Jelek, hogy szülés utáni pajzsmirigy probléma áll fenn

Jelek, hogy szülés utáni pajzsmirigy probléma áll fenn

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2020.07.07 14:38

Szülés után a hatalmas hormonális változások miatt furcsa tüneteket tapasztalhatnak a kismamák. Olykor azonban előfordulhat, hogy postpartum thyreoditis okozza a kellemetlen panaszokat. Dr. Békési Gábor PHD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája azokat a jeleket ismereti, melyek fennállása esetén érdemes a hormonzavarra gyanakodni.

Postpartum thyreoditis- pajzsmirigyzavar szülés után

szülés utáni pajzsmirigyzavarA pajzsmirigy zavaroknak több típusuk is létezik, ám csupán kevés szó esik a szülés utáni pajzsmirigy problémáról, az ún. postpartum thyreoditis-ről. Ez lényegében szülés utáni pajzsmirigygyulladást takar, melynek során pajzsmirigy túlműködés és alulműködés is megfigyelhető. Oka, hogy a várandósság során az immunrendszer hatásfoka csökken - relatív immunsziszpenzió áll fenn-, hogy a félig testidegen magzat ki ne lökődjön. Azonban ez a szülést követően megszűnik, és az immunfolyamatok megkezdődnek, illetve fellángolnak. A probléma bárkinél felléphet, de nagyobb eséllyel alakul ki azoknál, akiknek a várandósság előtt is voltak pajzsmirigy zavarai, illetve akiknek családjában van pajzsmirigybeteg. Érdekesség, hogy az 1-es típusú cukorbetegek körében 3-szor gyakoribb, valamint azoknál, akik egyéb autoimmun betegségben szenvednek!

Az állapot szülést követően alakul ki, és általában túlműködésre utaló tünetekkel kezdődik, melyet felvált az alulműködés.

Tünetek, melyek jelezhetik a problémát

Szülés utáni depresszió, fokozott fáradtság

A szülést követő gyermekágyi időszakban az újdonsült édesanya a hormonok kegyetlen játékának áldozatává válhat, így nem meglepő, ha hangulatingadozásokkal küzdhet és ingerlékenység, fásultság lehet úrrá rajta. Mindezt tetézik a gyermek körüli teendők, az éjszakázás, a kialvatlanság. Problémára abban az esetben érdemes gyanakodni, ha ez az állapot súlyossá válik, kihat a mindennapokra, esetleg mindez akadályozza vagy nagyban megnehezíti a gyermek ellátását. Ezeken kívül célszerű orvost felkeresni akkor is, ha a panasz tartósnak bizonyul.

Heves szívdobogás

Akár enyhébb pánikrohamnak is gondolhatja a kismama a fellépő heves szívdobogást, mely jellemzően a kialakult pajzsmirigy túlműködés egyik tünete. Ekkor ugyanis a szervezet fokozott üzemmódra kapcsol, és ez a pulzuson, sőt, a vérnyomáson is meglátszik.

Hízás/fogyás

pajzsmirigyzavar szülés utánSzülés után a legtöbb nő egy jó darabig nem is mer a mérlegre állni, hiszen az eredeti súlyra való visszaállás nem megy egyik napról a másikra (már ha egyáltalán sikerül). Viszont, ha az illető nem szedett fel magára sokat a várandósság alatt és a szülés után is kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozást folytat, mégis hízik, az felveti a szülés utáni pajzsmirigygyulladás gyanúját. Ugyanez igaz az ellenkező esetre is, vagyis arra, amikor az anyukáról egyre csak olvadnak le a kilók (normál táplálkozás mellett). Ez ugyanis a pajzsmirigy túlműködés egyik jellemző tünete- mondja dr. Békési Gábor PHD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

Mikor kell gyógyszer?

Az állapot az esetek többségében magától rendeződik (1-1,5 éven belül). A kezdeti szakaszban a túlműködés tüneteit kell kezelni (pl. béta-blokkolóval), alulműködéskor pedig a pajzsmirigyhormon pótlása szükséges. A probléma általában 1-1,5 év múlva spontán gyógyul, ám ha nem, akkor sajnos élethosszig kell alkalmazni a hormonpótlást.

Téma szakértői

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus

Orvos válaszol

T Cim ! két hónapja derült ki, hogy pajzsmirigy túlmúködésem van. Az endokrinológus Methothyrint rendelt napi 1tabl
A szedés elkezdését követően kialakult egy kp fokú exophthalmus, alsó és felső szemhéj oedémával, könnyezéssel.-ami rettenetesen zavar, bár a PM laborértékeim normalizálódtak
Mi a teeendő? ( szem UH., MR vizsgálat negatív )
Tisztelettel várom a választ
Üdv : DR. Hack Erzsébet családorvos, gerontológus

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Kolléganő!

Szemtünetei alapján nyilván Basedow kórról van szó. Ennek típusos jelei az Ön által leírt tünetek. A betegség javulásával a szemtünetek is enyhülnek majd. Amennyiben nem, és ez nagyon zavaró lenne, szteroid kezelés jön szóba. Ezt beszélje meg a szemész szakorvossal!

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Emberséges

A szakmai hozzáértésen túl a maximális emberség, amit a Tanűr úr tanúsított irányomban igen pozitívan érintett.

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK