Mindig fázik? Pajzsmirigy alulműködést jelezhet!

Mindig fázik? Pajzsmirigy alulműködést jelezhet!

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2018.12.10

Idén télen sorra dőlnek meg a hidegrekordok, így sokan vannak, akik a réteges öltözködés ellenére is folyton dideregnek a szabad levegőn. Igen ám, de sokaknál a panasz az otthon melegében is megmarad, és pulóverben, vastag pléddel betakarózva is fáznak, így folyton emelnek a lakásban a hőmérsékleten. Amennyiben Ön –vagy valamely családtagja- is a fagyoskodók közé tartozik, akkor érdemes ellenőriztetni a pajzsmirigy funkcióit, ugyanis a tünet sokszor pajzsmirigy alulműködésre utalhat! A témában dr. Békési Gábort, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.

Hidegben sem normális, ha álladóan fázik

A téli hónapokban sok esetben 0 fok alá csökken a kinti hőmérséklet, ezért a meleg, réteges öltözködés elengedhetetlen a betegségek elkerülése céljából, valamint azért, hogy még egy rövid séta alkalmával se kelljen dideregni. Persze, ha valaki hosszabb időt tölt a mínuszokban, akkor egy idő után természetes, hogy el kezd fázni – pláne ha közben nem mozog-, ám ha a megfelelő ruházat ellenére nap mint nap reszket a hidegtől, és még az otthon melegében is a több réteg ruhában érzi komfortosan magát, akkor érdemes utánajárni, mi okozza a problémát, ugyanis betegség is állhat a háttérben.

Pajzsmirigy alulműködés is lehet a csökkent hidegtűrés hátterében

Sokan csupán alkati sajátosságnak fogják fel a csökkent hidegtűrést, és belenyugszanak, hogy bizony számukra a tél kész szenvedés. Pedig sok esetben pajzsmirigy alulműködés okozhatja a panaszt.

fázás, pajzsmirigy alulműködésA pajzsmirigy alulműködés igen sok embert érint, és sajnos nagy számban vannak azok is, akiknél bár fennáll a hormonzavar, nem tudnak betegségükről. Ennek oka, hogy legtöbbször igen általános tüneteket produkál (pl. túlsúly, menstruációs zavar, hajhullás, depresszió, fáradékonyság, székrekedés). Érdemes tudni, hogy az állapot olykor csökkent hidegtűréssel is jár – mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

A pajzsmirigy ugyanis részt vesz a test hőszabályozásában, hiszen a szerv elsődlegesen az anyagcsere folyamatokért felelős, és a lebontó folyamatok hőt termelnek. Pajzsmirigy alulműködés esetén az anyagcsere lelassul, így a beteg az átlagnál jobban kezd el fázni, ráadásul az alap testhője is alacsonyabb lesz, valamint a végtagjai is hideggé válnak.

Egyszerű vérvétellel megállapítható a pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy alulműködés kezelése nagy jelentőséggel bír, hiszen az anyagcsere-folyamatok befolyásolása révén kellemetlen tüneteket és komoly szövődményeket is okozhat (pl. meddőség, vetélés). Éppen ezért, amennyiben valakiben felmerül a pajzsmirigyzavar gyanúja, fontos, hogy vérvétel útján megbizonyosodjon TSH, T4, T3 és ATPO szintjéről, melyek alapján a betegség diagnosztizálható.

Gyógyszeres kezeléssel – vagyis a hiányzó pajzsmirigy hormonok pótlásával- a panaszok rövid időn belül megszűnhetnek, így a téli hónapokban is jól érezheti magát, és akár szabadtéri programokra is bátran vállalkozhat.

További híreink>>>

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Bejelentkezés pajzsmirigy alulműködés kivizsgálásra:

+36 70 431 9728

pajzsmirigy alulműködés kivizsgálása

Téma szakértői

Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus

Orvos válaszol

Tisztelt valaszt ado doktor! Szeretnem megtudni, hogy hogy lehet az, hogy eddig pajzsmirigy alulmukodes (kb 10 koruli tsh) most par honap alatt 0,04- es tsh- ra lecsokkent? Nagy baj ez vagy csak hagyjam abba a gyogyszert( letroxot). Koszonettel Himer Anna

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

Nem tudom, milyen adag Letroxot szed. Az, hogy a TSH lecsökkent, valószínűleg a túl nagy adag gyógyszer következménye. A gyógyszert ne hagyja abba, hanem forduljon kezelőorvosához, hogy a szükséges adagot megbeszéljék. Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nyugalmat sugárzó

dr. Békési Gábor nyugalmat árasztó szaktudásával nagyon meg voltam elégedve

További vélemények

Hírek

Magas ATPO normál TSH mellett-lehetséges?

Magas ATPO normál TSH mellett-lehetséges?

A pajzsmirigyzavarok diagnosztikájában nagy szerepe van a laborvizsgálatnak is, melynek során olyan értékeket néznek, mint pl. a TSH, fT3, fT4, ATPO. Sokan úgy gondolják, hogy ha az ATPO szintje emelkedett, akkor bizony a TSH is rendellenes. Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa elárulta, ez nem minden esetben van így. 

További részletek
Jódellátottság - nagy gondokat okozhat a jódhiány

Jódellátottság - nagy gondokat okozhat a jódhiány

A jód a pajzsmirigy hormonok fontos alkotója, hiánya és túlsúlya is zavart okoz a pajzsmirigy működésben- éppen ezért érdemes nagy figyelmet fordítani a megfelelő mennyiségű bevitelére. Hogy milyen hazánk jódellátottsága jelenleg, miért számít mérföldkőnek a jódozott só bevezetése, illetve, miket okoz pontosan jódhiány, arról Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

További részletek
Metformin- ezeket érdemes tudni róla

Metformin- ezeket érdemes tudni róla

A metformin igen gyakran használt hatóanyag az IR, a prediabetes és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében, hiszen nagyban hozzájárul az inzulin-és a vércukorszintek optimalizálásához. Hogy mi mindent érdemes róla tudni, azt dr. Koppány Viktóriától, az Endokrinközpont endokrinológusától, PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától kérdeztük meg.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok