A pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák panaszok széles skáláját eredményezhetik, ám sokan nem gondolnak arra, hogy elhúzódó szemészeti tünetüket a pajzsmirigy zavara is okozhatja. Pedig a mirigy túl-és alulműködése igen gyakran okoz szemészeti panaszokat, melyek megfelelő kezelés után az esetek többségében megszűnnek. Hogy pontosan milyen tüneteket okozhat a pajzsmirigy kóros hormontermelése, arról dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.
Legyen szó pajzsmirigy alul-vagy túlműködésről, mindkét esetben jelentkezhetnek különböző szemproblémák. Ennek pontos oka máig nem tisztázott egyértelműen, ám a tudósok valószínűsítik, hogy a pajzsmirigyen és a szem környékén ugyanolyan receptorok találhatóak, mint a pajzsmirigyben, így ha a pajzsmirigy megbetegszik, akkor annak előbb-utóbb szemtünetei is lesznek. A nemzetközi szakirodalom a jelenséget TED-nek (thyroid eye disease) nevezi- melynek során a szemgödörben lévő izmok és zsírszövetek gyulladásba kerülnek, és megduzzadhatnak, ami nem csupán látászavarral jár, de külső nyomai is lehetnek (pl. bevérzések a szemen, a szemgolyó kidülledése).
Érdemes tudni, hogy a legtöbb esetben van a problémának egy aktív szakasza, amit tünetmentesség követ- éppen ezért gyakran a betegek nem kerülnek idejében a megfelelő szakemberhez.
A szemszárazság és az ebből adódó kellemetlen problémák - pl. szúró, viszkető érzés- hátterében több minden is meghúzódhat. Gyakran a nem megfelelő szemüveg viselése, a túl sok monitornézés, környezeti ártalmak (pl. cigarettafüst) vagy allergiás reakció a kiváltó ok, ám ha a panasz még hosszú idő után sem múlik el, vagy vissza-visszatér, akkor érdemes pajzsmirigyzavarra gyanakodni - magyarázza dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája, aki hozzátette, leggyakrabban a pajzsmirigy túlműködéssel járó Basedow-kór okoz hasonló panaszokat. A pajzsmirigy alulműködése ugyanakkor szemhéj körüli duzzanathoz vezethet.
Bár meglehet, igen kellemetlen tüneteket okoz a pajzsmirigyzavar, ám az esetek többségében az idejében megkezdett terápiával orvosolható a probléma. Ehhez azonban az kell, hogy a beteg ne nyugodjon bele kellemetlen tüneteibe, és mielőbb kerüljön a megfelelő szakemberhez. Ez nem csak az aktuálisan fennálló panaszok miatt fontos, hanem a szövődmények elkerülése céljából is, ugyanis kezelés nélkül könnyen károsodhat a szaruhártya és a szemben található idegek, valamint állandósulhat a kettős látás, és az egyéb látásproblémák is.
Véleményeket Dr. Békési Gáborról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5. em.
Telefonszám: +36 70 621 2443
A pajzsmirigy betegségek igen negatív hatással vannak a családalapításra, hiszen mindkét nem esetén olyan folyamatokat generálnak, melyek nagyban rontják a fogamzókészséget. Hogy miként befolyásolja a férfiak spermaképét a pajzsmirigy alul-és túlműködés, azt dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája osztotta meg.
Az egészségügyben, orvoslásban olykor találkozni olyan elnevezésekkel, illetve szakterületekkel, melyeket sokan nem ismernek, nem tudják, vajon mit is takarnak. Ilyen például a lipidológia is. Hogy pontosan mit is jelent, mivel foglalkozik a lipidológus, azt Prof. Dr. Somogyi Anikótól, az Endokrinközpont belgyógyász-endokrinológusától, lipidológusától kérdeztük meg.
A hormonzavarok tünetei kapcsán leggyakrabban a hajhullás, a menstruációs problémák és a meddőség kerülnek szóba, ám számos olyan bőrön jelentkező panasz van, melyek felhívják a figyelmet különböző endokrin problémákra. Hogy melyek lehetnek jelzésértékűek, azt dr. Bérczy Judittól, az Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusától kérdeztük meg.