Így függ össze a PCOS és a magas AMH szint

Így függ össze a PCOS és a magas AMH szint

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2018.05.28

Az AMH értéke igen lényeges abból a szempontból, hogy a gyermekre vágyó nő tisztába kerüljön jelenlegi termékenységi állapotával, ugyanis ennek alacsony szintje a termékenység végét jelzi. Mivel a családalapítási hajlandóság manapság igencsak kitoldott, ezért igen sokakat érint az AMH abnormális értéke, főleg akkor, ha az illető PCOS-sel küzd. Hogy miként függ össze a nem megfelelő AMH szint és a PCOS, azt dr. Koppány Viktóriától, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától tudtuk meg.

PCOS, AMH- furcsa rövidítések, jelentésük

PCOS: a rövidítés a policisztás ovárium szindrómát takarja, melynek során kisebb-nagyobb, folyadékkal teli ciszták keletkeznek a petefészkekben. Az állapot háttere egy olyan hormonzavar, amikor a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a nőiekkel szemben, így nem tud végbe menni megfelelően a tüszőérés-és repedés, így nem is alakul ki domináns tüsző- helyette ciszták alakulnak ki. Hátterében gyakran inzulinrezisztencia áll, melyet a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is emlegetnek. A PCOS kezelése életmódterápiával (személyre szabott diéta+ rendszeres testmozgás), valamint szükség esetén gyógyszeres terápiával történik.

AMH: az ún. antimüller hormont még az érés előtt álló petesejtek termelik, így szintjéből következtetni lehet a petefészkek működésére és arra, vajon meddig lehet termékeny az illető. Sajnos az évek folyamán ennek szintje fokozatosan csökken, így alacsony mennyiség esetén lombik programban való részvételre van szükség, sőt, igen csekély szint esetén gyakran már az sem segít. Bár főleg az idősebb korosztály tagjait érinti, ám vannak olyan betegségek és állapotok, melyek jelentősen befolyásolják az AMH mennyiségét. Ilyen pl. a cukorbetegség, pajzsmirigyzavarok, klimax, valamint a PCOS- bár az utóbbi esetben a túl magas AMH szint okoz gondot.

Hogy függ össze a PCOS és az abnormális AMH szint?

AMH PCOSTanulmányok szerint a PCOS és az AMH szint igen szoros összefüggést mutat, így nem csupán a  2-es típusú cukorbetegség, hanem a terméketlenség veszélyével is számolni kell ekkor. Az AMH ugyanis a kutatók szerint túlzott mértékben expresszálódik az PCOS granulosa sejtekben, így a betegségben szenvedőknél lényegesen magasabb az AMH érték.

Ezzel a baj az, hogy a túl magas AMH szint az ovulációnak gátat szab, mivel az AMH lassítja és megakadályozza a tüszők korai érését, mivel gátolja petefészkek receptorainak az FSH-ra való érzékenységét (mely a tüszőérést serkentené). Ezért van az, hogy a menstruációs ciklus PCOS esetén zavart szenved, és anovuláció fordulhat elő, melynek következtében elmarad a gyermekáldás- magyarázza dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.

Kezelés

Szerencsére a PCOS igen eredményesen kezelhető, melyhez  3 tényezőre van szükség: személyre szabott diétára, rendszeres testmozgásra, valamint szükség esetén gyógyszeres kezelésre. Érdemes tudni, hogy PCOS esetén igen gyakori a D-vitamin hiány, így ekkor érdemes ennek pótlására is nagy figyelmet fordítani! Amennyiben a kezelés eredményes, úgy az AMH szintje visszatér a normál tartományba.

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr!
A minap olvasgattam arról mi okozhatja a nyaki szorító érzést és bármelyik oldalra kattintottam a pajzsmirigyproblémát olvastam.
Ezzel kapcsolatban a szeretnék kérdezni mert már volt pajzsmirigy vizsgálatom de ott azt mondták nincs semmi baj.
hogyan tudnám megfelelőbben megnézni a pajzsmirigyemet illetve hogy ez a betegség okozhat e ekcémát illetve annak tüneteit is.
Válaszaikat előre is köszönöm.

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Réka!
Pajzsmirigy kivizsgálás keretében javasolt: vérvétel során TSH, ATPO mérés és pajzsmirigy ultrahang. Ha ezek rendben vannak, akkor ekcémát nem okoz.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Vérprofi

Aspirációs citológiai vizsgálaton vettem részt. Ahogyan mondani szokás: Vass főorvos úr vérprofi. A feszültséget egy szempillantás alatt oldotta, s maga a vizsgálat sem tartott tovább. Maximálisan elégedett vagyok. Köszönöm a profizmust és az elhivatottságot!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK