Mi is az az AntiTPO és mikor ellenőriztesse a szintjét?

Mi is az az AntiTPO és mikor ellenőriztesse a szintjét?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2023.09.01 14:43

A pajzsmirigy funkciók vizsgálatánál gyakran fel szokott merülni az ún. AntiTPO szintjének ellenőrzése is. Hogy pontosan miről van szó, mire utalhat a megemelkedett mennyisége, és hogy mely esetekben érdemes megbizonyosodni a szintjéről, arról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.

Mi az az AntiTPO?

A pajzsmirigy rendellenességek diagnosztikájában nagy szerepe van az AntiTPO szint ellenőrzésének, mely az tireo-peroxidáz elleni antitestet jelöli. A tireo-peroxidáz enzim egy olyan fehérje, ami a pajzsmirigy hormonok szintézisében játszik fontos szerepet, így az ellene termelt antitest befolyásolja a hormonok egymásba való alakulását.  Ennek eredményeképp a szervezetben kevés pajzsmirigy hormon lesz, és kialakul a pajzsmirigy alulműködés.


Endokrinközpont szolgáltatásai pajzsmirigybetegség gyógyítására:

  • Endokrinológiai szakorvosi vizit a pajzsmirigy betegség kezelésére
  • Endokrinológiai szakorvosi vizit a terhesség utáni pajzsmirigy gyulladás kezelésére
  • Labor vizsgálatok a pajzsmirigy állapotának vizsgálatára
  • Labor vizsgálat az AntiTPO szint ellenőrzésére
  • Labor vizsgálat a TSH szint ellenőrzésére
  • Dietetikai szolgáltatás a pajzsmirigy betegség megelőzése és szinten tartása érdekében
  • Holisztikus szemléletű endokrin gyógyítás
  • Pajzsmirigy ultrahang
  • Pajzsmirigy aspirációs citológia | mintavétel és szövettan

Milyen betegségekkel jár együtt?

Az AntiTPO magas szintje több pajzsmirigy rendellenességet is kísér, ám olykor előfordulhat önmagában is- viszont ekkor időnkénti pajzsmirigy vizsgálat javasolt (TSH, T3, T4 ellenőrzése), ugyanis könnyen pajzsmirigyzavart indukálhat. A probléma alul-és túlműködést is eredményezhet, és legtöbbször olyan állapotokkal jár együtt, mint a Hashimoto-betegség, a Grawes-Basedow kór, terhesség utáni pajzsmirigy gyulladás (postpartum thyreoditis). Éppen ezért magas AntiTPO esetén időnként szükséges ezen állapotok irányába vizsgálatokat végeztetni- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

Mikor ellenőriztesse az AntiTPO szintjét?

Az enzim szintjének ellenőrzése minden olyan esetben indokolt, amikor a TSH értéke a referencia tartományon kívül esik, tehát felmerül a pajzsmirigy alul-vagy túlműködés gyanúja. Természetesen akkor is szükséges lehet az ellenőrzése, ha az illetőnél olyan tünetek jelentkeznek, melyek pajzsmirigyzavarra utalhatnak. Ilyenek például a menstruációs zavarok, emésztési rendellenességek, székrekedés/hasmenés, hajhullás, teherbe esési nehézségek/vetélés, csökkent hideg/melegtűrés, szapora pulzus, remegés, depresszió, idegesség. Ilyen esetekben az AntiTPO mellett érdemes megvizsgáltatni a TSH, T4, T3 szintjét is, valamint szükséges lehet pajzsmirigy ultrahangon is részt venni, hogy a szakember pontos képet kapjon a szerv szerkezetéről, nagyságáról és az esetleges elváltozásokról.

Mi a teendő magas AntiTPO esetén?

A magas AntiTPO azt jelenti, hogy a szervezet ellenanyagokat termel a pajzsmirigy ellen- tehát egy autoimmun folyamatról van szó, amit gyógyítani nem lehet, ám az általa okozott zavart  kezelni igen. Amennyiben nincs mellette egyéb kóros állapot, akkor az időnkénti ellenőrzésen kívül egyéb teendő nincs, ám ha pajzsmirigy alul-vagy túlműködéssel jár, akkor azt kezelni szükséges (leggyakrabban gyógyszeresen, de szükség lehet jódizotópos terápiára, műtétre is).

További híreink>>>

Téma szakértői

Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Horváth Barnabás

Dr. Horváth Barnabás

radiológus
Dr. Csengei Gábor

Dr. Csengei Gábor

reumatológus

Orvos válaszol

Tisztelt Dr. Nő/ Dr. Úr!
A kérdésem az lenne, hogy magasabb TSH (5,8), de középértéken lévő T3 és T4 esetén, háziorvos által felírt LThyroxin 50 mg folyamatosan szedhető-e. Szeptember óta szedem, azóta 1,58-ra csökkent a TSH. Semmi kóros tünetem nincs, de mivel endokrinológiára nem küldött az orvosom, felmerült bennem, hogy ez az adagolás hosszú távon megfelelő-e? A gyógyszer előtt kicsit fáradékony voltam, híztam és diéta ellenére sem sikerült fogynom. Azóta jobb a közérzetem és fogytam is, persze diétával.
Előre is köszönöm a válaszukat.
M. Andrea

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

Úgy tűnik a leletek alapján, hogy az L-Thyroxin adagja megfelelő. Ennek ellenére félévente TSH ellenőrzés szükséges, mert lehet, hogy a gyógyszer igény változik. Amennyiben valódi alulműködése van, a gyógyszert egész életében szednie kell. Ha jól van beállítva, mellékhatással nem kell számolni. Még egyszer hangsúlyozom a rendszeres labor ellenőrzés fontosságát.

Üdvözlettel: Békési Dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

kedves és érthető

Nagyon tetszett, hogy pontosan a megadott időpontban hívtak be, Dr, Békési Gábor nagyon kedves volt, érthetően magyarázott, és ez az ügyfélszolgálatra is érvényes, most volram itt először, és nagyon megvagyok elégedve 

További vélemények

Hírek

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek
Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK