A pajzsmirigy betegségek diagnózisa összetett feladat, így előfordulhat, hogy a pajzsmirigy funkciót vizsgáló vérvételen túl egyéb módszerek is szükségesek, ilyenek a különböző laborparaméterek meghatározása. Dr. Bérczy Judit belgyógyászt, endokrinológust, a Budai Endokrinközpont orvosát kérdeztük.
Pajzsmirigy-alulműködés (hipotireózis) és túlműködés (hipertireózis) esetében nagyon fontos a pontos diagnózis, ennek során egyebek mellett megnézik a pajzsmirigy hormonok mennyiségét a vérben.
A TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon, a T3 és a T4 hormonok termelését váltja ki) a pajzsmirigy-alulműködésének és túlműködésének vizsgálatára, valamint a pajzsmirigybetegségek gyógyszeres terápiájának monitorozására szolgál.
A legtöbb esetben már a TSH szint ismeretéből következtetni lehet a pajzsmirigy működésére.
Emelkedett TSH szint esetében a pajzsmirigy kevés hormont termel, emiatt az agy fokozza a TSH termelést, hogy megpróbálja megfelelő szinten serkenteni a pajzsmirigy működését.
Csökkent TSH szint esetén éppen az ellenkezője történik: túlzott mértékben termel a pajzsmirigy hormont.
A pontosabb meghatározásához a TSH mellé külön szabad T4, valamint szabad T3 vagy totál T3 (fehérjéhez kötött és nem kötött hormon összessége) szinteket néznek. A pajzsmirigy hormonszintek a tünetek ismeretében nagyon jó támpontot jelentenek a megfelelő és hatékony kezeléshez.
Amikor mindhárom (TSH, szabad T4 és totál vagy szabad T3) vizsgálatot elvégzik a laboratóriumban, pajzsmirigy panel vizsgálatot kér a szakorvos, így teljes képet kaphat a pajzsmirigy-funkcióról. Sok esetben szükség lehet egy kibővített nagy pajzsmirigy panelre, melyben meghatározásra kerül az antiTPO, antiTG, TRAK (TSH receptor elleni antitest), illetve a reverzT3 is – sorolja dr. Bérczy Judit.
Az adiponektin egy protein alapú hormon, befolyásolja a szervezet válaszát az inzulinra. Az éhomi vércukorszint és éhomi inzulinszint értékéből számítják az adiponektin indexet (ADI). A teszt alkalmas a szénhidrát anyagcserezavar betegségek, IR, PCOS, illetve a cukorbetegség gyanúja esetén is, befolyásolja ugyanis a szervezet válaszát az inzulinra.
A vizsgálat a reggeli órákban történik, éhgyomorra!
A szokásos gyógyszereket be lehet szednie, erről azonban tudnia kell az orvosnak!
A normál ADI 1.0-1.9 közötti. Nem mindegy, hogy magasabb vagy alacsonyabb a kapott érték: a magasabb szint egy védőfaktor lehet a zsigeri zsírszövet felszaporodásának megakadályozásában, a kövérségi állapot kialakulásában. Gyulladáscsökkentő, zsírégető, anyagcsere-fokozó hatása van. Amennyiben alacsonyabb a vérben az adiponektin-szint, könnyebben felborul az anyagcsere-háztartás, könnyebben kialakul az elhízás, mert növekszik a zsigeri zsírszövet, lassul a zsírégetés, és sajnos egyebek mellett a diabétesz kockázata is növekvő tendenciát mutat ilyenkor – sorolja a Budai Endokrinközpont orvosa.
Ezek a diagnosztikus módszerek irányt mutatnak a kezelőorvosnak, hogy szükség szerint további vizsgálatokat kérjen, majd az eredmények birtokában elkezdődjön a pajzsmirigy betegségek terápiája, folyamatos kontrollal.
Forrás: Budai Endokrinközpont
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kivizsgálásra: |
Endokrinközpont |
Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Széna tér
Telefonszám: +36 30 141 4242
További véleményekNagyon elégedett voltam a Skype-konzultációval és persze dr. Bérczy Judittal. A kérdéseimre körültekintő és hasznos válaszokat kaptam. Nagyon szimpatikus volt a doktornő kedvessége és nyitottsága. Szuper, csak ajánlani tudom!
Szinte mindenki számára ismerős, hogy egy bőséges lakmározás után álmosság, fáradtság lesz rajta úrrá, és fellép az ún. “kajakóma”. Ez egyszer-egyszer előfordulhat, ám ha gyakran jelentkezik, akkor dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa azt tanácsolja, érdemes utánajárni, mi is okozza a problémát, ugyanis nagyon gyakran IR (inzulinrezisztencia) áll a hátterében.
A mellékvese egy igen fontos endokrin szervünk, melynek zavarai több problémát is okozhatnak. Az egyik ilyen az ún. Addison-kór, mely alacsony vérnyomást, depressziót és fokozott pigmentációt eredményezhet. Hogy miket érdemes tudni a betegségről, azt dr. Polyák Annamáriától, az Endokrinközpont endokrinológusától tudtuk meg.
A pajzsmirigybetegségek legnagyobb része gyógyszeresen eredményesen kezelhető, ám vannak olyan esetek, amikor javulást csakis a műtéti beavatkozástól lehet várni. Dr. Békési Gábort, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját arról kérdeztük, vajon mikor indokolt a műtét, és mire lehet utána számítani?