A pajzsmirigyzavar hatásai a férfiakra

A pajzsmirigyzavar hatásai a férfiakra

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2017.08.09 Módosítva: 2023.09.29 14:26

A pajzsmirigyzavar leggyakrabban a nők kapcsán merül fel, ám a probléma ugyanúgy sújtja az erősebbik nem tagjait is, igaz, valamennyire ritkábban. Hogy náluk még milyen panaszok jelezhetik az állapotot, arról dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.

Általánosságban a pajzsmirigyzavarokról

A pajzsmirigyzavaroknak több formájuk is van, és a legtöbb esetben a szerv túl sok, illetve túl kevés hormontermelésével jár (természetesen vannak kivételek). A leggyakoribb problémák a következők: pajzsmirigy megnagyobbodás (strúma), pajzsmirigy göbök, pajzsmirigy daganatos megbetegedése, pajzsmirigy gyulladás, illetve a pajzsmirigy alul-és túlműködése. 

A pajzsmirigy által termelt hormonok nagy befolyást gyakorolnak az anyagcsere folyamatokra (is), ezért túlműködés esetén a szervezet fokozott üzemmódra kapcsol, míg az alulműködés ennek ellenkezőjével jár. Ennek fényében ez előbbi jellemző tünetei a hasmenés, csökkent melegtűrés, fokozott izzadás, szapora pulzus, remegés, stressz, álmatlanság. Az alulműködés ezzel szemben székrekedést, csökkent hidegtűrést, alacsony pulzust, fáradékonyságot és depressziót eredményez.

Férfiakat is sújtja

A pajzsmirigyzavarok a férfiakat bár ritkábban, ám ugyanúgy sújtják, mint a nőket, viszont náluk más panaszok is jelentkezhetnek.

Meddőség

A probléma mind a nőknél, mind a férfiaknál meddőséget okozhat.  A pajzsmirigy túlműködés ugyanis a spermiumok csökkent mozgását eredményezheti, míg az alulműködés kevés spermiumszámot okozhat, mivel megnövelheti az agyalapi mirigy által termelt prolaktin szintjét, ami csökkenti a tesztoszteron mennyiségét.

 Rossz szexuális élet

A Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism egyik korábbi számában megjelent tanulmány szerint mind a túlműködés, mind az alulműködés negatív hatást gyakorol a férfiak szexuális életére is. Előbbi esetben ugyanis korai magömléssel lehet számolni, míg hypothyreosis fennállása csökkent libidóval, megkésett ejakulációval és merevedési zavarokkal járhat.

Kezeltesse problémáját, és legyen a régi önmaga

A férfiak köztudottan ritkábban járnak orvoshoz tüneteikkel, ezért náluk gyakran nem is derül fény a pajzsmirigyzavar meglétére. Pedig a kellemetlen tünetek és a rossz szexuális élet megfelelő terápiával az esetek többségében helyreállítható- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája. Ehhez első körben vérvételre van szükség (TSH, T3, T4, ATPO), mellyel felállítható a diagnózis, amit ultrahang vizsgálat tehet pontosabbá. Amennyiben bebizonyosodik a betegség megléte, úgy legtöbbször gyógyszeres kezelésre van szükség (túlműködésnél izotópos kezelés, esetleg műtét is szóba jöhet), melynek segítségével a panaszok csökkennek/megszűnnek.

További híreink>>>

Téma szakértői

Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora
Dr. Fülöp Viktor

Dr. Fülöp Viktor

endokrinológus, szülész-nőgyógyász

Orvos válaszol

antitpo 1300 felett van, a tsh ertek referencia tartományon belul.A crp normális nem mutat gyulladást,ugyszinten a versullyedes is normális erteket mutat.Kulonlegesebb panaszom nincs,nem fáj sehol sem jol erzem magam,csak egy rutin vizsgálat során derult feny a magas antitpo-ra.valojában nem tudom hogy ez velemszuletettbetegseg vagy az eletem folyamán alakult ki.hasimoto betegseg vagy esetleg valami mas?gyulladásos faktor a crp miert nem magas ha egyebkent gyulladasostireoditisem van?Szeretnem Ontol megkerdezni,milyen további vizsgálatokat javasol,annak erdekeben,hogy rálehessen biztosan jonni arra hogy ez hasimoto e vagy sem? Kell e ettol felni vagy sem?Kerem írjon,mit tegyek ? Milyen vizsgálatokat vegeztessek el?A pajzsmirigy uh negativ.Tisztelettel:F.Adrien 46 eves egy gyermekes anyuka

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!
Az anti-TPO egy ellenanyag, amit a szervezet a saját pajzsmirigye ellen termel. Ennek az értéke Önnél emelkedett. A Hashimoto betegség egy pajzsmirigy gyulladásos forma, melyre jellemző az anti-TPO emelkedett volta. A magas anti-TPO azonban nem jelent feltétlenül Hashimoto betegséget, önmagában teendőt nem igényel. Miként írja, a gyulladásos paraméterek és a TSH normálisak, szubjektív panaszai nincsenek. Nem kizárt, hogy évek múlva mégis jelentkezhet a Hashimoto betegség, aminek végül pajzsmirigy alulműködés lehet a következménye. Ezért évente TSH ellenőrzést javaslok. Amíg ez utóbbi normális, nincs különösebb teendő.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, udvarias

"A Tanár úr magas szakmai felkészültsége, tapasztalati tudása azonnal megnyilvánult- nagyon tetszett a kedvessége, udvariassága, s mert nagyon feszült voltam, jólestek megnyugtató szavai. Először jártam nála, szakmai önéletrajza alapján választottam Őt, de nem bántam meg. Szívből ajánlom mindenkinek."  

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK