A várandósság során az immunrendszer védekező képessége némileg csökken, hogy a magzat ki ne lökődjön a szervezetből. Szülés után azonban az immunrendszer aktivizálódása fokozódik, melynek hatására egy éven belül pajzsmirigygyulladás lángolhat fel. A zavar alul-és túlműködést is generálhat (sőt, válthatják is egymást), bár az esetek többségében a pajzsmirigy fokozott hormontermelésével találkozni.
Hogy kinél fog kialakulni a probléma, előre nem tudni biztosan, ám a családban előfordult pajzsmirigyzavar, a magas ATPO szint, valamint a diabetes megnövelik a rizikót.
Amennyiben a kismama krónikus fáradtságot, depressziót, fokozott hajhullást és hirtelen nagyobb testsúlybeli változásokat tapasztal, úgy érdemes szülés utáni pajzsmirigygyulladásra gyanakodni!
Bár ezen tünetek betegség nélkül is megjelenthetnek az újdonsült anyukáknál, ám ha már zavaró méreteket ölt, akkor laborvizsgálattal célszerű megbizonyosodnia T4, T3, TSH és ATPO szintjéről! Szakorvos javallatára mindezeken kívül a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatát is el kell végezni, ahol szemügyre lehet venni a szerv szerkezetét, felépítését, állapotát- mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.
Bár vannak esetek, amikor a probléma magától megszűnik, ám olykor előfordulhat, hogy gyógyszeres kezelésre van szükség. Ez természetesen semmilyen káros hatással nincs sem a babára, sem a tejtermelésre. Terápia akkor indokolt, ha a panaszok zavaróak, kihatnak a mindennapokra, a baba körüli teendőkre, valamint akkor, ha egy év után is fennáll pajzsmirigygyulladás. A gyógyszeres kezelés kb. fél év után elhagyható, viszont előfordulhat az is, hogy a probléma következtében golyva vagy más pajzsmirigyzavar lépett fel- ekkor további terápiára van szükség!
Érdemes tudni, hogy szülés utáni pajzsmirigygyulladás esetén a plusz jód bevitelét lehetőleg kerülje (a gyulladás és az autoimmun folyamatok fellángolhatnak), ám a szelén fogyasztása hozzájárulhat a javuláshoz.
Véleményeket Dr. Koppány Viktóriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5. em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekDr. Koppány Viktóriával teljes mértékben meg voltam elégedve, nagyon alapos, a szakmai tudása is óriási!
A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.
Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.
A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.