A pajzsmirigy alulműködés lelki tünetei

A pajzsmirigy alulműködés lelki tünetei

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2019.02.25 10:45

Napjainkban szinte nincs is olyan ember, aki teljes lelki nyugalommal, stresszmentesen élné az életét. Természetesen kisebb-nagyobb mélypontok bárkinél előfordulhatnak, ám ha bizonyos panaszok állandósulni látszanak, úgy érdemes pajzsmirigyzavarra is gondolni, hiszen a probléma több lelki tünetben is megnyilvánulhat. Hogy pontosan melyekben, arról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.

Pajzsmirigy alulműködés is okozhatja 

 A lelki panaszokat nem csupán a stressz és a feszített tempó válthatja ki. Meglehet, hogy egy betegség húzódik meg a háttérben, és igen gyakori, amikor a pajzsmirigy a gondok forrása. A szerv alulműködése esetén ugyanis lelassul az anyagcsere, megemelkedik a TSH szint, emellett pedig lecsökken mind a T3/ T4 hormonok értéke. Hazánkban a pajzsmirigy problémák igen gyakoriak, mivel közepesen jódhiányos területen élünk, így a következő lelki tünetek esetén érdemes endokrinológus szakemberhez fordulni.

pajzsmirigyzavar lelki tüneteiDepresszió – A depresszió gyakori kísérője a pajzsmirigy zavaroknak, így az alulműködésnek is. Oka visszavezethető egyrészt arra, hogy a kevés pajzsmirigy hormon miatt megnő a testsúly, de a zavar általános letargiát is okoz. Ezért ha gyakran érzi magát fásultnak, érdemes a pajzsmirigy funkcióit ellenőriztetnie az antidepresszánsok szedése előtt.

Aluszékonyság – A hormontermelés elcsúszása – alulműködés esetén – lassítja az anyagcsere folyamatokat. Vagyis lassabb lesz a kiválasztás, ezért lelassul az energiatermelés is. Ennek köszönhetően a beteg fáradtnak érzi magát, aluszékonnyá válik.

Kimerültség – ebben az esetben is a lelassult anyagcsere folyamatok tehetők felelőssé a tünetért. Hiszen ha nincs meg a megszokott energiatermelés, akkor a szokásos ritmusban élt élet előbb vagy utóbb kimeríti a szervezetet.

Koncentrációs zavar – mivel a pajzsmirigy alulműködés fáradékonyságot okoz, ezért gyakori, amikor a beteg koncentráció zavarra is panaszkodik, hiszen fáradtan nem vagyunk képesek olyan mértékben odafigyelni, mint amikor a testünk működése optimális és kipihentek vagyunk

Hormonpótlással a jó közérzetért és hangulatért

A pajzsmirigy alulműködés kezelése hormonterápiával történik. Az endokrinológus szakember az előzetes vizsgálatok alapján felállítja a diagnózist, és meg is kezdi a kezelést. Az alulműködésből eredő csökkent hormonszintet hormon készítményekkel lehet szinten tartani, ezáltal a pajzsmirigy funkciók helyreállnak, a tünetek mérséklődnek, idővel megszűnnek- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

A pajzsmirigy megfelelő működésének fenntartása érdekében rendszeres kontroll szükséges, hogy a szakember a lehető legpontosabban legyen képes beállítani a szükséges gyógyszer mennyiségét, hiszen meglehet, időközben változtatni kell a dózison.

További híreink>>>

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértői

Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

endokrinológus, belgyógyász
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora

Orvos válaszol

Tisztelt Dr Úr/Nő!
Ma voltam nyaki uh-n. Azt mondta az uh-t végző orvos, hogy sajnos nem jók az eredményeim. Az endokrinológus viszont azt mondta, hogy fél év múlva csináltassak újabb uh-t. A vérkép rendben. Mindkét lebeny és az isthmus finoman inhom.szerk.,mérs.echoszegény.A bal lebeny alsó harmadában centro-medialisan 10*6,5 mm haloval övezett cysotusan részlegesen degenerált isoechogen göb.Az isthmusban centralisan 4mm haloval övezett mérs.echoszegény göb.A bal lebeny mögött egy 15*11mm pajzsmiriggyel azonos echoszerk.képlet van. A pajzsmirigyben min. fokokozottnak imponáló vascularisatio látszik.
Ez így elég ijesztőleg hat. Vajon tényleg ráér a fél éves ultrahang? Semmi mást nem javasoltak.
Válaszát köszönöm!

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

Szerintem nem érdemes fél évet várni. Az egy cm körüli göböket meg kell szúrni, és a sejteket ennek alapján elemezni. Ne izguljon! A pajzsmirigy göbök az esetek túlnyomó többségében jóindulatúak. A vizsgálatra csak a biztonság végett van szükség. A szúrás után is évente UH ellenőrzés szükséges. Ha a göbök növekednek, meg kell ismételni a szúrást.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

kedves és érthető

Nagyon tetszett, hogy pontosan a megadott időpontban hívtak be, Dr, Békési Gábor nagyon kedves volt, érthetően magyarázott, és ez az ügyfélszolgálatra is érvényes, most volram itt először, és nagyon megvagyok elégedve 

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK