Hashimoto thyreoiditis más néven idült, krónikus pajzsmirigygyulladás. Ez egy autoimmun eredetű betegség de fontos megjegyezni, hogy nem minden pajzsmirigy gyulladás Hashimoto betegség. Fontos tudni, hogy az idült pajzsmirigygyulladásoknak több formája ismert, amelynek kialakulása, prognózisa és kezelése is eltérő. A kezelésben nagy szerepe van a hormonpótlásnak és az étrendi változtatásoknak is.
Mi az a Hashimoto thyreoiditis?
Klasszikus Hashimoto pajzsmirigygyulladás
A Hashimoto thyreoiditis stádiumai
A Hashimoto thyreoiditis kezelése
A Hashimoto thyreoiditis szövődményei
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Pajzsmirigy ultrahang
Pajzsmirigy aspirációs citológia
Laborparaméterek: TSH, T3, T4, TRH, pajzsmirigy ellenes antitest szint mérés
A Hashimoto thyreoiditis, más néven Hashimoto kór, egy autoimmun betegség, amely a pajzsmirigy gyulladásával jár. A pajzsmirigy egy kis, pillangó alakú szerv a nyak területén, amely fontos szerepet játszik a szervezet anyagcseréjében, energiaszintjének szabályozásában és más fontos funkciókban.
A Hashimoto thyreoiditis során az immunrendszer tévesen azonosítja a pajzsmirigysejteket kívülálló, káros anyagoknak, és elkezdi támadni őket.
A Hashimotho thyreoditis a leggyakoribb pajzsmirigy és egyben autoimmun betegség. Az autoimmun thyreoiditisek gyakran lappangó formában jelennek meg, ezért a betegség gyakoriságáról nehéz pontos adatokat szerezni. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban. 25-30 felnőtt nő közül 1 szenved ennek a betegségnek valamelyik formájában. A szülések 3-17 %-ban tudtak a szülést követő hónapokban postpartum thyreoiditist kimutatni.
A Hashimoto thyreoiditis korai felismerése azért is fontos, mert jelentős rizikófaktora lehet az ischemiás szívbetegségeknek, ugyanis ezekben a betegekben fokozott a koleszterin és az LDL koleszterin szintje. A Hashimoto thyreoiditis gyakran áll a meddőség, menstruációs zavarok hátterében is.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Általában pajzsmirigy megnagyobbodással, strúmával jár, és kezdetben gyakran tünetmentes. Esetenként együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel, esetleg hőemelkedéssel. A csökkent működés a betegség kezdetén még nem mutatható ki. Ilyenkor az egyes laboratóriumi vizsgálatok: TSH, FT4, FT3 még nem mutatnak eltérést. A pajzsmirigy szövetének komponensei elleni antitest mérése azért fontos, mert ezek megelőzik a pajzsmirigy állapotának változását, gyulladását. Észlelésekor a pajzsmirigy vékony tű biopszia is szükséges lehet. Hazánkban egyre több embernek van pajzsmirigy problémája, így sokan kezelésre szorulnak. Azonban sokan nem tudják, de több olyan nyomelem is van, melyek jelentősen befolyásolják a mirigy működését. Hogy pontosan melyek ezek, azokat dr. Molnár Jeannette, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa szedte össze.Kapcsolódó cikkünk
5 nyomelem, amely befolyásolja a pajzsmirigy működését
A Hashimoto thyreoiditis lefolyása számos változó tényezőtől függ, és a betegség egyénenként eltérő módon alakulhat. Nem mindenkinél jelentkezik ugyanaz a progresszió vagy azonos stádiumok. Azonban számos esetben a Hashimoto thyreoiditis különböző stádiumra osztható, az alábbiak szerint:
Elsősorban az anti TPO vérben történő vizsgálatával vagy vékonytű biopsziával igazolható a Hashimoto thyreoiditis.
A Hashimoto thyreoiditis felismerése több lépésből áll, és a diagnózist általában orvos, például endokrinológus vagy belgyógyász végzi el. A következő lépések segíthetnek a Hashimoto thyreoiditis felismerésében:
A Hashimoto thyreoiditis kezelése az egyéni tünetek, a betegség súlyossága és más egészségügyi tényezők alapján személyre szabott. A terápiás megközelítés általában a következő elemekből áll:
A Hashimoto thyreoiditis kezelésében igen nagy szerepe van a dietetikus által összeállított személyre szabott étrendnek. Az étrenden belül fontos zöldségek és gyümölcsök rendszeres fogyasztása (figyelembe véve a goitrogén élelmiszereket), valamint a teljes értékű gabonafélék, az olajos magvak rendszeres bevitele. A Hashimoto kezelésénél kiemelt jelentősége van a magas szeléntartalmú élelmiszerek (pl. brazil dió, zabpehely, köles) fogyasztásának. Ezzel együtt egyéni szinten mérlegelve szóba kerülhet tej-, illetve gluténmentes étrend követése is.
A Hashimoto étrendről bővebben itt olvashat. Sárgás árnyalatú a tenyere?- hashimoto betegség is okozhatja-EndokrinKözpont Elhagyhatom a pajzsmirigy gyógyszeremet?-EndokrinKözpont Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat az Ultrahangközpontban-UltrahangKözpont Alacsony TSH esetén ezért van szükség UH vizsgálatra-UltrahangKözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A Hashimoto thyreoiditis autoimmun betegség, és ha nem kezelik megfelelően, vagy ha nem állapítják meg időben a diagnózist és nem kezdenek el megfelelő terápiát, számos szövődmény kialakulhat. Az alábbiakban néhány potenciális szövődményt sorolok fel:
A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.
Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.
A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.