Magas prolaktinszint is lehet az oka a túlsúlynak

Magas prolaktinszint is lehet az oka a túlsúlynak

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2021.01.21 15:48

Új évkor sokan azt a célt tűzik ki, hogy leadják a súlyfeleslegüket. Amennyiben a legnagyobb erőfeszítés ellenére sem jön el a várt eredmény, akkor érdemes mögöttes problémára gyanakodni. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusa felhívja a figyelmet arra, hogy a fogyás elmaradásának hátterében magas prolaktinszint is állhat.  

Ha nem megy a fogyás 

Sokan panaszkodnak arra, hogy bármit is tesznek, képtelenek tartósan megszabadulni a plusz kilóktól. Amennyiben valóban megfelelően táplálkozott és rendszeresen mozgott, és még úgy sem mutat kevesebbet a mérleg nyelve akkor érdemes utánajárni, mi is akadályozza a fogyást. Leggyakrabban valamilyen hormonális problémát találni ilyenkor, hiszen a hormonális zavarok befolyásolhatják az anyagcserét, a testsúlyt.  

Magas prolaktinszint szoptatás és terhesség nélkül 

prolaktin panaszokA hipofízis által termelt prolaktin igen fontos hormon, mely a tejelválasztásért és a terhesség támogatásáért felelős. Viszont igen lényeges, hogy szintje csakis ekkor emelkedik meg, más esetekben magas szintje sok kellemetlen probléma forrása lehet. A magas prolakszint ugyanis menstruációs zavarokat, meddőséget, vetélést, indokolatlan tejcsorgást, mellfeszülést, fejfájást, fáradtságot, depressziót és súlygyarapodást is okozhat.  

A probléma hátterében nagyon gyakran a túlzott stressz áll (nem véletlen, hogy ekkor nehezebben lehet teherbe esni), hiszen az állandó idegeskedés következtében megnő a hormon mennyisége.  

Prolaktin és túlsúly 

Hogy mégis hogy függ össze a magas prolaktin szint a súlygyarapodással? 

A prolaktin csökkenti a zsírszövet képességét a cukor és a zsír tárolására, amelyek aztán felhalmozódhatnak a vérben és bizonyos szövetekben. (Ennek nagy veszélye, hogy megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát). A prolaktin továbbá befolyásolja a test zsíranyagcserére való képességét is. Amikor a zsírszövet jeleket kap a prolaktintól, az úgy reagál, hogy csökkenti az ún. adiponektin nevű hormon termelését, amely fontos a különféle tápanyagok metabolizmusához. 

Emellett a túl sok prolaktin egyéb hormonális zavarokat is okozhat, pl.ösztrogéndominanciát, ami szintén gyakran hízással jár. 

“A magas prolaktinszin miatt zavar keletkezhet a ciklusban, a tüszőrepedés nem történik meg, így elegendő progeszteron sem fog termelődni, ami ösztrogéndominanciához vezet “- magyarázza dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusa. 

Stresszkezelés, megfelelő életmód, szükség esetén gyógyszer 

magas prolaktinszint tüneteiHogy csökkenteni lehessen a prolaktin szintjét, első körben tisztázni kell, mi is okozza a problémát. Ugyanis előfordulhat, hogy az agyalapi mirigy daganata áll a hátterében- ekkor az esetek egy részében műtétre van szükség. Más esetekben igen hasznos a megfelelő stresszkezelés elsajátítása, relaxáció, melyet különböző gyógynövények is segíthetnek (pl.citromfű,levendula, orbáncfű), de a barátcserje pl.magát a prolaktin szintet és az ösztrogéndominanciát is képes csökkenteni, így érdemes azt is fogyasztani tea vagy kapszula formájában. Amennyiben az orvos úgy határoz, mindezek mellett gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. 

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Kissebbik fiunk 4éves mult és az elmult 1 ev alatt kb. 2 cm-es növekedés volt nála. Most kb. 95 cm.
A védőnői adatlap szerint 3 alá a fejlődése.
Normális ez vagy van okom aggódni?!
Tisztelettel:egy aggódó anyuka

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedevs Anyuka!
A kisgyermek járt-e bölcsödébe?
Jár-e ovodába és ha igen azt mikor kezdte.?
Néha élethelyzet változások terhelhetika szervezetet, mely az endokrin rendszerre kihatással van. A növekedés is lelassulhat.
Volt-e az elmúlt egy év alatt beteg a gyermek, oltásokat kapott-e , melyeket.
Várom válaszait
üdvözlettel
dr Bérczy Judit
endokrinologus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

A Doktornő türelmesen végighallgatott

"Az első fontos észrevétel, hogy nem kellett várnom, ami azért értékelendő, mert sokat dolgozom és szoros az időbeosztásom. A doktornő türelmesen végighallgatott, pedig gondolom nap, mint nap ezt teszi és ez feletébb fárasztó lehet. Nem feltétlen a gyógyszeres kezelésben látja a megoldást, hanem a természetesebb gyógymódokban és a jelenlegi életmód változtatásában."

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK