A mellékvese a vese felső csúcsán foglal helyet, páros szerv. A kérge a hormonális rendszerhez, míg velője inkább az idegrendszerhez tartozik. A mellékvesekéreg szteroidokat termel: anyagcsere szteroidokat, szexuál szteroidokat és vízháztartást szabályozó szteroidokat. Ennek megfelelően a mellékvesekéreg szabályozó hatással bír az anyagcsere, a nemi szervek és a vízháztartás működésére. A nemi szervek irányítását már magzati életkorban átveszik a nemi szervekben (petefészek, here) termelődő hormonok. A mellékvese kéreg működését az agyalapi mirigy szabályozza, ami pedig az agy (hypothalamus) irányítása alatt áll.
A mellékvesekéreg működésére jellemző laborparaméterek: kortizol, ACTH, aldoszteron. A belső szabályzó rendszer (hypothalamus-agyalapi mirigy-mellékvesekéreg) működésének vizsgálatára terheléses tesztek használatosak. Ilyenek a dexamethason-, az ACTH- és a CRH teszt.
A mellékvesekéreg túlműködése, elsősorban a kortizol (anabolikus szteroid) túltermelődése, illetve túlzottan magas szintje. Leggyakoribb oka a külső szteroid folyamatos és nagy dózisú bevitele. A Cushing szindróma belső oka lehet a mellékvesekéreg saját túlműködése (jótékony és rákos daganatok), az agyalapi mirigy illetve a hypothalamus túlzott működése (daganatok), illetve az un paraneoplasias szindróma (daganatok által más szövetekben termelt kortizol).
Általában jellemtelen. Fáradtság, teljesítő képesség csökkenése, gerinctáji fájdalom, fejfájás, testtömeg növekedés, hangulati változások, csontritkulás, menstruációs zavarok. Problémás bőr, pattanások, szőrnövekedési zavar, striák.
A mellékvesekéreg betegségeinek elsődleges vizsgálati módszerei a nyugalmi és terheléses laborvizsgálatok. A háttérben meghúzódó betegség azonosítására használatos az ultrahang, a CT, az MR.
Amennyiben az emelkedett kortizol szint nem mesterséges, külső bevitel következménye, úgy a kezelés műtéti: a mellékvesekéreg hormont termelő daganat eltávolítása.
A mellékvesekéreg alulműködésének oka általában autoimmun folyamat. Ritkán fertőzés, daganat.
Apátia, kedvetlenség, gyengeség, só utáni étvágy, szomjúság hiánya. Hiperpigmentáció (hajlatokban, tenyéren, talpon, hegekben), vitiligo, fogyás, alacsony vérnyomás, izomgyengeség.
A mellékvesekéreg betegségeinek elsődleges vizsgálati módszerei a nyugalmi és terheléses laborvizsgálatok. A háttérben meghúzódó betegség azonosítására használatos az ultrahang, a CT, az MR.
A hiányzó hormonok pótlása.
Aldoszteron (vízháztartást szabályozó szteroid) túltermelődése. Általában a mellékvesekéreg jó- vagy rosszindulatú daganata áll a háttérben.
Magasvérnyomás, fokozott vizeletürítés, fokozott szomjúság, fejfájás, izomgyengeség, átmeneti bénulások.
A mellékvesekéreg betegségeinek elsődleges vizsgálati módszerei a nyugalmi és terheléses laborvizsgálatok. A háttérben meghúzódó betegség azonosítására használatos az ultrahang, a CT, az MR.
A túltermelést okozó daganat műtéti eltávolítása.
Bejelentkezés endokrin szakorvosi vizsgálatra
Téma szakértői
Szinte mindenki számára ismerős, hogy egy bőséges lakmározás után álmosság, fáradtság lesz rajta úrrá, és fellép az ún. “kajakóma”. Ez egyszer-egyszer előfordulhat, ám ha gyakran jelentkezik, akkor dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa azt tanácsolja, érdemes utánajárni, mi is okozza a problémát, ugyanis nagyon gyakran IR (inzulinrezisztencia) áll a hátterében.
A mellékvese egy igen fontos endokrin szervünk, melynek zavarai több problémát is okozhatnak. Az egyik ilyen az ún. Addison-kór, mely alacsony vérnyomást, depressziót és fokozott pigmentációt eredményezhet. Hogy miket érdemes tudni a betegségről, azt dr. Polyák Annamáriától, az Endokrinközpont endokrinológusától tudtuk meg.
A pajzsmirigybetegségek legnagyobb része gyógyszeresen eredményesen kezelhető, ám vannak olyan esetek, amikor javulást csakis a műtéti beavatkozástól lehet várni. Dr. Békési Gábort, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját arról kérdeztük, vajon mikor indokolt a műtét, és mire lehet utána számítani?