Adott populációban a jódellátottság megállapításának általánosan elfogadott módszere a vizelet jódkoncentrációjának meghatározása, melynek értéke az aktuális jódbevitel függvényében napszakonként változik.
A jód a pajzsmirigy hormonjainak alkotórésze, és képződésükhöz nagy mennyiségben van rá szükség. Ha nem áll kellő mennyiségben rendelkezésre a rendszer működése felborul. Sajnos Magyarország cirka 4/5-e még mindig jódhiányos területnek számít.
Jódhiány vezethet strúma ( golyvaképződéshez), illetve a pajzsmirigy alulműködésnek oki tényezője is lehet. A felnőtt szervezet napi jódszükséglete 150 ugramm. A jód a táplálékkal és az ivóvízzel kerül be a szervezetbe és a felesleges jód a vizelettel ürül.
Magyarországona jódürítés-meghatározást kevés helyen végzik, egyik helyek egyike a Budai Endokrinközpont. Korábbi protokolok esetében, amikor nem volt lehetőség még a jód szint mérésére az alábbiak szerint következtettek jódhiányra:
A jód szint meghatározása 24 órás gyűjtött vizeletből történik, hiszen a szervezet a fel nem használt jódot így üríti ki a szervezetből.
Jód szint mérés alapján ha a vizelet jód szintje*:
*az alábbi értékek medián értékek, leboreredményei értékelésével keresse fel kezelőorvosát!
Jelentkezzen be vizsgálatunkra!
Téma szakértői
Szinte mindenki számára ismerős, hogy egy bőséges lakmározás után álmosság, fáradtság lesz rajta úrrá, és fellép az ún. “kajakóma”. Ez egyszer-egyszer előfordulhat, ám ha gyakran jelentkezik, akkor dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa azt tanácsolja, érdemes utánajárni, mi is okozza a problémát, ugyanis nagyon gyakran IR (inzulinrezisztencia) áll a hátterében.
A mellékvese egy igen fontos endokrin szervünk, melynek zavarai több problémát is okozhatnak. Az egyik ilyen az ún. Addison-kór, mely alacsony vérnyomást, depressziót és fokozott pigmentációt eredményezhet. Hogy miket érdemes tudni a betegségről, azt dr. Polyák Annamáriától, az Endokrinközpont endokrinológusától tudtuk meg.
A pajzsmirigybetegségek legnagyobb része gyógyszeresen eredményesen kezelhető, ám vannak olyan esetek, amikor javulást csakis a műtéti beavatkozástól lehet várni. Dr. Békési Gábort, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját arról kérdeztük, vajon mikor indokolt a műtét, és mire lehet utána számítani?