Inzulinrezisztenciával sem lehetetlen a fogyás!

Inzulinrezisztenciával sem lehetetlen a fogyás!

Szerző: Endokrinközpont | Módosítva: 2022.10.16 01:10

Az inzulinrezisztencia okai és következményei között is beszélhetünk a túlsúlyról, amelytől nagyon nehéz megszabadulni. Sokakban felmerül a kérdés, hogyan lehet lefogyni, ha valaki Ir-rel küzd?!

Kapcsolódó cikkünk

Miért hasznos az adiponektin szint meghatározása?

Az adiponektin szint egyszerűen, mellékhatásmentesen, egy vérvételből meghatározható. Amennyiben kiderül az alacsonyabb szint, hasznos segítséget nyújt a PCOS, cukorbetegség, inzulinrezisztencia, sőt, a metabolikus anyagcsere szindróma diagnózisának felállításában, illetve a kezelés hatékonyságában! Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont orvosa osztja meg a legfontosabbakat.

 

Az elhízás manapság már népbetegségnek számít, a többség mégse az egészségre gyakorolt hatása miatt foglalkozik vele, hanem a külső megjelenésre helyezi a hangsúlyt. Az inzulinrezisztencia állapotának fennállása során a kelleténél több inzulin termelődik, hogy segítse a glükóz beépülését a sejtekbe, viszont az inzulin egyik tulajdonsága, hogy segíti a zsírtartalékok képződését és hozzájárul ahhoz, hogy zsír a raktárakban is maradjon. Amíg tehát nem normalizálódik az inzulin mennyisége, a fogyás is nehézségekbe ütközik.

Tippek, a fogyáshoz


1. Diéta

Az IR kezelésének első része az életmód-terápia, amely a diétára és a mozgásra épül.  Ne a tömeg diéta lebegjen a szemünk előtt, hanem a személyre szabott táplálkozás, amelynek az alapjai:

  • a gyors/lassú felszívódású szénhidrátok megfelelő napszaki elosztása
  • a napi kalória és a CH-bevitel maximalizálása
  • a fehér liszt, finomított pékáruk kiiktatása
  • a cukor mellőzése.


2. Mozgás

A diéta önmagában kevés, a mindennapok részévé kell tenni a mozgást is. A fokozatosságra ügyelve, szakember segítségével érhető el az ideális eredmény.  A kardioedzések mellett súlyzós gyakorlatok is szükségesek a test átformálásához. Mindennapokhoz tipp:

  • lépcsőzzön lift helyett
  • gyalogoljon plusz egy megállót
  • kiránduljon a természetben


3. Gyógynövények

A gyógynövények sok betegség kiegészítő kezelésében fontos szerepet kapnak, nincs ez másként az IR esetében sem. Milyen gyógynövényt válasszunk:

  • görögszénamag: csökkenti a vércukorszintet, késlelteti a glükóz felszívódását
  • erdei szederlevél: prediabéteszes állapotokban, cukorbetegség esetén is hasznos. Bónusz, hogy menstruációs zavarok esetén is eredményes a napi egy csésze tea elfogyasztása.


4. Gyógyszerek

Ha az orvos szükségesnek véli, az életmód-terápia kiegészítéseként elrendelheti gyógyszerek szedését, mellyel a sejtek inzulinra való érzékenysége javítható.

Téma szakértője

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK