A férfi hypogonadismus olyan állapot, amelyben a szervezet nem termel elég férfi nemi hormont (tesztoszteron), amely kulcsszerepet játszik a pubertáskori férfias növekedés és fejlődésszempontjából; vagy a szervezet nem képes megfelelő számú és életképességű spermiumokat termelni. A férfi hypogonadismus már születéskor jelen lehet, vagy kialakulhat az élet későbbi szakaszában, gyakran sérülés vagy fertőzés következtében. A tünetek - és az, hogy Ön mit tehet ellenük - függ attól, hogy mi az oka; és attól, hogy életének mely szakaszában lép fel a férfi hypogonadismus. A férfi hypogonadismus egyes típusai tesztoszteronpótló terápiával kezelhetők.
A férfi hypogonadismus tünetei
Elsődleges férfi hypogonadismus
Másodlagos férfi hypogonadismus
A férfi hypogonadismus kockázati tényezői
A férfi hypogonadismus szövődményei
A férfi hypogonadismus diagnózisa
A férfi hypogonadismus kezelése
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A férfi hypogonadismus kezdődhet a magzati fejlődés során, a pubertás előtt vagy felnőttkorban. A jelek és tünetek attól függnek, hogy mikor alakul ki az állapot.
Ha a szervezet a magzati fejlődés során nem termel elegendő tesztoszteront, az a külső nemi szervek növekedési zavaraival járhat. Attól függően, hogy mikor alakul ki a férfi hypogonadismus és mennyi tesztoszteron van jelen, egy genetikailag hímnemű csecsemő születhet:
A férfi hypogonadismus késleltetheti a pubertást, illetve hiányos vagy normális fejlődést okozhat. A férfi hypogonadismus akadályozhatja:
És a férfi hypogonadismus okozhatja:
Felnőtt férfiaknál a férfi hypogonadismus megváltoztathat bizonyos férfias fizikai jellemzőket és károsíthatja a normális reproduktív funkciókat. A férfi hypogonadismus korai jelei és tünetei közé tartozhatnak:
Idővel a férfi hypogonadismusban szenvedő férfiaknál kialakulhatnak:
A súlyos férfi hypogonadismus mentális és érzelmi változásokat is okozhat. A tesztoszteron csökkenésével egyes férfiaknál a női menopauza tüneteihez hasonló tünetek jelentkeznek. Ezek közé tartozhatnak:
Keresse fel kezelőorvosát, ha a férfi hypogonadismus tüneteit észleli. A férfi hypogonadismus okának megállapítása fontos első lépés a megfelelő kezeléshez.
A férfi hypogonadismus azt jelenti, hogy a herék nem termelnek elegendő mennyiséget a férfi nemi hormonból, a tesztoszteronból. A férfi hypogonadismusnak két alapvető típusa van:
A férfi hypogonadismus bármelyik típusát okozhatja öröklött (veleszületett) tulajdonság, vagy valami, ami az élet későbbi szakaszában történik (szerzett), például sérülés vagy fertőzés. Időnként az elsődleges és a másodlagos férfi hypogonadismus együtt fordul elő.
Az endokrinológiai, azaz a hormonrendszerrel kapcsolatos problémák rengeteg panaszt okozhatnak, melyek az esetek többségében igen hétköznapiak. Éppen ezért sokan pl. túlsúly, a hajhullás vagy a csökkent hidegtűrés hátterében nem sejtenek betegséget, pedig ha huzamosabb ideig fennáll bizonyos probléma, az gyakran hormonzavart jelez. Hogy milyen tünetek esetén érdemes endokrinológust felkeresni, azt dr. Bérczy Judittól, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosától tudtuk meg.Kapcsolódó cikkünk
Mikor érdemes endokrinológust felkeresni?
Az elsődleges férfi hypogonadismus gyakori okai közé tartoznak:
A másodlagos férfi hypogonadismusban a herék normálisak, de nem működnek megfelelően az agyalapi mirigy vagy a hipotalamusz problémája miatt. Számos állapot okozhat másodlagos férfi hypogonadismust, többek között:
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A férfi hypogonadismus kockázati tényezői közé tartoznak:
A férfi hypogonadismus öröklődhet. Ha az Ön családjában a fenti kockázati tényezők bármelyike szerepel, tájékoztassa orvosát.
A kezeletlen férfi hypogonadismus szövődményei attól függően különböznek, hogy mikor alakul ki: a magzati fejlődés, a pubertáskor vagy a felnőttkor során. A férfi hypogonadismus szövődményei közé tartozhatnak:
A férfi hypogonadismus korai felismerése még gyermekkorban segíthet megelőzni a késleltetett pubertásból eredő problémákat. A férfi hypogonadismus korai diagnózisa és kezelése férfiaknál jobb védelmet nyújt a csontritkulás és más kapcsolódó állapotok ellen.
Az kezelőorvosa először fizikális vizsgálatot végez, és megállapítja, hogy az Ön szexuális fejlődése, például a szeméremszőrzete, az izomtömege és a herék mérete megfelel-e az életkorának. Ha a férfi hypogonadismus jelei vagy tünetei állnak fent, kezelőorvosa meg fogja vizsgálni az Ön vérében a tesztoszteron szintjét. Mivel a tesztoszteronszint változó, és általában reggel a legmagasabb, a vérvizsgálatot általában a nap korai szakaszában, 10 óra előtt végzik, esetleg több napon is. Ha a tesztek megerősítik, hogy alacsony a tesztoszteronszintje, további vizsgálatokkal megállapítható, hogy herezavar vagy agyalapi mirigy rendellenesség az oka. Ezek a vizsgálatok magukba foglalhatják a következőket:
Heresérv - Urológiai Központ Férfimeddőség kivizsgálása és kezelése - Urológiai Központ Duzzadt herék - Urológiai KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A férfi hypogonadismust általában tesztoszteronpótlással kezelik, hogy a tesztoszteronszintet visszaállítsák a normális szintre. A tesztoszteron segíthet ellensúlyozni a férfi hypogonadismus jeleit és tüneteit, mint például a lecsökkent szexuális vágyat, a lecsökkent energiát, az arc- és testszőrzet csökkenését, valamint az izomtömeg és a csontsűrűség csökkenését. Idősebb férfiak esetében, akiknek a koruk miatt alacsony a tesztoszteronszintjük, a tesztoszteronpótlás előnyei kevésbé egyértelműek. A tesztoszteronkezelés ideje alatt kezelés első évében többször, majd azt követően évente kell ellenőrizni a kezelés hatékonyságát és mellékhatásait.
A szájon át szedhető tesztoszteronkészítményeket nem alkalmazzák férfi hypogonadismus kezelésére, mert súlyos májproblémákat okozhatnak. Emellett nem emelik stabilan a tesztoszteronszintet. Az egyik szájon át szedhető tesztoszteronpótló készítmény, a tesztoszteron undekanoát a nyirokrendszeren keresztül szívódik fel, így elkerülheti a tesztoszteron más szájon át szedhető formáinál tapasztalt májproblémákat.
Az Ön kényelmétől és költségektől függően választhat még más készítményeket is a férfi hypogonadismus kezelésére:
A tesztoszteronterápia különböző kockázatokkal jár, többek között:
A késleltetett pubertás kezelése fiúknál a kiváltó októl függ. Három-hat hónapig injekció formájában adott tesztoszteronpótlás serkentheti a pubertást és a másodlagos nemi jellegek kialakulását, például az izomtömeg növekedését, a szakáll és a szeméremszőrzet növekedését, valamint a pénisz növekedését.
Téma szakértői
A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.