A pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák panaszok széles skáláját eredményezhetik, ám sokan nem gondolnak arra, hogy elhúzódó szemészeti tünetüket a pajzsmirigy zavara is okozhatja. Pedig a mirigy túl-és alulműködése igen gyakran okoz szemészeti panaszokat, melyek megfelelő kezelés után az esetek többségében megszűnnek. Hogy pontosan milyen tüneteket okozhat a pajzsmirigy kóros hormontermelése, arról dr. Békési Gábor, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.
Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5
Legyen szó pajzsmirigy alul-vagy túlműködésről, mindkét esetben jelentkezhetnek különböző szemproblémák. Ennek pontos oka máig nem tisztázott egyértelműen, ám a tudósok valószínűsítik, hogy a pajzsmirigyen és a szem környékén ugyanolyan receptorok találhatóak, mint a pajzsmirigyben, így ha a pajzsmirigy megbetegszik, akkor annak előbb-utóbb szemtünetei is lesznek. A nemzetközi szakirodalom a jelenséget TED-nek (thyroid eye disease) nevezi- melynek során a szemgödörben lévő izmok és zsírszövetek gyulladásba kerülnek, és megduzzadhatnak, ami nem csupán látászavarral jár, de külső nyomai is lehetnek (pl. bevérzések a szemen, a szemgolyó kidülledése).
Érdemes tudni, hogy a legtöbb esetben van a problémának egy aktív szakasza, amit tünetmentesség követ- éppen ezért gyakran a betegek nem kerülnek idejében a megfelelő szakemberhez.
A szemszárazság és az ebből adódó kellemetlen problémák - pl. szúró, viszkető érzés- hátterében több minden is meghúzódhat. Gyakran a nem megfelelő szemüveg viselése, a túl sok monitornézés, környezeti ártalmak (pl. cigarettafüst) vagy allergiás reakció a kiváltó ok, ám ha a panasz még hosszú idő után sem múlik el, vagy vissza-visszatér, akkor érdemes pajzsmirigyzavarra gyanakodni - magyarázza dr. Békési Gábor, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája, aki hozzátette, leggyakrabban a pajzsmirigy túlműködéssel járó Basedow-kór okoz hasonló panaszokat. A pajzsmirigy alulműködése ugyanakkor szemhéj körüli duzzanathoz vezethet.
Bár meglehet, igen kellemetlen tüneteket okoz a pajzsmirigyzavar, ám az esetek többségében az idejében megkezdett terápiával orvosolható a probléma. Ehhez azonban az kell, hogy a beteg ne nyugodjon bele kellemetlen tüneteibe, és mielőbb kerüljön a megfelelő szakemberhez. Ez nem csak az aktuálisan fennálló panaszok miatt fontos, hanem a szövődmények elkerülése céljából is, ugyanis kezelés nélkül könnyen károsodhat a szaruhártya és a szemben található idegek, valamint állandósulhat a kettős látás, és az egyéb látásproblémák is.
Véleményeket Dr. Békési Gáborról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5. em.
Telefonszám: +36 70 621 2443
A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.