A pajzsmirigy alulműködés PCOS-t is okozhat

A pajzsmirigy alulműködés PCOS-t is okozhat

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2023.06.01 11:48

Mind a pajzsmirigy alulműködés, mind a PCOS népbetegségnek számít, ám azt kevesen tudják, hogy gyakran egyszerre áll fenn a két állapot. Ennek többek között az az oka, hogy a hypothyreosis gátolhatja a normál peteérést, ami ciszták kialakulásához vezethet. A témában dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt. 

PCOS-sel küzd? Nézesse meg pajzsmirigy funkcióit is! 

A PCOS-t sokan kizárólag nőgyógyászati problémának tartják, pedig erős hormonális érintettsége is van. A petefészekeben létrejövő ciszták ugyanis gyakran hormonzavar miatt jönnek létre, melynek hatására nem megy végbe megfelelően a tüszőérés-és repedés-helyette keletkeznek a ciszták. Hátterében gyakran inzulinrezisztencia húzódik, melyet a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is ismernek. Ekkor ugyanis felborul az FSH/LH egyensúlya, ráadásul a tesztoszteron mennyisége is megemelkedik, ami komoly befolyást gyakorol a ciklusra. 

pajzsmirigy alulműködés és PCOSAzonban a PCOS-t nem csak az IR generálhatja, hanem pajzsmirigy alulműködés is. Ennek oka többrétű: egyrészt pajzsmirigy alulműködés esetén gyakran túlsúly alakul ki a lelassult anyagcsere következtében. A zsírszövet azonban ösztrogén raktárként is funkcionál, így a súlyfelesleg könnyen ösztrogén dominanciát okoz, mely komoly befolyást gyakorol a peteérésre és a tüszőrepedésre. 

Másrészt hypothyreosis esetén megnő a TRH szintje, mely megemeli a prolaktin és a TSH mennyiségét. A sok prolaktin viszont gátolja a peteérést, mivel megváltoztatja az FSH/ LH arányt, valamint fokozza a mellékvese DHEA termelődését is- ez szintén negatív hatást gyakorol ezen folyamatokra, akárcsak a magas TSH szint. 

Mindkét állapotot kezelni kell 

Mivel a két kóros állapot egymással összefügg, így, ha kiderül, hogy mindkettő jelen van, akkor nem elég csupán az egyiket kezelni, mivel akkor nem érhető el a kívánt eredmény- mondja dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája. Mind a PCOS-t, mind a pajzsmirigyzavart kezelni szükséges! Erre az életmódterápia mellett ma már igazán hatékony gyógyszerek állnak a betegek rendelkezésére, így a hormonzavarok hamar helyreállíthatóak. 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözlöm! meddőségi problémákkal küzdök, laborvizsgálat alatt többek között pajzsmirigy hormonokat, Anti-TPO és Anti-TG vizsgáltak meg nálam. Pajzsmirigy hormonok rendben vannak viszont antitesteknek az értéke nagyon magas: Anti-TPO 207 IU/ml , Anti-TG 500 IU/ml. Jól értelmezem hogy ez pajzsmirigy gyulladásra utal? Milyen vizsgálatokat érdemes még végezni hogy pontosabb képet kapjak arról mi zajlik a szervezetemben? Előre is köszönöm szépen a választ.

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Zsófia!

A magas anti-TPO és anti-thyreoglobulin valóban krónikus (autoimmun eredetű) pajzsmirigy gyulladásra utal. Ha a TSH érték rendben van, pajzsmirigy hormon pótlás még nem indokolt , de akár már a terhesség alatt is szükség lehet rá. A szelén pótlás jó hatású lehet.
Lisztérzékenység irányú szűrővizsgálat is javasolt (vérvétel, coeliakia panel).

Üdvözlettel:
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

A depresszió és az ingerlékenység mögött is állhat pajzsmirigy probléma

A depresszió és az ingerlékenység mögött is állhat pajzsmirigy probléma

Depresszió vagy éppen felfokozott ingerlékenység – olyan tünetek, amelyek miatt elsőre nem biztos, hogy a pajzsmirigy működészavaraira gondolunk. Holott dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus szerint a hangulatban beállt változások akár pajzsmirigy alulműködésre vagy túlműködésre is utalhatnak, ezért további tünetek esetén érdemes ebben az irányban is vizsgálódni.

További részletek
Az elhízással küzdő férfiakat gyakrabban érinti az inzulinrezisztencia

Az elhízással küzdő férfiakat gyakrabban érinti az inzulinrezisztencia

A legújabb kutatások szerint a zsírszövetek inzulinra adott válaszreakcióinak különbsége lehet az oka annak, hogy az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség gyakoribb az elhízással élő férfiaknál a nőkhöz képest. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus elmagyarázta az eredményeket és a komplex kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Egyed-Fekete Ágnes endokrinológus és Drégely Anikó dietetikus nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Egyed-Fekete Ágnes endokrinológus és Drégely Anikó dietetikus nevével

Az elmúlt hetekben terjedt el a világhálón egy hirdetés dr. Egyed-Fekete Ágnes és Drégely Anikó nevével, amelyben egy fogyókúrás termék vásárlására buzdítják az olvasókat – megtévesztő módon még egy ismert weboldal megjelenését is imitálva. Személyüket és szakmai ismertségüket felhasználva, őket a cikkben szakértőként jelölve próbálja meggyőzni a potenciális vásárlókat a termék hitelességéről.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK