Önbizalmat is ad az inzulinrezisztencia megfelelő kezelése

Önbizalmat is ad az inzulinrezisztencia megfelelő kezelése

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2017.08.30 Módosítva: 2017.08.30
Az elmúlt időszakban sokat lehet hallani a Honeybeast énekesnőjének, Tarján Zsófi átalakulásáról, ugyanis miután diagnosztizálták nála az inzulinrezisztenciát, megfelelő kezelésben részesülve nagymértékű súlyfeleslegtől szabadult meg. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont inzulinrezisztencia és PCOS specialistáját az eset kapcsán a személyre szabott terápiáról kérdeztük, hogy más IR-es is büszke lehessen alakjára.

Ördögi körbe került IR-esek

Bátran kijelenthetjük, hogy az inzulinrezisztencia népbetegség, mely amellett, hogy akár 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet, az önbizalmat is nagyban rontja, hiszen egyik vezető tünete a túlsúly. Hogy mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás, tehát, hogy a túlsúly provokálja az inzulinrezisztenciát, vagy az IR okoz plusz kilókat, azt nehéz megmondani, ám az biztos: az egészségtelen életmód egyértelműen hozzájárul az állapot kialakulásához. Sajnos a csökkent inzulinérzékenység gyakran fokozott szénhidrát-és cukoréhséggel jár együtt, ezért az inzulinrezisztensek egy ördögi körbe kerülhetnek: az IR miatt egyre több szénhidrátot fogyasztanak, ami tovább rontja az illető állapotát, még nagyobb fokú éhséget generálva.

Túlsúly, pattanások, fokozott szőrösödés

Az inzulinrezisztencia a túlsúlyon kívül számos más, önbizalmat romboló panaszokkal is járhat. Nem ritka ugyanis, hogy a páciens bőrén gyulladt pattanások, valamint a férfiakra jellemző területeken (pl. bajusz, szakáll) erős, sötét szőrszálak jelennek meg. Ezek mind olyan tünetek, amik miatt az illető orvoshoz fordul - mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont inzulinrezisztencia és PCOS specialistája, aki hozzátett, az állapot gyakran jár együtt még menstruációs panaszokkal és teherbeesési nehézségekkel is. Állítása szerint szerencsére ma már egyre többen veszik komolyan az inzulinrezisztenciát, egyrészt a zavaró tünetek miatt, másrészt a 2-es típusú cukorbeteg prevenciója céljából.

Hármas kezeléssel újjászülethet

Sok IR-es zuhan depresszióba az állapot okozta panaszok miatt, és látják kilátástalannak a helyzetüket. Ám megfelelő terápiával az illető akár teljesen megszabadulhat a tüneteitől- ám ehhez a beteg aktív közreműködése is szükséges. Az inzulinrezisztencia elsődleges kezelése ugyanis az életmódváltás, ami dietetikus által meghatározott, személyre szabott diétát és rendszeres testmozgást foglal magában. Ezek nélkül nem érhető el a maximális eredmény. Ahogy Hernádi Judit lánya, Tarján Zsófi is többször hangoztatta, fogyásához és az állapota normalizálásához nagyban hozzájárult az, hogy ma már nagy figyelmet fordít a táplálkozására, valamint a rendszeres testmozgásra.

Dr. Koppány Viktória azonban hozzátette, hogy vannak olyan esetek, amikor az életmódterápiát gyógyszeres kezeléssel kell kiegészíteni, hogy még jobban lehessen fokozni a sejtek inzulinnal szembeni érzékenységét.

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt doktor úr/nő!

Két és fél éve diagnosztizáltak nál.Hashimotót,synthroxint szedek (75mg)
A pajzsmirigy értékeim normális,sőt optimális tartományvan vannak,kivéve az antiTPo-t,de az is viszonylag jó egy hónapja 93 volt. Viszont közel egy éve alvási pro lémák jelentkeztek nálam,nem tudok hat óránal többet aludni,ami sjanos nekem nagyon kevés,ezért sokszor nagyon fáradt vagyok. Mivel a hajnlai forgolódás elég idegesítő, elsőként lelki vonalon,stresszcsökkentéssel és esetleges lelki gondjaim feltárásával kezdtem,mediáltam, jártam masszázsra,igyekeztrm minél jobban kikapcsolni. De semmi nem segített. Aztán el keztem orvosokhoz járni, égül ételintoleranci teszten találtak néhány ételt,amivel gondom van. Ezeket kizártam az étrendemből,ekkor csölkent le az antiTpo-m,de az alvási gondom megmaradt.
Nemrégiben találkoztam valakivel,akia synthroxin szedését követően szi tén álmatlanság gyötörte. Lehetségesnek tartja,hogy ez a gyógyszer okozza az alvási problémámat? Találkozott ilyen mellékhatással a parixisában?
E felvestétől függetlenül, lehetséges,hogy endokrin gond okozza az alvási gondjaimat? Mellékvesémet megnézték,elvileg rendben,de figyelmeztettek hogy a kialvatlanság nem a mellékvese barátja,és mindenképpen változtassak rajta,mert biztosan lesz mellékvíse gondom,ha így folytatom.

Válaszát előre is köszönöm! Eszter

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Eszter!
A készitmèny lecserélésének nincs akadálya. A TSH normális maradjon.
Alvászavara hátterében nem csak hormonális, hanem egyéb lelki vagy testi bajok is állhatnak.

Üdvözlettel.
Dr. Koppány Viktória

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szuper humorérzék, türelmes

A kedves, aranyos, nyugodtságot árasztó dr. Koppány Viktória doktornő, akihez mindig örömmel megyek. Mindent türelmesen, számomra is érthetően elmagyaráz, és a magyarázat közben mindig megcsillogtatja szuper humorérzékét is! :)

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK