Pajzsmirigy okozta szemproblémák

Pajzsmirigy okozta szemproblémák

Szerző: Endokrin Központ | Módosítva: 2023.09.29 14:11

A pajzsmirigyzavarok nagy része egészen általános tünetekkel jár, pedig a pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák, mint a túl- és alulműködés, a panaszok széles skáláját eredményezhetik, és gyakran okoznak szemészeti panaszokat is.

 A tudósok valószínűsítik, hogy a pajzsmirigyen és a szem környékén ugyan olyan receptorok találhatóak, ezért ha a pajzsmirigy megbetegszik, úgy előbb-utóbb szemproblémák, szemtünetek is lehetnek. Ezt a jelenséget a nemzetközi szakirodalom TED-nek – vagyis vagyis Thyroid Eye Disease nevezi.

Mit jelent a TED?

A panasz jelentkezése egészen kellemetlen és esztétikailag is zavaró. Olyan állapot, amikor a szem izmai, a szemhéjak, a könnymirigyek, valamint a szem mögött lévő zsírszövetek gyulladásba kerülnek. Ez a szem és a szemhéj duzzanatát, bevörösödését okozhatja, valamint a szemek kidülledésével is járhat.

Milyen látásproblémákat okozhat a TED?

A szem izmai nem képesek megfelelő működésre, nem mozognak egymással összhangban – ez kettős látást okozhat.

A TED csökkent látást is kiválthat. Ennek oka lehet a szem hátulján lévő idegre gyakorolt nyomás vagy a szem elülső részén kialakuló fekély. Hátterében állhat, hogy a szemhéjak nem képesek teljesen bezáródni.

A TED valójában egy autoimmun betegség (Graves-Orbitopathia vagy Ophthalmopathia), amely akkor fordul elő, amikor a test immunrendszere megtámadja a szemet körülvevő szövetet, gyulladást okozva.

Tünetei:

Legtöbb esetben a probléma aktív szakaszát tünetmentes állapot követi, ezért fordulhat elő gyakran, hogy a betegek nem kerülnek idejében a megfelelő szakemberhez.

A szövődmények elkerülése céljából javasolt minél előbb szakemberhez fordulni. Megfelelő kezelés nélkül könnyen károsodhat a szaruhártya és a szemben található idegek, valamint állandósulhat a kettős látás és az egyéb látásproblémák is.

Milyen hormonális zavarokra utalhatnak a szemproblémák?

Graves-Basedow kór

Szemprobléma alakulhat ki pajzsmirigy túlműködéskor, melynek hátterében gyakran a Graves-Basedow kór húzódik meg. A betegség során a szemgolyó mögött kötőszöveti duzzanat jön létre, így a szemgolyó kisebb-nagyobb mértékben kidülled, ami szemszárazsághoz és szemzáródási zavarokhoz is vezethet.

Cushing szindróma

Ha túlműködik a mellékvesekéreg, ez a szemprobléma alakul ki. Szemészeti tünetei leggyakrabban látóérkiesés, látásromlás és a szemnyomás emelkedése.

Hiperaldoszteronizmus

Az állapot a mellékvesében termelődő aldoszteron mennyiségének emelkedésével jár, és mivel a hiperaldoszteronizmus magas vérnyomással jár együtt, így annak szemtünetei is felléphetnek, mint a látászavarok és a szemfenéki elváltozások.

Cukorbetegség

Cukorbetegeknél – legyen szó 1-es vagy 2-es típusról - súlyos szemprobléma alakulhat ki. A cukorbetegség egyik veszélyes szövődménye a diabéteszes retinopátia, amikor a szemfenéken tócsás vérzések léphetnek fel. Romlik a retina vérellátottsága, valamint a szem idegei is károsodnak. Legrosszabb esetben teljes vakságot is okozhat a probléma. Rendkívül fontos a cukorbetegek rendszeres szemészeti ellenőrzése.

Téma szakértője

  • Prof. Dr. Holló Gábor

  • Szakterületek:
    • szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista
  • Specialitások:
    • ​​​​​​glaucoma (zöldhályog) speciális diagnosztika és hosszú távú gondozás
    • szemészeti betegségek vizsgálata, kezelése, gondozása
    • magas vérnyomás okozta szemproblémák
    • diabéteszes és hipertenzív retinopátia

     

    Rendelés típusa:

    • személyes rendelői vizit

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 841 8636

     

    Online bejelentkezés

Hírek

Nem jön a baba? A pajzsmirigy is lehet az oka!

Nem jön a baba? A pajzsmirigy is lehet az oka!

A pajzsmirigy alulműködése és túlműködése – elsősorban autoimmun betegsége – is rontja a teherbeesés esélyét, emellett vetélést, koraszülést, fejlődési rendellenességeket is okozhatnak. Ezért fontos a pajzsmirigy-értékek ellenőrzése a tervezett várandósság előtt, meddőség esetén és a várandósság alatt is – hangsúlyozza dr. Skurdenka Beatrix belgyógyász, endokrinológus, az Endokrinközpont meddőség- és pajzsmirigy-specialistája.

További részletek
Pajzsmirigybetegsége lehet? Ezekkel a vizsgálatokkal kideríthető!

Pajzsmirigybetegsége lehet? Ezekkel a vizsgálatokkal kideríthető!

A pajzsmirigybetegségek számos szerv működésére kedvezőtlenül hathatnak. A tünetekből nem mindig egyértelmű, hogy pajzsmirigyproblémák állnak-e a háttérben, ezért is nélkülözhetetlen sokszor a pajzsmirigy vizsgálata, amire többféle módszer létezik. A pajzsmirigybetegségek diagnosztikájáról dr. Békési Gábor, PHD, endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens, az Endokrinközpont pajzsmirigybetegségek specialistája ad tájékoztatást.

További részletek
Stressz és hormonzavarok- nem elég egyedül a gyógyszeres kezelés

Stressz és hormonzavarok- nem elég egyedül a gyógyszeres kezelés

A stressz a mindennapi életünk szerves részét képezi, éppen ezért fontos, hogy megtanuljuk a megfelelő stresszkezelési technikák elsajátítását, hiszen, ha az idegeskedés és a feszült hangulat állandósul, akkor az nem csak a mentális egészségünkre van hatással, hanem a fizikaira is. Hogy milyen változásokat idéz elő sok stressz a hormonrendszerünkben, azt dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa magyarázta el. 

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok