Magas prolaktinszint is lehet az oka a túlsúlynak

Magas prolaktinszint is lehet az oka a túlsúlynak

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2021.01.21 15:48

Új évkor sokan azt a célt tűzik ki, hogy leadják a súlyfeleslegüket. Amennyiben a legnagyobb erőfeszítés ellenére sem jön el a várt eredmény, akkor érdemes mögöttes problémára gyanakodni. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusa felhívja a figyelmet arra, hogy a fogyás elmaradásának hátterében magas prolaktinszint is állhat.  

Ha nem megy a fogyás 

Sokan panaszkodnak arra, hogy bármit is tesznek, képtelenek tartósan megszabadulni a plusz kilóktól. Amennyiben valóban megfelelően táplálkozott és rendszeresen mozgott, és még úgy sem mutat kevesebbet a mérleg nyelve akkor érdemes utánajárni, mi is akadályozza a fogyást. Leggyakrabban valamilyen hormonális problémát találni ilyenkor, hiszen a hormonális zavarok befolyásolhatják az anyagcserét, a testsúlyt.  

Magas prolaktinszint szoptatás és terhesség nélkül 

prolaktin panaszokA hipofízis által termelt prolaktin igen fontos hormon, mely a tejelválasztásért és a terhesség támogatásáért felelős. Viszont igen lényeges, hogy szintje csakis ekkor emelkedik meg, más esetekben magas szintje sok kellemetlen probléma forrása lehet. A magas prolakszint ugyanis menstruációs zavarokat, meddőséget, vetélést, indokolatlan tejcsorgást, mellfeszülést, fejfájást, fáradtságot, depressziót és súlygyarapodást is okozhat.  

A probléma hátterében nagyon gyakran a túlzott stressz áll (nem véletlen, hogy ekkor nehezebben lehet teherbe esni), hiszen az állandó idegeskedés következtében megnő a hormon mennyisége.  

Prolaktin és túlsúly 

Hogy mégis hogy függ össze a magas prolaktin szint a súlygyarapodással? 

A prolaktin csökkenti a zsírszövet képességét a cukor és a zsír tárolására, amelyek aztán felhalmozódhatnak a vérben és bizonyos szövetekben. (Ennek nagy veszélye, hogy megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát). A prolaktin továbbá befolyásolja a test zsíranyagcserére való képességét is. Amikor a zsírszövet jeleket kap a prolaktintól, az úgy reagál, hogy csökkenti az ún. adiponektin nevű hormon termelését, amely fontos a különféle tápanyagok metabolizmusához. 

Emellett a túl sok prolaktin egyéb hormonális zavarokat is okozhat, pl.ösztrogéndominanciát, ami szintén gyakran hízással jár. 

“A magas prolaktinszin miatt zavar keletkezhet a ciklusban, a tüszőrepedés nem történik meg, így elegendő progeszteron sem fog termelődni, ami ösztrogéndominanciához vezet “- magyarázza dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusa. 

Stresszkezelés, megfelelő életmód, szükség esetén gyógyszer 

magas prolaktinszint tüneteiHogy csökkenteni lehessen a prolaktin szintjét, első körben tisztázni kell, mi is okozza a problémát. Ugyanis előfordulhat, hogy az agyalapi mirigy daganata áll a hátterében- ekkor az esetek egy részében műtétre van szükség. Más esetekben igen hasznos a megfelelő stresszkezelés elsajátítása, relaxáció, melyet különböző gyógynövények is segíthetnek (pl.citromfű,levendula, orbáncfű), de a barátcserje pl.magát a prolaktin szintet és az ösztrogéndominanciát is képes csökkenteni, így érdemes azt is fogyasztani tea vagy kapszula formájában. Amennyiben az orvos úgy határoz, mindezek mellett gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. 

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!
Köszönöm a válaszát.
Bromocriptinből reggel egy egészet,este pedig 2 egészet szedtem.THS-re is vettek vért amikor a Prolaktint nézték.Augusztus 25.-én voltam a vérvétel akkor az alábbi eredmények lettek: Prolaktin:217,8 TSH:2,12 FT3:5,15 FT4 13,93

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedttves Éva!
A tej fogyasztás pajzsmirigy betegségek esetén nem ajánlott.
Igy a reggeli tejes zabkása semmiféleképpen nem.
A feldolgozott fermentált tejtermékek mértékkel( kefír, joghurt, túró sajt) fogyasztható.
A glutamátos ízfokozók( E620-628) teljesen kiiktatni.
A cukor, sok édesség sem kedvező.
Speciálisabb kiegészítő tanácsokat a rendelésemen meglévő spesiális diagnosztikai vizsgálat alapján szoktam megtenni.
A Bio-szelén 50 mg reggel egy tabletta is segít még.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alaposan kikérdez

A doktornő nagyon kedves, mosolygós, alapos, minden részletre odafigyel, végighallgat és a kérdésekre is kimerítő válaszokat ad. Alaposan kikérdez, kivizsgál. Kifejezetten megnyerő volt, hogy dietetikai oldalról is a haladóbb felfogást képviseli. Egyáltalán nem csodálom, hogy ilyen nehéz hozzá időpontot kapni, én is csak ajánlani tudom.

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK