Pajzsmirigy gyógyszer szed? Ezekre figyeljen!

Pajzsmirigy gyógyszer szed? Ezekre figyeljen!

Dr. Skurdenka Beatrix Módosítva: 2020.01.15 15:29

A pajzsmirigyzavarok terápiájában igen fontos szerepe van a gyógyszeres kezelésnek, melyet sokaknak életük végéig alkalmazniuk kell. Dr. Skurdenka Beatrix, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa felhívja a figyelmet pár tényezőre, melyekre ügyelniük kell a tablettát szedő betegeknek.

Éhgyomorra vegye be

A pajzsmirigy gyógyszerek felszívódását nagyban rontja, ha étkezés során (vagy közel hozzá) viszi be. Éppen ezért a szakemberek azt javasolják, hogy lehetőleg reggel, éhgyomorra vegye be, és várjon minimum fél órát a reggelivel és a kávéval (bár ez utóbbi esetén sokan inkább az egy órát javasolják).

Nyáron ügyeljen arra, hogyan tárolja gyógyszereit

gyógyszerszedés pajzsmirigybetegség eseténBár nem kell hűtőben tárolni a gyógyszereket, ennek ellenére nem mondhatjuk ki azt, hogy ezen készítmények nem reagálnak rosszul a magas hőmérsékletre. A nyári meleg, ha egy hűvösebb szobában teszi a gyógyszereket, nem árthat meg, ám ha utazik valahová, akkor semmiképp se hagyja a tablettákat az autóban, hiszen jól tudjuk, az igen rövid idő alatt képes felforrósodni- és azt a hőmérsékletet már a gyógyszerek sem viselik, és vesztenek hatásukból.

Változó dózis

Ha valaki elkezdett egy bizonyos gyógyszert meghatározott dózisban szedni, az még nem jelenti azt, hogy azon nem kéne időközönként változtatni. Éppen ezért van szükség rendszeres kontrollra, hiszen mindig az aktuális hormonszinthez kell igazítani a kezelést. Ezt befolyásolhatja pl. más gyógyszerek egyidejű szedése (akár átmenetileg is, hiszen vannak, melyek növelik és vannak, amik csökkentik a felszívódásukat), esetleg egyéb betegségek fellépése- mondja dr. Skurdenka Beatrix, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa. A szakértő hozzátette, ha más gyógyszert is szed, akkor a biztonság kedvéért várjon 20-30 percet a két készítmény alkalmazása között!

Beveheti ismerőse gyógyszerét?

pajzsmirigy gyógyszer szedése esetén ezekre figyeljenNagyon gyakori, amikor egy ismerősi körön belül többen szenvednek pajzsmirigyzavartól, így nem számít ritkaságnak az, amikor, ha kifogy valaki a gyógyszeréből, a másiktól kér, míg nem jut hozzá a következő adaghoz. Viszont felvetődhet a kérdés, hogy mi van akkor, ha ugyanolyan dózist kapunk, ám más készítményből?

Azonos hatóanyag esetén szedhet a beteg más nevű készítményt, ám csak addig, amíg nem jut hozzá az addig alkalmazott gyógyszeréhez. Hiszen ekkor csupán a gyártó, a technológia, az egyéb kísérő anyagok stb. más, esetleg az egyik korszerűbb a másiknál. Vagyis nagy bajt ezzel nem tesz, viszont önhatalmúan ne álljon át más készítményre hosszútávon!

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Szép estet!
Syntroxine 75 m szedek és szeretnek érdeklődni hogy fogamzásgátlót lehet e szedni mellé.
Köszönöm szépen válaszát.

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Stefánia !
Igen, szedhet mellé Syntroxine-t, nem befolyásolják egymás hatását.

Üdvözlettel:
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magabiztos, hitet adott

Nagyon elégedett vagyok a doktornőből áradó erő, és hozzámállással, magabiztossággal, temperamentumosságával, amellyel velem maximálisan elhitette azt, hogy tud gyógymódot a problémámra. Hitet adott. Köszönöm!

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK