéznek elő. A folyamat eredményeként az inzulinérzékeny szövetekben (pl máj)

  • fokozódik a szőlőcukor előállítása nem szénhidrát anyagokból, fehérjékből, zsírokból és egyéb anyagokból
  • lecsökken a glükőz (szőlőcukor) felvétel..

Inzulinrezisztencia tünetei

A kórkép elsősorban családtervezés előtt álló, túlsúllyal rendelkező hölgyeknél kerül diagnosztizálásra, de érinthet kifejezetten vékony hölgyeket, sőt férfiakat, serdülőket is. Az IR gyakran már fiatal korban is megjelenhet menstruációs problémák, túlsúlyra való hajlam, pattanásos bőr formájában, de ekkor gyakran még nem foglalkoznak vele kellő mértékben. Gyakori az is, hogy az inzulinrezisztenciát a családalapítás időszakában fedezik fel, és pusztán azért derül rá fény, mert
a meddőség okát kutatva megmérik a vér inzulinszintjét is.

Az inzulinrezisztencia tünetei nagyon változatosak lehetnek, az alábbi tünetek megjelenése esetén érdemes gondolni rá:

  • cukros ételek vagy nagy mennyiségű ételek elfogyasztása után idegesség, fáradékonyság, koncentrációs zavar
  • gyakori éjszakai felébredés, rossz alvás
  • alvás közben jelentős izzadás
  • késői reggeli vagy étkezés kimaradás esetén ingerlékenyég, izzadás, remegés, feszült hangulat
  • rendszertelen menstruáció , menstruáció elmaradása
  • teherbe esési nehézség, meddőség,
  • sikertelen fogyókúrák;
  • korábbihoz képest változatlan életmód testsúlygyarapodást okoz;
  • gyakori cukoréhség
  • mozgás közben vércukorszint leesés
  • ciszták a petefészekben (PCO)

A fenti tünetek a legtöbb esetben nem együtt vannak jelen, és az is előfordul, hogy a probléma teljesen tünetmentes, csak egy laborvizsgálat jelzi a problémát, vagy meddőségi kivizsgálás során derült fény az IR-re. Számos kórképre jellemző, hogy kivizsgálásakor, kezelésekor derül fény az Inzulinrezisztenciára. Legjellemzőbb, hogy pajzsmirigy problémákkal együtt jelentkezik, de társulhatnak hozzá nemi hormon eltolódások is. Magas prolaktin szint, ösztrogén túlsúly, magasabb tesztoszterinszint hölgyeknél társulhat az IR megjelenéséhez.  

Kapcsolódó cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Inzulinrezisztencia oka

Kapcsolódó cikkünk

Kínozzák a szelek? A hormonjait is okolhatja miattuk!

A bélgázosság, szélgörcsök igen kellemetlen panaszoknak számítanak, és a legtöbben csak csendben szenvednek miattuk, hiszen senki sem szereti másoknak kiteregetni a hasonló gondjaikat. Viszont, ha gyakran előfordul, akkor érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis endokrin gond is állhat a hátterében! Hogy milyen hormonális zavarok okozhatnak bélgázosságot, azt dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa osztotta meg.

Az inzulinrezisztencia a cukorbetegség felé vezető út egyik legelső lépcsőfoka. Előfordulása kifejezetten gyakori azok körében, ahol a szülők, nagyszülők esetében volt kettes típusú cukorbetegség. A családi hajlam ugyanis öröklődik, és cukorbeteg szülők gyermeke, unokája nagyobb eséllyel fog szintén egy szénhidrát anyagcsere zavarral küzdeni. A genetikai hajlam még nem jelenti azt, hogy az IR mindenképpen kialakul, de a stressz, mozgásszegény, ülő életmód, a rendszertelen táplálkozás egyértelműen hozzájárul az inzulinrezisztencia kialakulásához. Korunk egyik legnagyobb egészségügyi kihívása az elhízás, mely önmahában is egy óriási rizikófaktor az IR szemponjából.

A problémát elsősorban hölgyeknél diagnosztizálják, valószínűleg elsősorban azért, mert a menstruációs zavarok, pattanásos bőr, sikertelen fogyokúrák inkább a női nemet készítetik mielőbbi kivizsgálásra, probléma maradéktalan megoldására. 

Inzulinrezisztencia vizsgálat

Inzulinrezisztencia kivizsgálására több vizsgálati módszert is lehet alkalmazni. A leggyakabban alakalmazatott 3 pontos cukorterheléses vizsgálattal inzulin szintek ellenőrzése mellett, mely során azt nézik, hogy egy cukros folyadék elfogyasztása milyen mértékben emeli meg a vércukor és inzulin szintet az éhgyomri értékekhez képest. 

Másik fontos adat, ami szóba kerülhet az IR kivizsgálása során, az a HOMA-index. A HOMA index egy számított érték, ami az éhgyomri vércukor és inzulin szint értékekből kerül kiszámolásra. 

Továbbá az utóbbi években kezd elterjedni az adiponektin szint mérése, melyet még ritkán alkalmaznak IR vizsgálata során, de a Budai Endokrinközpontban kimelet hangsúlyt fektetünk a legújabb vizsgálati módszerek bevezetésének. Az adiponektin szint szélesebb körű alkalmazása teret engedhet a cukortherheléses vizsgálatok számának csökkentésében. 

