5 tudnivaló a pajzsmirigy alulműködésről

5 tudnivaló a pajzsmirigy alulműködésről

Prof. Dr. Balázs Csaba Módosítva: 2018.12.04 15:42

A pajzsmirigy a nyak alsó részén elhelyezkedő, pillangó alakú szerv. Hormonjai számos alapvető életfunkcióhoz nélkülözhetetlenek, az agy, a test, az izmok és egyéb szervek normál működéséhez is szükségesek. Alulműködés esetén a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont ahhoz, hogy a feladatát megfelelően el tudja látni, ezért megjelennek a hiányállapot tünetei.

Bármilyen életkorban jelentkezhet

A pajzsmirigy alulműködés nők körében gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál, ám életkor tekintetében nincs különbség: nemcsak felnőttkorban, hanem kisgyermekeknél és serdülőknél is megjelenhet.

Nem jó jel, ha folyton fázik

Az alulműködés miatt az egész szervezet működése – a keringés és az anyagcsere -  is lelassul, a betegség legjellegzetesebb tünetei is emiatt jelentkeznek: hízás, fáradtság, hajhullás, zsibbadtság, bizsergés érzés a kezekben és hideg végtagok. A felsorolt tünetek hosszabb időn át, nem ritkán évek alatt alakulnak ki, a panaszok pedig olyan szerteágazóak, ami tovább nehezíti a diagnózist és a mielőbbi kezelést – magyarázza Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. Ha az említett tüneteket tapasztaljuk, vagy a családban előfordult már pajzsmirigybetegség, de meddőség és ismételt vetélések esetén is fontos a pajzsmirigy állapotát ellenőrizni!

Autoimmun betegség

A pajzsmirigy alulműködésnek több kiváltó oka lehet: a túl kevés jódfogyasztás, sugárkezelés, vagy a pajzsmirigy részleges, vagy teljes eltávolítása. A leggyakrabban azonban autoimmun folyamat figyelhető meg a háttérben, melynek során az immunrendszer nem csak a kórokozókat, hanem az egészséges sejteket – ez esetben a pajzsmirigy sejtjeit - is elpusztítja. Ennek jól ismert formája a Hashimoto betegség is. Ezzel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a túl kevés jód mellett, gyakran épp a betegség megelőzése céljából adagolt, túl sok szervetlen jód bevitele felelős a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedésiért – figyelmeztet Balázs professzor.  „A betegségre genetikailag fogékonyak számára a jód mind gyulladást, csökkent és túlműködést is kiválthat. A pajzsmirigy göbös megbetegedéseiben -akiknek túlműködő göbük van- súlyos túlműködés alakulhat ki.
Mielőtt el kezdenék szedni, ezért feltétlen célszerű konzultálni endokrinológussal, nehogy gyulladás, esetleg túlműködés alakuljon ki.”

Gyógyszerrel kezelhető

A pajzsmirigy alulműködés nem gyógyítható, de gyógyszerrel kezelhető. Jól beállított kezeléssel a beteg életminősége nagy mértékben javulni fog, és a hiányzó hormon pótlásával a kellemetlen tünetek is megszűnnek. Prof. Balázs Csaba elmondta, hogy a személyre szabott dózis beállítása hosszabb időt igénybe vehet. „Nincs olyan általánosan javasolható dózis, ami mindenkinek beválik. A készítmény adagolása mindig egyéni, a beteg tüneteinek és vizsgálati eredményeinek függvényében történik. A gyógyszerek helyes adagolására ügyelni kell, mert a túl kevés hormonpótlás nem szünteti meg az alulműködés tüneteit, a túladagolással pedig az alulműködés könnyen túlműködésbe fordulhat.”

Ez történhet, ha nem kezelteti az alulműködést

A pajzsmirigy alulműködést nem csak azért érdemes mielőbb kivizsgáltatni és kezelni, mert a tünetek jelentősen rontják az életminőséget. A csökkent hormonműködés egy másik szövődménye, hogy megnöveli a szívbetegségek kockázatát. A betegeknél ugyanis megemelkedik az LDL koleszterin mértéke, ez pedig károsítja az artériák egészségét, ezáltal növeli a szívbetegségek kialakulásának veszélyét.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Bejelentkezés pajzsmirigy alulműködés kivizsgálásra:

+36 70 431 9728

pajzsmirigy alulműködés kivizsgálása

Téma szakértői

Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt Budai Endrokinközpont!
Lányom egy éve szedi a bromocriptint nagyon magas prolactin szintje miatt. /Nincs daganata, kontrasztos ct vizsgálat bizonyította/
A napokban abbahagyta a gyógyszert. Mikor lehet laborvizsgálatot csináltatni, hogy a gyógyszer ne befolyásolja az eredményt?
A kezelőorvosa külföldön tartózkodik több hónapja ezért kérdezem Önöket.
Mostanáig kellett szedni a gyógyszert.
Előre is köszönöm válaszukat.
Üdvözlettel: Tóth Ilona

Tisztelt Tóth Ilona!

Fontos lenne tudni milyen más gyógyszereket használ, mivel néhány készítmény befolyásolhatja a prolactin szintet. A vérvételt a gyógyszer befejezését követő 1 hónap múlva ajánlott legkorábban elvégeztetni.

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.

További részletek
Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.

További részletek
Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK