Pajzsmirigy diagnosztika: mit mutatnak a laborparaméterek?

Pajzsmirigy diagnosztika: mit mutatnak a laborparaméterek?

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2019.01.29 13:43

A pajzsmirigy betegségek diagnózisa összetett feladat, így előfordulhat, hogy a pajzsmirigy funkciót vizsgáló vérvételen túl egyéb módszerek is szükségesek, ilyenek a különböző laborparaméterek meghatározása. Dr. Bérczy Judit belgyógyászt, endokrinológust, a Budai Endokrinközpont orvosát kérdeztük.

 

Pajzsmirigy-alulműködés (hipotireózis) és túlműködés (hipertireózis) esetében nagyon fontos a pontos diagnózis, ennek során egyebek mellett megnézik a pajzsmirigy hormonok mennyiségét a vérben.

TSH

A TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon, a T3 és a T4 hormonok termelését váltja ki) a pajzsmirigy-alulműködésének és túlműködésének vizsgálatára, valamint a pajzsmirigybetegségek gyógyszeres terápiájának monitorozására szolgál.

pajzsmirigy, pajzsmirigy diagnosztika, pajzsmirigy panel, tsh, dr. bérczy judit, endokrinközpontA legtöbb esetben már a TSH szint ismeretéből következtetni lehet a pajzsmirigy működésére.

  • Emelkedett TSH szint esetében a pajzsmirigy kevés hormont termel, emiatt az agy fokozza a TSH termelést, hogy megpróbálja megfelelő szinten serkenteni a pajzsmirigy működését.

  • Csökkent TSH szint esetén éppen az ellenkezője történik: túlzott mértékben termel a pajzsmirigy hormont.

T4 és T3

A pontosabb meghatározásához a TSH mellé külön szabad T4, valamint szabad T3 vagy totál T3 (fehérjéhez kötött és nem kötött hormon összessége) szinteket néznek. A pajzsmirigy hormonszintek a tünetek ismeretében nagyon jó támpontot jelentenek a megfelelő és hatékony kezeléshez.

Pajzsmirigy panel

Amikor mindhárom (TSH, szabad T4 és totál vagy szabad T3) vizsgálatot elvégzik a laboratóriumban, pajzsmirigy panel vizsgálatot kér a szakorvos, így teljes képet kaphat a pajzsmirigy-funkcióról. Sok esetben szükség lehet egy kibővített nagy pajzsmirigy panelre, melyben meghatározásra kerül az antiTPO, antiTG, TRAK (TSH receptor elleni antitest), illetve a reverzT3 is – sorolja dr. Bérczy Judit.

Adiponektin-szint mérés

pajzsmirigy panel, vérvétel, laborvizsgálat, dr. bérczy judit, endokrinközpontAz adiponektin egy protein alapú hormon, befolyásolja a szervezet válaszát az inzulinra. Az éhomi vércukorszint és éhomi inzulinszint értékéből számítják az adiponektin indexet (ADI). A teszt alkalmas a szénhidrát anyagcserezavar betegségek, IR, PCOS, illetve a cukorbetegség gyanúja esetén is, befolyásolja ugyanis a szervezet válaszát az inzulinra.

  • A vizsgálat a reggeli órákban történik, éhgyomorra!

  • A szokásos gyógyszereket be lehet szednie, erről azonban tudnia kell az orvosnak!

A normál ADI 1.0-1.9 közötti. Nem mindegy, hogy magasabb vagy alacsonyabb a kapott érték: a magasabb szint egy védőfaktor lehet a zsigeri zsírszövet felszaporodásának megakadályozásában, a kövérségi állapot kialakulásában. Gyulladáscsökkentő, zsírégető, anyagcsere-fokozó hatása van. Amennyiben alacsonyabb a vérben az adiponektin-szint, könnyebben felborul az anyagcsere-háztartás, könnyebben kialakul az elhízás, mert növekszik a zsigeri zsírszövet, lassul a zsírégetés, és sajnos egyebek mellett a diabétesz kockázata is növekvő tendenciát mutat ilyenkor – sorolja a Budai Endokrinközpont orvosa.

Ezek a diagnosztikus módszerek irányt mutatnak a kezelőorvosnak, hogy szükség szerint további vizsgálatokat kérjen, majd az eredmények birtokában elkezdődjön a pajzsmirigy betegségek terápiája, folyamatos kontrollal.

Forrás: Budai Endokrinközpont

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!

Pajzsmiríggyel kapcsolatos problémám eddig még nem volt, ill. a TSH. is normális határon mozgott. Most készült UH.vizsgálat alapján a jobb lebeny 12x12x33 mm. a bal 14x13x33mm.Az isthmus nem szélesebb.Szerkezete kifejezetten inhomogén, de körülírt góc nem különül el benne.
Vélemény: Thyreoiditis chr.

Szeretném kérdezni, van e köze mindehhez, hogy negyedévenként Bonviva vénás injekiót kapok,(eddig már két alkalommal)? Ez előtti vérképvizsgálatomon a TSH. érték normális volt.
Megtisztelő válaszátköszönettel veszem.

Ilona

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Kérdező4
Megtisztelt bizalmával, köszönöm.
A leírtak alapján és az eddigi tapasztalatok szerint a pajzsmirigyben jelenleg leírt Uh kép, valószínűleg már előbb mint az inj. elkezdődhetett.
A pontos válaszhoz, és a megfelelő pajzsmirigy védelem érdekében , személyes konzultácoióval tudok hatékonyan segteni , szívesen fogadom a rendelésemen.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Jó szakember

"Bérczy Doktornő nagyon jo szakember, pontos, figyelmes, mindenben kompromisszum kész. Örül az ember sikereinek. Teljesen megbízok benne. Ilyen orvosra van szükségem. Szívböl ajanlom mindenkinek."

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK