Pajzsmirigy diagnosztika: mit mutatnak a laborparaméterek?

Pajzsmirigy diagnosztika: mit mutatnak a laborparaméterek?

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2019.01.29 13:43

A pajzsmirigy betegségek diagnózisa összetett feladat, így előfordulhat, hogy a pajzsmirigy funkciót vizsgáló vérvételen túl egyéb módszerek is szükségesek, ilyenek a különböző laborparaméterek meghatározása. Dr. Bérczy Judit belgyógyászt, endokrinológust, a Budai Endokrinközpont orvosát kérdeztük.

 

Pajzsmirigy-alulműködés (hipotireózis) és túlműködés (hipertireózis) esetében nagyon fontos a pontos diagnózis, ennek során egyebek mellett megnézik a pajzsmirigy hormonok mennyiségét a vérben.

TSH

A TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon, a T3 és a T4 hormonok termelését váltja ki) a pajzsmirigy-alulműködésének és túlműködésének vizsgálatára, valamint a pajzsmirigybetegségek gyógyszeres terápiájának monitorozására szolgál.

pajzsmirigy, pajzsmirigy diagnosztika, pajzsmirigy panel, tsh, dr. bérczy judit, endokrinközpontA legtöbb esetben már a TSH szint ismeretéből következtetni lehet a pajzsmirigy működésére.

  • Emelkedett TSH szint esetében a pajzsmirigy kevés hormont termel, emiatt az agy fokozza a TSH termelést, hogy megpróbálja megfelelő szinten serkenteni a pajzsmirigy működését.

  • Csökkent TSH szint esetén éppen az ellenkezője történik: túlzott mértékben termel a pajzsmirigy hormont.

T4 és T3

A pontosabb meghatározásához a TSH mellé külön szabad T4, valamint szabad T3 vagy totál T3 (fehérjéhez kötött és nem kötött hormon összessége) szinteket néznek. A pajzsmirigy hormonszintek a tünetek ismeretében nagyon jó támpontot jelentenek a megfelelő és hatékony kezeléshez.

Pajzsmirigy panel

Amikor mindhárom (TSH, szabad T4 és totál vagy szabad T3) vizsgálatot elvégzik a laboratóriumban, pajzsmirigy panel vizsgálatot kér a szakorvos, így teljes képet kaphat a pajzsmirigy-funkcióról. Sok esetben szükség lehet egy kibővített nagy pajzsmirigy panelre, melyben meghatározásra kerül az antiTPO, antiTG, TRAK (TSH receptor elleni antitest), illetve a reverzT3 is – sorolja dr. Bérczy Judit.

Adiponektin-szint mérés

pajzsmirigy panel, vérvétel, laborvizsgálat, dr. bérczy judit, endokrinközpontAz adiponektin egy protein alapú hormon, befolyásolja a szervezet válaszát az inzulinra. Az éhomi vércukorszint és éhomi inzulinszint értékéből számítják az adiponektin indexet (ADI). A teszt alkalmas a szénhidrát anyagcserezavar betegségek, IR, PCOS, illetve a cukorbetegség gyanúja esetén is, befolyásolja ugyanis a szervezet válaszát az inzulinra.

  • A vizsgálat a reggeli órákban történik, éhgyomorra!

  • A szokásos gyógyszereket be lehet szednie, erről azonban tudnia kell az orvosnak!

A normál ADI 1.0-1.9 közötti. Nem mindegy, hogy magasabb vagy alacsonyabb a kapott érték: a magasabb szint egy védőfaktor lehet a zsigeri zsírszövet felszaporodásának megakadályozásában, a kövérségi állapot kialakulásában. Gyulladáscsökkentő, zsírégető, anyagcsere-fokozó hatása van. Amennyiben alacsonyabb a vérben az adiponektin-szint, könnyebben felborul az anyagcsere-háztartás, könnyebben kialakul az elhízás, mert növekszik a zsigeri zsírszövet, lassul a zsírégetés, és sajnos egyebek mellett a diabétesz kockázata is növekvő tendenciát mutat ilyenkor – sorolja a Budai Endokrinközpont orvosa.

Ezek a diagnosztikus módszerek irányt mutatnak a kezelőorvosnak, hogy szükség szerint további vizsgálatokat kérjen, majd az eredmények birtokában elkezdődjön a pajzsmirigy betegségek terápiája, folyamatos kontrollal.

Forrás: Budai Endokrinközpont

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!!!

A következő problémával fordulok önhöz, idén márciusban csontritkulást diagnosztizáltak nálam, mivel már 4-5 éve nehezen tudok járni, illetve súllyal menni, lépcsőzni. Ezzel a problémámmal reumatologús szakorvoshoz fordultam ahol labor vizsgálat kimutatta, hogy a csont kálcium tartalma megfelelő, a foszfát(0,58) alk.foszfát 612. A \"D\" vitamin beépülése a csontba elindult, de nem megfelelő. A Parat hormon(112). Ezért kaptam beutalót izotóp(pajzsmirigy illetve mellékpajzsmirigy) vizsgálatra, aminek sajnos időpontja október közepe. Ezekkel a problémákkal endokkrinológiai osztályra utaltak ambulánsan. A kérdésem az lenne, hogy tudna-e segíteni a problémáimon, illetve mi lehet a probléma forrása???!!!!!


Köszönettel: gaboroo

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves érdeklődő!
A mellékpajzsmirigy rendellenesség valószínűsíthető,de a pontos ok tisztázása is fontos, mely az izotóp vizsgálattal részben tisztázható.
Személyesen szívesen segítek, a rendelésemen.
Üdvözlettel:
dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Biztonságot keltő

"A hagyományos medicinával ellentétben nem a félelemkeltésen alapult a konzultáció. Körültekintő és biztonságot keltő volt a doktornő véleménye."

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK