A pajzsmirigyzavarok tünetei nagyon változatosak, hiszen ezen szerv által termelt hormonok szintjei az egész test működésére hatással vannak. Ha valakinek valamilyen általánosnak tűnő problémája van – pl. menstruációs zavarok, hajhullás, rossz közérzet, stressz –, akkor mindenképp érdemes pajzsmirigy betegség után kutakodni.
Sokan nem gondolnák, de a csontritkulás hátterében is húzódhat pajzsmirigyzavar, alulműködés vagy túlműködés is.
A csontritkulás (osteoporosis) a csont minőségének, mennyiségének és működésének romlása, illetve csökkenése, amely sorozatos csonttöréssel jár. Elsősorban a nőket érinti a változókort követő évektől kezdődően, ám megfigyelhető, hogy az élet első 40 éve is hatással van a csontritkulás kialakulására. Időskorban a nők egy harmada, a férfiak egy hatoda szenved csontritkulás betegségben.
A csontritkulás számos okra vezethető vissza:
Csontritkulásról akkor beszélhetünk, ha a csont lebontása nagyobb mértékű, mint a csont építése. Csontritkulással párhuzamosan csökken az ösztrogén mennyisége (az ösztrogén ugyanis komoly szerepet játszik a csont épülésében). Emellett vannak még olyan állapotok és betegségek, melyek fennállása szintén megnöveli a csontritkulás esélyét (másodlagos csontritkulás). Ilyen például az anorexia, egyéb felszívódási zavarok, illetve olyan endokrinológiai problémák is, mint a mellékvesekéreg túlműködése, pajzsmirigyzavarok, mellékpajzsmirigy betegsége.
A legtöbb esetben a pajzsmirigy okozta zavarokról hallani, ám a mirigy lebenyei mögött található még 4 db mellékpajzsmirigy. Hogy milyen problémákat okozhat az, ha túl sok hormont termelnek, azt dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa mondta el.
A pajzsmirigy a nyak elülső részén elhelyezkedő apró szerv, amelynek hátsó oldalán található a mellékpajzsmirigy. A mellékpajzsmirigy felelős a PTH (parathormon) termelődéséért, ami növeli a szervezetben előforduló kalcium szintjét, ám ugyanakkor csökkenti a foszforét. Ha csökken a szervezetben a kalcium szint, a PTH szintje megnő, és kompenzálásként a csontokból elvonja az ásványi anyagokat. Ez vezet a csontritkulás kialakulásához, a rossz minőségű csontokhoz.
A pajzsmirigy alulműködése esetén csökken a csontok újjáépülésének képessége, több pusztul el, mint amennyi termelődik a magas TSH szint miatt. Továbbá gátolja, lassítja az ásványi anyagok beépülését, ezáltal növelve a csonttörés lehetőségét is.
Bizonyos esetekben a gyógyszeres kezelés elengedhetetlen a csontritkulás tüneteinek mérséklésére. A betegeket elsősorban kalciummal, D-vitaminnal kell kezelni, melyet kiegészíthet hormonkezelés is. Például az ösztrogénpótlás csodaszerként hat a változókoron túl lévő nők csontveszteségének megakadályozásában, lassításában. Fontos megjegyezni, hogy az ösztrogén terápia nem serkenti a csontképződést, csupán a csont felszívódását gátolja. Véleményeket Dr. Skurdenka Beatrixről itt olvashat >>> Rendelés típusa: Rendelés helye: Széna tér Telefonszám: +36 30 141 4242 Téma szakértője
Dr. Skurdenka Beatrix
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A stressz a mindennapi életünk szerves részét képezi, éppen ezért fontos, hogy megtanuljuk a megfelelő stresszkezelési technikák elsajátítását, hiszen, ha az idegeskedés és a feszült hangulat állandósul, akkor az nem csak a mentális egészségünkre van hatással, hanem a fizikaira is. Hogy milyen változásokat idéz elő sok stressz a hormonrendszerünkben, azt dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa magyarázta el.
Az AMH megfelelő szintje igen fontos családalapításkor, hiszen minél alacsonyabb mennyiségben van jelen, annál kevesebb az esély a fogantatásra. Ám sokan nem tudják, hogy a túl magas értéke sem kívánatos, ugyanis PCOS-t is jelezhet, ami köztudottan több úton is komoly negatív hatást gyakorol a termékenységre. A magas AMH szint és a PCOS kapcsolatáról dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
Sokan tisztában vannak azzal, hogy az elhízás és több hormonzavar is kéz a kézben jár. Ám felmerülhet a kérdés, hogy vajon a súlyfelesleg megléte vezet az endokrin problémákhoz, vagy a hormonális állapot következménye, hogy egyre gyorsabban és több kiló csúszik fel? Mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük a témában.