Kínozzák a szelek? A hormonjait is okolhatja miattuk!

Kínozzák a szelek? A hormonjait is okolhatja miattuk!

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2019.05.07 11:55

A bélgázosság, szélgörcsök igen kellemetlen panaszoknak számítanak, és a legtöbben csak csendben szenvednek miattuk, hiszen senki sem szereti másoknak kiteregetni a hasonló gondjaikat. Viszont, ha gyakran előfordul, akkor érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis endokrin gond is állhat a hátterében! Hogy milyen hormonális zavarok okozhatnak bélgázosságot, azt dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa osztotta meg.

Puffadás, fokozott gázképződés leggyakoribb oka

A puffadás igen gyakori panasznak számít, melyet legtöbbször a hüvelyesek és a K-betűs ételek fogyasztása után lehet tapasztalni. Ilyen esetben nem áll semmilyen kóros egészségügyi állapot a háttérben, csupán arról van szó, hogy ezen ételek lebontása során a bélben lévő baktériumok gázokat termelnek, illetve melléktermékként jelenhetnek meg.

Sokan tapasztalhatják tejtermékek fogyasztása után is, ám ekkor már laktózintolerancia esélye áll fenn, mivel ekkor hiányoznak a tejcukor lebontásához szükséges enzimek, ami puffadást okozhat.

Mind felnőtteknél, mind csecsemőknél okozhatja a problémát továbbá levegőnyelés is, melyet főleg a túlzott habzsolás vált ki.

Egészségügyi okok a fokozott gázképződés mögött

  • bélgázosság hormonzavar miattLaktózintolerancia , fruktózintolerancia
  • IBS
  • Szívbetegség
  • Hormonzavar
  • Felszívódási zavarok
  • Stressz
  • Gyógyszerek (pl.antibioikum)

 

Hormonzavar is okozhatja

Amennyiben gyakran kínozzák önt a szelek, azért a hormonjait is okolhatja, hiszen azok játéka is generálhatja a problémát.

Menstruáció: menstruáció előtt, a PMS tünetei közt sokan tapasztalnak haspuffadást, fokozott gázképződést. A nők nagy része tapasztalja a panaszt, melyért az emelkedő ösztrogén és a csökkenő progeszteronszint a felelős.

IR: az inzulinrezisztencia miatt egy sor kellemetlen tünet jelentkezhet: ilyen pl. a fokozott bélgázképződés is, melyet csak tovább ront, ha az érintett “bűnözik”.

Ösztrogéndominancia: a túl magas ösztrogénszint lassítja az emésztést, ami puffadáshoz, bélgörcsökhöz vezet. Ösztrogéndominancia kialakulhat, ha a kelleténél több az ösztrogén, de úgy is, ha a progeszteron mennyisége csökken le valamilyen oknál fogva (pl. perimenopauza).

Pajzsmirigy alulműködés: a pajzsmirigy alulműködés során az anyagcsere lényegesen lelassul, aminek következtében az ételek tovább tartózkodnak a belekben, székrekedés alakul ki, és az érintett ezért sokat szenved a szelek miatt- mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa.

Vessen véget a kellemetlenségnek

bélgázosság hormonok miattAmennyiben az embert gyakran kínozzák a szelek, sokszor nincs is kedve kimozdulnia otthonról és társaságba járnia, hiszen a probléma igen kellemetlen. Pedig az esetek többségében az állapot igenis kezelhető, csak utána kell járni, vajon mi is húzódik mögötte. Ehhez több dologra kell odafigyelni: az étkezésre, mozgásra (hiszen a mozgáshiány is kiválthatja), valamint érdemes szakembert is felkeresni, hiszen, ha valamilyen betegség okozza, úgy a probléma csakis a terápia hatására fog megszűnni.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

Emésztési gondjaim vannak az édesítőszerektől- ez normális?

Együtt járhat a lisztérzékenység és a pajzsmirigy alulműködés

Jelek, melyek hormonzavarra utalhatnak

Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Üdvözlöm Önöket!

Segítséget szeretnék kérni. 37 éves vagyok, korai menopauzát állapítottak meg. De januárban a vérvételen eltért a TSH hormonszint is egy kicsit. Sajnos, hogy pontosan melyik, nem tudom. Ismerős orvos csináltatta, azután nem is foglalkoztunk vele, mert a terhesség kizárása miatt vettek vért. Ebben az évben februárban és márciusban menstrualtam. Anyukám tavaly áprilisban pajzsmirigy rákban halt meg.

Azt olvastam, hogy a menopauza mellett, lehet inzulinrezisztencia és pajzsmirigy probléma is a háttérben.

Szeretnénk még egy babát.

Segítséget szeretnék kérni, hogy kihez kell időpontot kérni, ha szeretnék önökhöz menni kivizsgálásra.


Válaszukat tisztelettel köszönöm:

Páris Hajnalka

Tisztelt Páris Hajnalka!

A Központunkban Dr. Bérczy Juditot tudnám javasolni Önnek. Ő foglalkozik a fentebb felsorolt tünetek kezelésével.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Át tudtuk beszélni a problémámat

"Nagyon tetszett a Bérczy Doktornő rendelése. Át tudtuk beszélni a problémámat, kaptam megerősítést, hogy mit csinálok jól, illetve hogy mit kellene még javítani. A doktornő összeállított egy nagyon jó tervet, amit be kell tartanom a gyógyulás érdekében. Kellemes hangulatban telt a konzultáció."

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK