5 hiba, melyet elkövethet pajzsmirigy hormonpótlás során

5 hiba, melyet elkövethet pajzsmirigy hormonpótlás során

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2019.03.07 11:26

Pajzsmirigy alulműködés esetén a fő terápia a gyógyszeres kezelés, melynek során pótlásra kerülnek a hiányzó pajzsmirigy hormonok. Viszont – mint a legtöbb készítmény esetén- van néhány dolog, melyekre nem árt ügyelni, ugyanis több minden is befolyásolhatja a terápia sikerességét. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ezeket a buktatókat ismerteti.

Nem vár a reggelivel és a kávéval

A pajzsmirigy gyógyszereket a legjobb reggel, üres gyomorra bevenni, ezért vannak, akik a reggelijükhöz, illetve a kávéjukhoz veszik be. Pedig ez nagy hiba, hiszen ekkor csökken a szer felszívódása, így az nem is tudja kifejteni a hatását. Erre sokszor csak akkor jönnek rá, amikor a kezelés ellenére sem mutat kielégítő javulást a beteg állapota- sem a közérzete, sem a hormonszintjei nem lesznek lényegesen jobbak. Az orvosok azt tanácsolják, hogy a reggeli előtt minimum fél órával, a kávé előtt pedig legalább egy órával vegye be a készítményt, méghozzá lehetőleg vízzel!

Jódot szed

A pajzsmirigy alulműködés és a jódhiány gyakran kéz a kézben jár, ám vannak olyan állapotok (pl. Hashimoto betegség), amikor a jódpótlás csak olaj a tűzre, hiszen ezáltal fokozódnak a kóros autoimmun folyamatok. Így hiába a megfelelő dózisú gyógyszer, az értékek nem javulnak. Hogy ez a hiba elkerülhető legyen, érdeklődjön orvosánál, hogy a fennálló probléma esetén szabad-e plusz jódot fogyasztani, és ha igen, akkor mennyit. Ma már szerencsére vannak olyan vizsgálatok, melyekkel lehet mérni a jódszintet,  így megtudható, kinél áll fenn hiány, és ha igen, akkor az milyen mértékű. A jód szint meghatározása 24 órás gyűjtött vizeletből történik, hiszen a szervezet a fel nem használt jódot így üríti ki a szervezetből. 

Milyen hibákat véthetünk a pajzsmirigy hormonpótlás esetén?Nem ügyel az évszakváltozásokra

Vannak olyan betegségek és állapotok, melyek kezeléséhez más dózis szükséges a hideg hónapokban, mint nyáron. Ilyen kór pl. a pajzsmirigyzavar is, így érdemes ellenőriztetni a komolyabb hőmérséklet-változásokkor a TSH, T3 és T4 szintet, mivel könnyen lehet, hogy más adagolásra van szükség télen, mint a kánikulában.

Nem konzultál orvosával, ha más gyógyszert is elkezd szedni

A gyógyszerkölcsönhatások igen gyakoriak- nincs ez máshogy a pajzsmirigy készítményekkel sem. Éppen ezért, ha új gyógyszert szükséges szednie mellette, mindig egyeztessen kezelőorvosával, ugyanis bizonyos szerek gátolják, mások pedig fokozzák a felszívódást (ilyen esetekben kb. 2 órát érdemes várni a két készítmény szedése között)- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

Csökkentik a pajzsmirigyhormonok felszívódását: vastabletták, savlekötők, kálcium-karbonátot tartalmazó készítmények

Fokozzák a pajzsmirigyhormonok felszívódását: szteroidok, vízhajtók, antidepresszánsok, gyulladáscsökkentők.

Terhesség során nagyobb dózisra lehet szükség

Mivel a várandósság során a magzat az anyukától szerzi a számára szükséges pajzsmirigy hormonokat, így az alulműködés terhesség alatt fokozódhat. Ezért fontos, hogy minden trimeszterben ellenőriztesse a TSH, T3, T4 szintjét, mert akkor idejében felismerhető a hiány, és a dózist a kezelőorvos megemelheti. Ez természetesen nem árt a babának, sőt, szükségszerű a komplikációk elkerüléséhez.

További híreink>>>

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértői

Dr. Skurdenka Beatrix

Dr. Skurdenka Beatrix

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Kollár Réka

Dr. Kollár Réka

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus

Orvos válaszol

Üdvözlöm!

Szeretnék érdeklődnèk, hogy ha a szabad t3 magas a tsh jó és a szabad t4 is az utalhat pajzsmirigy alulmüködésre? Ultrahangon göböket találtak és állandó székrekedésem van.

Köszönöm

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

A magas T3 szint a pajzsmirigy túlműködése mellett szól, nem alulműködést jelez. Ismételtesse meg a labor vizsgálatot, mert a magas T3-nak alacsony TSH szinttel kell járnia! A pajzsmirigy göbökkel akkor kell foglalkozni, ha az 1 cm-t elérik, vagy meghaladják. A székrekedésnek számtalan oka lehet. Az Ön esetében ez nem függ össze a pajzsmiriggyel. Kérjen gasztroenterológiai kivizsgálást!
Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Érthető, megnyugtató

"Az előzmények türelmes meghallgatása, és a hozott labor eredményeknek számomra is érthető értékelése. Megnyugtató tájékoztatás és megfelelő információ a további vizsgálatok kérése mellett."  

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK