A pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák panaszok széles skáláját eredményezhetik, ám sokan nem gondolnak arra, hogy elhúzódó szemészeti tünetüket a pajzsmirigy zavara is okozhatja. Pedig a mirigy túl-és alulműködése igen gyakran okoz szemészeti panaszokat, melyek megfelelő kezelés után az esetek többségében megszűnnek. Hogy pontosan milyen tüneteket okozhat a pajzsmirigy kóros hormontermelése, arról dr. Békési Gábor, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.
Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5
Legyen szó pajzsmirigy alul-vagy túlműködésről, mindkét esetben jelentkezhetnek különböző szemproblémák. Ennek pontos oka máig nem tisztázott egyértelműen, ám a tudósok valószínűsítik, hogy a pajzsmirigyen és a szem környékén ugyanolyan receptorok találhatóak, mint a pajzsmirigyben, így ha a pajzsmirigy megbetegszik, akkor annak előbb-utóbb szemtünetei is lesznek. A nemzetközi szakirodalom a jelenséget TED-nek (thyroid eye disease) nevezi- melynek során a szemgödörben lévő izmok és zsírszövetek gyulladásba kerülnek, és megduzzadhatnak, ami nem csupán látászavarral jár, de külső nyomai is lehetnek (pl. bevérzések a szemen, a szemgolyó kidülledése).
Érdemes tudni, hogy a legtöbb esetben van a problémának egy aktív szakasza, amit tünetmentesség követ- éppen ezért gyakran a betegek nem kerülnek idejében a megfelelő szakemberhez.
A szemszárazság és az ebből adódó kellemetlen problémák - pl. szúró, viszkető érzés- hátterében több minden is meghúzódhat. Gyakran a nem megfelelő szemüveg viselése, a túl sok monitornézés, környezeti ártalmak (pl. cigarettafüst) vagy allergiás reakció a kiváltó ok, ám ha a panasz még hosszú idő után sem múlik el, vagy vissza-visszatér, akkor érdemes pajzsmirigyzavarra gyanakodni - magyarázza dr. Békési Gábor, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája, aki hozzátette, leggyakrabban a pajzsmirigy túlműködéssel járó Basedow-kór okoz hasonló panaszokat. A pajzsmirigy alulműködése ugyanakkor szemhéj körüli duzzanathoz vezethet.
Bár meglehet, igen kellemetlen tüneteket okoz a pajzsmirigyzavar, ám az esetek többségében az idejében megkezdett terápiával orvosolható a probléma. Ehhez azonban az kell, hogy a beteg ne nyugodjon bele kellemetlen tüneteibe, és mielőbb kerüljön a megfelelő szakemberhez. Ez nem csak az aktuálisan fennálló panaszok miatt fontos, hanem a szövődmények elkerülése céljából is, ugyanis kezelés nélkül könnyen károsodhat a szaruhártya és a szemben található idegek, valamint állandósulhat a kettős látás, és az egyéb látásproblémák is.
Véleményeket Dr. Békési Gáborról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5. em.
Telefonszám: +36 70 621 2443
Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.
Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.
Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe.