A túlsúly világméretű viszonylatban is népbetegségnek számít. Bár mindenki tisztában van a legfőbb szövődményeivel, mint szív-és érrendszeri gondok, 2-es típusú cukorbetegség, mégis a legtöbben főleg esztétikai problémának fogják fel. Központunkban dr. Mutnéfalvy Zoltán, endokrinológus-belgyógyász e probléma specialistája.
A túlsúly számtalan veszélyes betegség fő rizikófaktora, így az egészségmegőrzés (és betegségkezelés) igen fontos mozzanata a súlyfelesleg leadása. Ez nem csupán az általános közérzetben hoz jelentős javulást, hanem több kóros állapot terápiájához is hozzátartozik. A WHO szerint 1975 óta az elhízás majdnem megháromszorozódott világszerte.
A túlsúly leginkább az ún. BMI érték meghatározásával állapítható meg- ennek során az adott személy kilogrammban kifejezett súlyát kell elosztani a méterben kifejezett magasság négyzetével (kg/m2). Felnőttek esetében a WHO a túlsúlyt és az elhízást a következőképpen határozza meg:
- túlsúly esetén a BMI legalább 25
- elhízás esetén pedig 30-nál nagyobb (vagy egyenlő)
Az Egészségügyi Világszervezet szerint az elhízás és a túlsúly alapvető oka a bevitt és a felhasznált kalóriák közötti egyensúlytalanság (vagyis több kalóriát veszünk magunkhoz, mint égetünk el). Ez globálisan a következőkre vezethető vissza:
- a magas zsír- és cukortartalmú energiadús élelmiszerek fokozott bevitele
- a fizikai inaktivitás növekedése jelentős
Ennek oka nem csak az emberi hanyagság, hanem a megváltozott életvitel is: ülőmunka elterjedése, kevés fizikai munka, közlekedés fejlődése (autók, tömegközlekedési eszközök)
Egyéni szinten az embereknek a következőket szükséges szem előtt tartaniuk:
- Korlátozni kell a telített zsírból és cukorból származó energiabevitelt
- Növelni kell a gyümölcsök és zöldségek, valamint a hüvelyesek, a teljes kiőrlésű gabonák és a diófélék fogyasztását
- Rendszeres testmozgást kell beiktatni (heti 150 perc).
Az egyéni felelősség ugyanakkor csupán egy szelete a túlsúly elleni harcban, ez csakis akkor lehet teljeskörű, ha az emberek hozzáférhetnek az egészséges életmód kellékeihez, és elegendő információt kapnak.
Ezért társadalmi szinten fontos, hogy támogatni lehessen az egyéneket a fenti ajánlások követésében. Ezt természetesen több oldalról érdemes segíteni - ezek közül az egyik a szakemberi segítség, mind orvosi, mind dietetikai, mind mozgásterápiás szempontból.
Az obezitológia az orvostudomány egy viszonylag friss ágazata, mely kifejezetten a túlsúllyal foglalkozik. Mivel az állapotot nem ritkán valamilyen betegség, kóros állapot idézi elő, így, ha valaki magától nem képes tartós fogyásra, érdemes szakemberhez fordulni, aki meghatározza az illető egészségi állapotát. Ez nagyon fontos lépés, hiszen gyakori, amikor pl. valamilyen hormonális zavar miatt halmozódik fel a zsírréteg, illetve ekkor nehezebben is tudja a beteg leadni a plusz kilókat.
Emellett belgyógyászati betegség, ételintolerancia is lehet a háttérben, így ezeket is célszerű ellenőrizni.
Ennek fényében meg lehet határozni a lépéseket, melyeket az érintettnek be kell tartania, hogy meginduljon a fogyás. Fontos tudni, hogy ez egy csapatmunka, vagyis a beteg-orvoson kívül részt vesz még dietetikus, mozgásterapeuta is, akik hasznos segítséget nyújtanak az életmódváltoztatásban.
A megfelelő, szemészre szabott terápia következtében az anyagcsere megindul, a fogyás megkezdődik.
Véleményeket Dr. Mutnéfalvy Zoltánról itt olvashat >>> Rendelés típusa: Rendelés helye: Mammut II. 5.em. Telefonszám: +36 70 431 9728 Téma szakértője
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
A pajzsmirigy betegségek igen negatív hatással vannak a családalapításra, hiszen mindkét nem esetén olyan folyamatokat generálnak, melyek nagyban rontják a fogamzókészséget. Hogy miként befolyásolja a férfiak spermaképét a pajzsmirigy alul-és túlműködés, azt dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája osztotta meg.
Az egészségügyben, orvoslásban olykor találkozni olyan elnevezésekkel, illetve szakterületekkel, melyeket sokan nem ismernek, nem tudják, vajon mit is takarnak. Ilyen például a lipidológia is. Hogy pontosan mit is jelent, mivel foglalkozik a lipidológus, azt Prof. Dr. Somogyi Anikótól, az Endokrinközpont belgyógyász-endokrinológusától, lipidológusától kérdeztük meg.
A hormonzavarok tünetei kapcsán leggyakrabban a hajhullás, a menstruációs problémák és a meddőség kerülnek szóba, ám számos olyan bőrön jelentkező panasz van, melyek felhívják a figyelmet különböző endokrin problémákra. Hogy melyek lehetnek jelzésértékűek, azt dr. Bérczy Judittól, az Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusától kérdeztük meg.