Hashimoto - Pajzsmirigy gyulladás

Hashimoto - Pajzsmirigy gyulladás

Módosítva: 2023.09.29 12:24

Hashimoto thyreoiditis más néven idült, krónikus pajzsmirigygyulladás. Ez egy autoimmun eredetű betegség de fontos megjegyezni, hogy nem minden pajzsmirigy gyulladás Hashimoto betegség. Fontos tudni, hogy az idült pajzsmirigygyulladásoknak több formája ismert, amelynek kialakulása, prognózisa és kezelése is eltérő. A kezelésben nagy szerepe van a hormonpótlásnak és az étrendi változtatásoknak is.

A Hashimotho thyreoditis a leggyakoribb pajzsmirigy és egyben autoimmun betegség. Az autoimmun thyreoiditisek gyakran lappangó formában jelennek meg, ezért a betegség gyakoriságáról nehéz pontos adatokat szerezni. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban. 25-30 felnőtt nő közül 1 szenved ennek a betegségnek valamelyik formájában. A szülések 3-17 %-ban tudtak a szülést követő hónapokban postpartum thyreoiditist kimutatni.

A betegség korai felismerése azért is fontos, mert jelentős rizikófaktora lehet az ischemiás szívbetegségeknek, ugyanis ezekben a betegekben fokozott a koleszterin és az LDL koleszterin szintje. A Hashimoto gyakran áll a meddőség, menstruációs zavarok hátterében is.

Klasszikus  Hashimoto pajzsmirigygyulladás

Általában pajzsmirigy megnagyobbodással,  strúmával jár, és kezdetben gyakran tünetmentes. Esetenként együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel, esetleg hőemelkedéssel. A csökkent működés a betegség kezdetén még nem mutatható ki. Ilyenkor az egyes laboratóriumi vizsgálatok: TSH, FT4, FT3 még nem mutatnak eltérést.  A pajzsmirigy szövetének komponensei elleni antitest mérése azért fontos, mert ezek megelőzik a pajzsmirigy állapotának változását, gyulladását. Észlelésekor a pajzsmirigy vékony tű biopszia is szükséges lehet.

A Hashimoto lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: 

  1. Hyperthyreoid, túlműködő stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A hyperfunkciós tünetek a pajzsmirigy sejtjeinek károsodása miatt felszabaduló hormonok következtében jönnek létre
  2. Hypofunkciós, csökkent működéses stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig.
  3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap.
  4. Definitív, végleges stádium: ha a regeneráció teljes, akkor euthyrosis, a betegek többségében hypothyreosis, esetleg rejtett, ún. szubklinikus hypo-thyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). 

Hashimoto felismerése

Elsősorban az anti TPO vérben történő vizsgálatával vagy vékonytű biopsziával igazolható ez a fajta pajzsmirigy betegség.

Hashimoto étrendi kezelése

A Hashimoto thyreoiditis kezelésében igen nagy szerepe van a dietetikus által összeállított személyre szabott étrendnek. Az étrenden belül fontos zöldségek és gyümölcsök rendszeres fogyasztása (figyelembe véve a goitrogén élelmiszereket), valamint a teljes értékű gabonafélék, az olajos magvak rendszeres bevitele. A Hashimoto kezelésénél kiemelt jelentősége van a magas szeléntartalmú élelmiszerek (pl. brazil dió, zabpehely, köles) fogyasztásának. Ezzel együtt egyéni szinten mérlegelve szóba kerülhet tej-, illetve gluténmentes étrend követése is.

A Hashimoto étrendről bővebben itt olvashat. 

 

 

Téma szakértője

Hírek

Nem jön a baba? A pajzsmirigy is lehet az oka!

Nem jön a baba? A pajzsmirigy is lehet az oka!

A pajzsmirigy alulműködése és túlműködése – elsősorban autoimmun betegsége – is rontja a teherbeesés esélyét, emellett vetélést, koraszülést, fejlődési rendellenességeket is okozhatnak. Ezért fontos a pajzsmirigy-értékek ellenőrzése a tervezett várandósság előtt, meddőség esetén és a várandósság alatt is – hangsúlyozza dr. Skurdenka Beatrix belgyógyász, endokrinológus, az Endokrinközpont meddőség- és pajzsmirigy-specialistája.

További részletek
Pajzsmirigybetegsége lehet? Ezekkel a vizsgálatokkal kideríthető!

Pajzsmirigybetegsége lehet? Ezekkel a vizsgálatokkal kideríthető!

A pajzsmirigybetegségek számos szerv működésére kedvezőtlenül hathatnak. A tünetekből nem mindig egyértelmű, hogy pajzsmirigyproblémák állnak-e a háttérben, ezért is nélkülözhetetlen sokszor a pajzsmirigy vizsgálata, amire többféle módszer létezik. A pajzsmirigybetegségek diagnosztikájáról dr. Békési Gábor, PHD, endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens, az Endokrinközpont pajzsmirigybetegségek specialistája ad tájékoztatást.

További részletek
Stressz és hormonzavarok- nem elég egyedül a gyógyszeres kezelés

Stressz és hormonzavarok- nem elég egyedül a gyógyszeres kezelés

A stressz a mindennapi életünk szerves részét képezi, éppen ezért fontos, hogy megtanuljuk a megfelelő stresszkezelési technikák elsajátítását, hiszen, ha az idegeskedés és a feszült hangulat állandósul, akkor az nem csak a mentális egészségünkre van hatással, hanem a fizikaira is. Hogy milyen változásokat idéz elő sok stressz a hormonrendszerünkben, azt dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa magyarázta el. 

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok