A pajzsmirigy betegségeivel kapcsolatban sokan hallottak már a túl- és alulműködésről, a strúmáról, de Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa azokra a rendellenességekre is felhívja a figyelmet, amelyek szintén érinthetik ezt a szervet.
Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5
A pajzsmirigy nem gyulladásos, nem rosszindulatú megnagyobbodása normális hormontermelés mellett az úgynevezett strúma, vagy golyva. A pajzsmirigy betegségek több mint 90%-át teszi ki, a leggyakoribb endokrin megbetegedésnek mondható. Jódhiányos területeken (Alpok vidéke, Németország, kisebb mértékben Magyarország nyugati része) az előfordulás elérte a 30 %-ot. A diffúz strúma az esetek jelentős részében göbös, általában többgöbű strúmává alakul. Amióta a széleskörű jódpótlást bevezették (elsősorban a jódozott konyhasó által), az előfordulás jóval ritkább.
A pajzsmirigy alulműködés enyhe, tüneteket még nem okozó formája a látens (rejtett) hypothyreosis. Leggyakrabban autoimmun betegség (Hashimoto thyreoiditis) következményeként jelenik meg.
Az alulműködés jellegzetes tünetei:
Tüneteket még nem okozó, enyhe formája a látens (rejtett) hyperthyreosis, ezen túl klinikailag megnyilvánuló betegségnek két fő formája van:
1/ autonómia (l. a strúmánál), főleg idős korban
2/ immuneredetű pajzsmirigy túlműködés (Basedow-Graves-kór)
Fontos tudni, hogy időseknél gyakran alig mutatkoznak érzékelhető tünetek – sem alul-, sem túlműködésben.
Ez a szembetegség az esetek több mint 90 %-ában az immuneredetű pajzsmirigy túlműködéshez társul. A szemtünetek az enyhe fokozattól az igen súlyos szemelváltozásig terjedhetnek:
A tapintható pajzsmirigy göbök 7-8%-a rosszindulatú.
A daganatok az alábbi formákban jelentkezhetnek:
Súlyos betegség vagy éhezés során a pajzsmirigyműködés megváltozhat. A laboratóriumilag igazolt hormonhiány nem feltétlenül jelenti klinikailag a pajzsmirigy csökkent működését.
- A pajzsmirigy betegségek pontos kórismézése, a betegek kezelése, hosszú távú gondozása az orvos/endokrinológus feladata. Ha felvetődik pajzsmirigy betegség gyanúja, célszerű a szakorvost TSH, vagyis vérből történő hormon meghatározás eredménnyel és nyaki ultrahang lelettel felkeresni – hangsúlyozza Prof. dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa.
Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Véleményeket Prof. Dr. Góth Miklósról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 621 2443
További véleményekA doktorú úr nagyon kedves és segítőkész. A recepciós hölgyek igazán pontosan és gyorsan látják el munkájukat. Nagyon pozitívan távoztam, szívesen ajánlom másoknak is. Köszönöm
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.