A pajzsmirigyzavarok nagy része egészen általános tünetekkel jár, pedig a pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák, mint a túl- és alulműködés, a panaszok széles skáláját eredményezhetik, és gyakran okoznak szemészeti panaszokat is.
A tudósok valószínűsítik, hogy a pajzsmirigyen és a szem környékén ugyan olyan receptorok találhatóak, ezért ha a pajzsmirigy megbetegszik, úgy előbb-utóbb szemproblémák, szemtünetek is lehetnek. Ezt a jelenséget a nemzetközi szakirodalom TED-nek – vagyis vagyis Thyroid Eye Disease nevezi.
A panasz jelentkezése egészen kellemetlen és esztétikailag is zavaró. Olyan állapot, amikor a szem izmai, a szemhéjak, a könnymirigyek, valamint a szem mögött lévő zsírszövetek gyulladásba kerülnek. Ez a szem és a szemhéj duzzanatát, bevörösödését okozhatja, valamint a szemek kidülledésével is járhat.
A szem izmai nem képesek megfelelő működésre, nem mozognak egymással összhangban – ez kettős látást okozhat.
A TED csökkent látást is kiválthat. Ennek oka lehet a szem hátulján lévő idegre gyakorolt nyomás vagy a szem elülső részén kialakuló fekély. Hátterében állhat, hogy a szemhéjak nem képesek teljesen bezáródni.
A TED valójában egy autoimmun betegség (Graves-Orbitopathia vagy Ophthalmopathia), amely akkor fordul elő, amikor a test immunrendszere megtámadja a szemet körülvevő szövetet, gyulladást okozva.
Tünetei:
Legtöbb esetben a probléma aktív szakaszát tünetmentes állapot követi, ezért fordulhat elő gyakran, hogy a betegek nem kerülnek idejében a megfelelő szakemberhez.
A szövődmények elkerülése céljából javasolt minél előbb szakemberhez fordulni. Megfelelő kezelés nélkül könnyen károsodhat a szaruhártya és a szemben található idegek, valamint állandósulhat a kettős látás és az egyéb látásproblémák is.
Szemprobléma alakulhat ki pajzsmirigy túlműködéskor, melynek hátterében gyakran a Graves-Basedow kór húzódik meg. A betegség során a szemgolyó mögött kötőszöveti duzzanat jön létre, így a szemgolyó kisebb-nagyobb mértékben kidülled, ami szemszárazsághoz és szemzáródási zavarokhoz is vezethet.
Ha túlműködik a mellékvesekéreg, ez a szemprobléma alakul ki. Szemészeti tünetei leggyakrabban látóérkiesés, látásromlás és a szemnyomás emelkedése.
Az állapot a mellékvesében termelődő aldoszteron mennyiségének emelkedésével jár, és mivel a hiperaldoszteronizmus magas vérnyomással jár együtt, így annak szemtünetei is felléphetnek, mint a látászavarok és a szemfenéki elváltozások.
Cukorbetegeknél – legyen szó 1-es vagy 2-es típusról - súlyos szemprobléma alakulhat ki. A cukorbetegség egyik veszélyes szövődménye a diabéteszes retinopátia, amikor a szemfenéken tócsás vérzések léphetnek fel. Romlik a retina vérellátottsága, valamint a szem idegei is károsodnak. Legrosszabb esetben teljes vakságot is okozhat a probléma. Rendkívül fontos a cukorbetegek rendszeres szemészeti ellenőrzése.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be szemészeti kivizsgálásra
Rendelés típusa: Rendelés helye: Széna tér Téma szakértője
Prof. Dr. Holló Gábor
Szinte mindenki számára ismerős, hogy egy bőséges lakmározás után álmosság, fáradtság lesz rajta úrrá, és fellép az ún. “kajakóma”. Ez egyszer-egyszer előfordulhat, ám ha gyakran jelentkezik, akkor dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa azt tanácsolja, érdemes utánajárni, mi is okozza a problémát, ugyanis nagyon gyakran IR (inzulinrezisztencia) áll a hátterében.
A mellékvese egy igen fontos endokrin szervünk, melynek zavarai több problémát is okozhatnak. Az egyik ilyen az ún. Addison-kór, mely alacsony vérnyomást, depressziót és fokozott pigmentációt eredményezhet. Hogy miket érdemes tudni a betegségről, azt dr. Polyák Annamáriától, az Endokrinközpont endokrinológusától tudtuk meg.
A pajzsmirigybetegségek legnagyobb része gyógyszeresen eredményesen kezelhető, ám vannak olyan esetek, amikor javulást csakis a műtéti beavatkozástól lehet várni. Dr. Békési Gábort, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját arról kérdeztük, vajon mikor indokolt a műtét, és mire lehet utána számítani?