Bővebb információ az inzulinrezisztencia vizsgálati lehetőségeiről >>

Inzulinrezisztencia kezelése

A szénhidrát anyagcsere betegségeként IR esetében elsődleges lépés a személyre szabott életmódterápia beállítása, melynek része meghatározott szénhidrát tartalmú étrend és rendszeres kardio és erősítő edzést is magában foglaló fizikai aktivitás. Ha mindez nem bizonyul elegendőnek, akkor gyógyszeres kezeléssel is szükség lehet kiegészíteni a terápiát az étkezéshez és mozgáshoz adaptálva. Fontos megjegyezni, hogy a gyógyszeres kezelés és az életmód terápia nem helyettesítik egymást, hanem egymást kiegészítve segítik az inzulin szint normalizálását. Egyes vitaminok (D-vitamin), ásványi anyagok (króm, szelén), egyéb hatóanyagok (fahéj, inozitol stb) is elterjedetek a vércukorszint, inzulinszint normalizálása kapcsán, ezekkel kapcsolatban minden esetben kérje ki orvosa, dietetikusa véleményét, hogy Önnek szükséges-e fogyasztania. 

Inzulinérzékenységet növelő mozgás

Az inzulin hatásának egyik legerősebb támogatója a mozgás. A rendszeres, meghatározott időtartamú és intezitású mozgás. A nemzetközi ajánlásoknak megfelelően heti 150 perc közepes intenzitású kardio mozgás, kiegészítve heti 2x30 perc izomerő növelő mozgással javasolt minimum mozgás mennyiségként minden IR-es számára. Függetlenül attól, hogy érintett túlsúllyal küzd vagy éppen kifejelezetten vékony testalkatú.

Amennyiben az Önnek javasolt mozgásról többet szeretne tudni, keresse fel mozgásterapeutánkat!

Inzulinrezisztencia és zsírmáj

A zsírmáj a fejlett országokban a lakosság 20-50%-nál megjelenő betegség. Az emésztőrendszert érintő probléma, belgyógyász szakorvoshoz lehet fordulni a problémával. A zsírmáj előfordulása hazánkban igen gyakori. Kutatások alapján a magyar lakosság 30%-a elhízott, az alkoholisták száma pedig megközelíti az egymilliót, ebből következően több millió embert érint a máj elzsírosodásának betegsége.

Bővebben a zsírmájról itt olvashat. >>

IR étrend

inzulinrezisztencia étrend, IRAz étrend alapja a hozzáadott cukor kerülése, fehér lisztes termékek fogyasztásának minimalizálása. Javasolt életritmustól függően napi 4-6 étkezés beiktatása melynek mindegyike tartalmaz meghatározott mennyiségű és minőségű szénhidrátot. Az étrend kis mértékben csökkentett szénhidráttartalmú, fogyókúra vagy túlsúly esetén mérsékelt zsiradékot tartalmaz, miközben rostban bő táplálkozást biztosít. Általánosan elterjedt 160 gramm diéta általános iránymutatásnak megfelelő, de nem mindenki számára lesz elegendő ez a mennyiségű szénhidrát, ezért minden esetben szeméyre szabottan kell meghatározni egy IR-es esetében a szükséges szénhidrát mennyiséget. 

Bővebben az inzulinrezisztencia étrendről itt olvashat.

Amennyiben az Önnek javasolt étkezésről - inzulinrezisztencia étrend - többet szeretne tudni, vegye fel kapcsolatot dietetikusainkkal. 

Inzulinrezisztencia és meddőség

A meddőség hátterében egyre többször kerül fedezésre egyéh homonprobléák mellett inzulinrezisztenica, illetve inzulinrezisztenciával járó PCOS (policisztás ovárium szindróma).

A PCOS kezelésében igen nagy szerepet játszik a PCOS étrend, amiről bővebben itt olvashat.

Meddőség esetében az inzulin és cukoranyagcsere kivizsgálása alapvető fontosságú!

Inzulinrezisztencia vizsgálata, kezelése, inzulinrezisztencia étrend neves szakemberekkel magán orvosi környezetben az Endokrinközpontban.

Téma szakértői

Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus

Hírek

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

Egy közelmúltban készült tanulmányban sikerült bizonyítani, hogy a magas testzsír százalék és különösen a hasi elhízás már a tinédzsereknél és a fiataloknál is inzulinrezisztenciához vezethet. Ez pedig beindíthat egy ördögi kört, hiszen az inzulinrezisztencia és az elhízás kölcsönhatásban vannak egymással. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy orvosi segítséggel és életmódváltással a folyamat megállítható.

További részletek
A PCOS folyamatos kezelést és kitartást igényel

A PCOS folyamatos kezelést és kitartást igényel

A hormonális egyensúly felborulása miatt kialakuló policisztás ovárium szindróma, a PCOS szerteágazó és nagyon kellemetlen tünetekkel járhat. Éppen ezért fontos, hogy ezt az összetett kórképet kezelni, gondozni kell akár éveken át, hogy ne károsítsa a női működést, a termékenységet! Ehhez azonban dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, klinikai farmakológus szerint az orvosi kezelés mellett a páciens aktív együttműködése is szükséges.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok