Az adiponektin egy protein alapú hormon, amelyet a szervezetben a zsírsejtek termelnek és a zsírok és a glukóz anyagcseréjét szabályozza. Az adiponectin befolyásolja a szervezet válaszát is az inzulinra.
Új kutatások bizonyítják, hogy az adiponektin szint jelző faktora lehet az inzulinrezisztenciának. Egyes vizsgálatok szerint az adiponektin szint mérésével is kimutatható az PCOS és cukorbetegség is. Kapcsolódó cikkünk
IR, PCOS és cukorbetegség - Egyszerűbb és pontosabb vizsgálat érhető el
A felsorolt betegségek gyanúja esetén, a terheléses vércukorvizsgálat helyett elvégezhető az adiponektin értékének meghatározása. Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa elmondta, hogy a korábbinál lényegesen egyszerűbb és az érintettek számára kevésbé megterhelő vizsgálathoz elegendő egy vérvétel, és nem szükséges a sok esetben kellemetlen mellékhatásokat okozó cukoroldat elfogyasztása.
Az adiponektin szint meghatározása vérvétellel történik. A vizsgálat a reggeli órákban történik, éhgyomorra kell érkezni. A szokásos gyógyszereket be lehet szedni, de az értékelés során a kezelőorvosnak ezt figyelembe kell venni. A vizsgálatra bárki jelentkezhet, akinél korábban ilyen tesztet végeztek. Az adiponektin szint mérése szükséges a betegség diagnózisának megállapításához és később, a kontroll alkalmával a javulás mértékének meghatározásához megismételhető.
Policisztás ovárium szindrómában szenvedő nők zsírszövete nem termel elegendőt az adiponektin nevű hormonból. Kutatások alapján bizonyítható, hogy az ADI index jelentősen csökken a PCOS-ban és metabolikus szindrómában szenvedők esetében.
IR és a metabolikus szindróma értékelésére is alkalmas a vizsgálat, hiszen ezen állapotok esetében is az inzulinszint okozta vércukorszint emelkedése ad bizonyítékot a betegség megállapítására.
A jó hír, hogy ez nem pusztán kutatási fázisban járó vizsgálat, hanem már hazánkban is elérhatő IR, PCOS és cukorbetegség gyanúja esetén, az adiponektin szint mérés a Budai Endokrinközpontban.
Téma szakértői
A pigmentfoltok igen zavaróak tudnak lenni, főleg akkor, ha az arcon jelentkeznek, hiszen így búcsút inthetünk az egységes bőrtónusnak. Általában a nyári időszakban jelennek meg az UV fény hatására-többek között ezért is fontos nagy figyelmet tulajdonítani a megfelelő fényvédelemnek. Azonban érdemes tudni, hogy nem csak a napfény csalogathatja elő ezeket a sötétebb foltokat, hanem bizonyos hormonális változások, hormonzavarok is. Hogy melyek ezek, azt dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa osztotta meg.
Akár már diagnosztizáltak valakinél pajzsmirigy betegséget, akár csak a gyanú merült fel, vannak olyan vizsgálatok, melyek fontosak a nyomon követés, valamint a pontos diagnózis felállítása céljából. Dr. Polyák Annamáriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát ezekről a vizsgálatokról kérdeztük.
A Graves-Basedow-kór egy autoimmun pajzsmirigyzavar, melynek során a szerv a kelleténél nagyobb mennyiségű pajzsmirigy hormont termel. A betegek kb. fele tapasztalja az ún. Merseburgi triászként emlegetett három tünetet. Hogy melyek ezek, és mit lehet tenni, azt dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája mondta el.