Tünetek, melyekről nem is gondolná, hogy pajzsmirigyzavar okozza

Tünetek, melyekről nem is gondolná, hogy pajzsmirigyzavar okozza

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2019.03.19 10:47

Ha kellemetlen tünettel szembesül valaki, akkor gyakran már maga a panasz sejteti, hogy milyen szervünk lett beteg. A pajzsmirigyzavarok azonban olyan tüneteket produkálhatnak, melyekből az illető nem is gondolná, hogy ennek az apró szervnek a hibás működése okozza a problémát. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája összeszedett néhány ilyen panaszt. 
 

Fájó csuklók 

A fájó, zsibbadó csukló rendszerint csukló-alagút szindrómára utal. A panasz általában éjjel jelentkezik, valamint sok betegnek a kézfej, ujjak finom mozgása is nehézkessé válik (pl. Írás, gépelés, ruhák begombolása stb.) Hátterében az áll, hogy bizonyos anyagok felhalmozódnak az itt lévő szövetekben, így az idegek feszülés alá kerülnek. A problémát a kéz megerőltetésén és reumás betegségeken kívül gyakran pajzsmirigy alulműködés okozza, így, ha a beteg ilyesmit tapasztal, mindenképp nézesse meg TSH, T3 és T4 értékeit, hiszen ha pajzsmirigyzavart diagnosztizálnak, azt gyógyszeres úton kezelni kell! 

Sárga tenyér 

pajzsmirigyzavar tüneteiIgen zavaró tünet lehet a sárgásan elszíneződött tenyér is, és sokan nem is gondolnak arra, hogy bizony pajzsmirigyzavar jele is lehet. Hashimoto betegség esetén ugyanis a béta-karotin nem képes A-vitaminná alakulni, így az felhalmozódik a szervezetben. Mivel a béta-karotin a felelős az ételek sárga színéért, így nem csoda, ha túl sok van belőle, úgy az a bőrt is sárgás árnyalatúvá teszi. 

Megritkult, hiányos szemöldök 

Az arc karakterét nagyban befolyásolja a szemöldök, így igencsak feltűnő, amikor az kisebb-nagyobb mértékben megritkul. Ezt legtöbben az idő múlására vagy a helytelen szemöldökszedésre fogják, és szemöldökceruzával, illetve sminktetoválással próbálnak javítani a helyzeten. Mivel igencsak zavaró a ritkuló szemöldök, ezért ezeket a tüneti megoldásokat nem is kell elvetni, ám érdemes lenne megvizsgáltatni pajzsirigy funkcióit, mivel könnyen lehet, hogy a szerv alulműködése okozza a problémát. 

Horkolás 

pajzsmirigyzavar meglepő tüneteiA horkolás komoly betegség, az alvási apnoe tünete is lehet, így fontos, hogy komolyan vegyük, egyrészt a lehetséges szövődményei miatt (pl. hipertónia), másrészt azért, mert betegséget jelezhet. A pajzsmirigy alulműködés okozta elhízás miatt ugyanis szűkül a levegő járata, ráadásul a megnagyobbodott pajzsmirigy, illetve a nagyobb göbök is horkoláshoz vezethetnek- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája. 

Kezeléssel a panaszoknak is búcsút inthet 

A pajzsmirigyzavarokat az alapján kell kezelni, hogy annak pontosan milyen formája áll fenn. Ennek eldöntéséhez a laborvizsgálaton túl ultrahangra van szükség (esetleg még más képalkotó vizsgálatokra, aspirációs citológiára). Legtöbbször gyógyszeres terápia indokolt, ám strúma, illetve göbök esetén műtétre is sor kerülhet. Amennyiben a pajzsmirigy hormontermelése normalizálódik, úgy a tünetek csökkennek/megszűnnek. 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértői

Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora
Dr. Skurdenka Beatrix

Dr. Skurdenka Beatrix

endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!
43 éves nő vagyok. Gyermekkorom óta folyamatosan lassan növekvő szinte csak göbökből álló strummám van. Műtétre azért nem volt még szükség, mert a TSH az alsó határon, T3, T4 normál értékű. Fél évente ellenőriztetem az értékeket. Előfordulhat- e, hogy ilyen értékek mellett a fáradékonyságot, a semmire nem reagáló (mozgás, rost, folyadék) székrekedést, időnkénti fura szívkalimpálást, szapora szívverést a pajzsmirigy okozza? Kb. 1 éve tapasztalom ezeket, előtte semmi ilyesféle gondom nem volt.
Köszönettel várom válaszát.

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

Amennyiben a TSH-T3-T4 értékek a normál tartományban vannak, panaszait nem a pajzsmirigy okozza. Tüneteinek hátterében számos egyéb probléma is állhat. Kérjen háziorvosától részletes belgyógyászati kivizsgálást!

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

hozzáállás 5*

A beteghez való hozzáállással nagyon megvoltam elégedve, mind a recepciós hölgyek, mind pedig a doktor úr részéről. Köszönöm!

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK