Önbizalmat is ad az inzulinrezisztencia megfelelő kezelése

Önbizalmat is ad az inzulinrezisztencia megfelelő kezelése

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2017.08.30 Módosítva: 2017.08.30 14:38
Az elmúlt időszakban sokat lehet hallani a Honeybeast énekesnőjének, Tarján Zsófi átalakulásáról, ugyanis miután diagnosztizálták nála az inzulinrezisztenciát, megfelelő kezelésben részesülve nagymértékű súlyfeleslegtől szabadult meg. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont inzulinrezisztencia és PCOS specialistáját az eset kapcsán a személyre szabott terápiáról kérdeztük, hogy más IR-es is büszke lehessen alakjára.

Ördögi körbe került IR-esek

Bátran kijelenthetjük, hogy az inzulinrezisztencia népbetegség, mely amellett, hogy akár 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet, az önbizalmat is nagyban rontja, hiszen egyik vezető tünete a túlsúly. Hogy mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás, tehát, hogy a túlsúly provokálja az inzulinrezisztenciát, vagy az IR okoz plusz kilókat, azt nehéz megmondani, ám az biztos: az egészségtelen életmód egyértelműen hozzájárul az állapot kialakulásához. Sajnos a csökkent inzulinérzékenység gyakran fokozott szénhidrát-és cukoréhséggel jár együtt, ezért az inzulinrezisztensek egy ördögi körbe kerülhetnek: az IR miatt egyre több szénhidrátot fogyasztanak, ami tovább rontja az illető állapotát, még nagyobb fokú éhséget generálva.

Túlsúly, pattanások, fokozott szőrösödés

Az inzulinrezisztencia a túlsúlyon kívül számos más, önbizalmat romboló panaszokkal is járhat. Nem ritka ugyanis, hogy a páciens bőrén gyulladt pattanások, valamint a férfiakra jellemző területeken (pl. bajusz, szakáll) erős, sötét szőrszálak jelennek meg. Ezek mind olyan tünetek, amik miatt az illető orvoshoz fordul - mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont inzulinrezisztencia és PCOS specialistája, aki hozzátett, az állapot gyakran jár együtt még menstruációs panaszokkal és teherbeesési nehézségekkel is. Állítása szerint szerencsére ma már egyre többen veszik komolyan az inzulinrezisztenciát, egyrészt a zavaró tünetek miatt, másrészt a 2-es típusú cukorbeteg prevenciója céljából.

Hármas kezeléssel újjászülethet

Sok IR-es zuhan depresszióba az állapot okozta panaszok miatt, és látják kilátástalannak a helyzetüket. Ám megfelelő terápiával az illető akár teljesen megszabadulhat a tüneteitől- ám ehhez a beteg aktív közreműködése is szükséges. Az inzulinrezisztencia elsődleges kezelése ugyanis az életmódváltás, ami dietetikus által meghatározott, személyre szabott diétát és rendszeres testmozgást foglal magában. Ezek nélkül nem érhető el a maximális eredmény. Ahogy Hernádi Judit lánya, Tarján Zsófi is többször hangoztatta, fogyásához és az állapota normalizálásához nagyban hozzájárult az, hogy ma már nagy figyelmet fordít a táplálkozására, valamint a rendszeres testmozgásra.

Dr. Koppány Viktória azonban hozzátette, hogy vannak olyan esetek, amikor az életmódterápiát gyógyszeres kezeléssel kell kiegészíteni, hogy még jobban lehessen fokozni a sejtek inzulinnal szembeni érzékenységét.

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jó napot kívánok!
Kovács Andrea vagyok. Olyan problémával fordulok Önhöz ami már nagyon bosszant. 5 éve műtötték srumaval. Jelenleg 30 éves vagyok. Azóta a tshmat sok próbálkozás után úgymond sikerült beállítási 3-4 érték közé. Viszont. Párommal 4éve próbálkozunk babával. Csak sajnos egy méhen kívüli terhességem volt 2 éve. Az nőgyógyász azt mondta a tsh 1-2 érték között kell lennie..Azota egyszer sikerül levinni letrox125el.de egy újabb 3 hónap után felment 5.67re. Most voltam egy újabb vérvételen. Letrox137.5 öt szedtem február óta. De már nem tudom mi kellene. Most tsh 0.20 T4 pedig 24.04.Megint nem jó. Ön szerint ez lehet autoimmun betegség.?mit lehetne tenni? Már azon is gondolkodtam kivetetem a másik pajzsmirigyemet. Várom mielöbbi válaszát. Nagyon köszönöm.
Üdv.:Andrea

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Kovács Andrea! Nem hiszek a beállíthatatlan pajzsmirigyekben, kezelném, ha gondolja.
Gyermekvállalás nem csak a pajzsmirigyen múlik egyébként, a többi hormont is megnéznèm, inzulint is.
Üdvözlettel,
Koppány Viktória dr

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szuperlatívusz

Szakorvosom, Koppány doktornő magas szintű szakmai tudásával és emberséges hozzáállásával. Csak szuperlatívuszokban lehet a doktornőről beszélni.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek
Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK